اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

ابلاغ چهارمین شیوه نامه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

ابلاغ چهارمین شیوه نامه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

«رفع اختلاف در چگونگی ارائه اطلاعات»، چهارمین شیوه نامه از مجموعه شیوه نامه های مرتبط با قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که به تایید رئیس جمهوری رسیده، توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان رئیس کمیسیون به دستگاههای مشمول قانون ابلاغ شد.

به گزارش دبیرخانه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، در این شیوه نامه، که ساز و کار رسیدگی به شکایت‌ها و اعتراض‌های درخواست کنندگان اطلاعات در آن پیش بینی شده است، هم شهروندان و هم مؤسسات عمومی و خصوصی مشمول قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات می‌توانند بر اساس این شیوه نامه برای رفع اختلاف اقدام کنند.

بر اساس ماده ۱۸ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، تمامی مصوبات کمیسیون ذیربط، پس از تأیید رئیس جمهوری لازم الاجراست.

«قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» در سال ٨٨ پس از چند نوبت رفت و برگشت بین نهادهای قانونگذاری کشور در نهایت ابلاغ شد اما اجرای این قانون و تدوین آئین‌نامه‌های آن تا زمان روی کارآمدن دولت حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری به تعویق افتاد.
آذرماه ١٣٩٥بود که منشور ۱۲۰ ماده‌ای حقوق شهروندی در همایش قانون اساسی و حقوق ملت رونمایی شد. این منشور سرلوحه سیاست داخلی دولت دوازدهم قرار گرفت و رئیس جمهوری هم خود را مکلف کرد که هر ساله گزارش پیشرفت‌ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی را به ملت ارائه دهد و در صورت نیاز، منشور را روزآمد کند.
از سال ٩٦ سامانه‎ای اینترنتی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد شد تا همه شهروندان بتوانند به اطلاعات طبقه‎بندی نشده دولتی، دسترسی داشته باشند.

قانون فوق مشتمل بر ۲۳ ماده و هفت تبصره است که سال ۸۷ درمجلس شورای اسلامی تصویب و در ۳۱ مرداد ۸۸ از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام با الحاق یک تبصره ذیل ماده (۱۰) موافق با مصلحت نظام تشخیص داده شد.

بیشتر بخوانید

۳ شیوه‌نامه مرتبط با قانون دسترسی به اطلاعات آزاد ابلاغ شد

حسین انتظامی :رسانه‌ها یاری سان اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات باشند

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.