کاربری قلعه ملکی هرات تغییر می یابد

استانها /
شناسه خبر: 478618

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاتم از پایان عملیات مرمت قلعه ملکی هرات به عنوان یکی از بزرگترین و کاملترین قلاع منطقه و یزد در مرداد ماه امسال خبر داد.

«عباس قدیریان» با اشاره به شروع طرح مرمت و ساماندهی قلعه ملکی هرات با اعتبار اولیه ۲.۵ میلیارد ریال، اظهار کرد: عملیات مرمت و ساماندهی این قلعه با تأمین اعتبار لازم از اوایل خرداد ماه امسال آغاز و تا سه ماه آینده به پایان می‌رسد.

وی مرمت این بنا را شامل ساخت و ساز دیوار خشتی برج‌ها با تزئینات خاصشان عنوان و اظهار کرد: تراش و اندود کاهگل دیوارها به صورت ته‌کش و روکش، استحکام بخشی پای دیوارها، ساخت طاق و تویزه‌های فرو ریخته و همچنین کف‌سازی فضاهای اصلی قلعه از دیگر بخش‌های این مرمت است.

وی افزود: در آینده پس از مرمت تمامی قسمت‌های این بنا، از آن به عنوان مجتمع اداری، خدماتی، اقامتی و پذیرایی استفاده می‌شود.

قدیریان قلعه ملکی هرات را متعلق به دوره افشاریه و زندیه عنوان کرد و گفت: این بنا در گذشته کاربری مسکونی و نظامی داشته و با توجه به فضاهای داخلی مانند هشتی ورودی، شاه نشین، کلنی‌های مسکونی در دو جبهه، برج‌های دیده‌بانی و تیرکش‌ها، سیلوهای نگهداری غله، محل استقرار نگهبانان، اسطبل روباز و مسقف حیوانات و فضاهای اضطراری برای زراعت و کشاورزی، یکی از بزرگترین و کامل‌ترین قلعه‌های منطقه و یزد محسوب می‌شود.

این بنای ارزشمند در سال ۱۳۸۷ با شماره ۲۴۴۹۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است./ ایسنا