معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران گفت: بیش از 200 میلیارد تومان جهت فعالیت های اکتشافی در استان از طرف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور هزینه شده است و امیدواریم بتوانیم به هدف عالی دولت در زمینه کشف ذخایر زیر زمینی و معادن دست پیدا کنیم.

علیرضا شهیدی افزود: عملیات ژئوفیزیک هوایی شمال استان به میزان 41 هزار کیلومتر مربع و یا 141 هزار کیلومتر خطی با دقت برداشت های قوی در دست اجراست و نقش مهمی را در اکتشاف ذخایر پنهان تا عمق 600 متری دارد.

وی گفت: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به موضوع زمین شناسی در سیستان و بلوچستان توجه خاص دارد به طوریکه از 15 هزار متر حفاری صورت پذیرفته در سال گذشته بیش از 5 هزار متر آن در استان سیستان و بلوچستان صورت پذیرفته که انشاالله به زودی این عملیات ها منجر به صدور 3 گواهی کشف خواهد شد.

شهیدی به موضوع مخاطرات زمین شناختی نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به عبور گسل نهبندان با روند شمالی، جنوبی در استان، این سازمان بزودی مطالعات دیرینه لرزه شناسی خود را بر روی گسل انجام خواهد داد و از فعالیت های آینده ما با توجه به مصوبه کارگروه گرد و غبار در سال 98 وظیفه تعیین منشا گرد و غبار در استان است کارشناسان در حال حاضر مشغول به نمونه برداری از محیط های مناسب ریز گرد در استان هستند .

وی در ادامه افزود: سواحل مکران با داشتن پدیده های زمین شناسی بسیار زیبا از جمله وجود گل فشان، ساحل های سنگی مرتفع، بدلندهایی که اصطلاحا کوه های مریخی نامیده می شوند همراه با طبیعتی زیبا و با آب و هوایی مناسب در هر چهار فصل می تواند به عنوان یک ژئو پارک و با معرفی درست قطب گردشگری ایران و منطقه باشد .

معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت به موضوع نقشه های زمین شناسی استان اشاره کرد و گفت: سالانه در کل کشور 50 نقشه زمین شناسی تهیه و چاپ می شود که در سال گذشته 6 نقشه یک بیست و پنج هزارم آتشفشان تفتان تهیه و چاپ شده و در 4 نقشه یک بیست و پنج هزارم شهر زاهدان نیز تحویل گردیده است .

گفتنی است در این دیدار موضوعات مختلف از جمله تکمیل نقشه های یک صد هزارم تا پایان سال 99، تسریع در عملیات اکتشافی  محدوده‌های اکتشافی بزمان و نخیله، آغاز عملیات ساخت و تکمیل ساختمان اداری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان، تجهیز آزمایشگاه آنالیز مواد معدنی استان با توجه اهمیت انجام مطالعات تحقیقی و پژوهشی، و آغاز عملیات ژئوفیزیک هوایی در سیستان و بلوچستان به میزان 196 هزار کیلومتر خطی، در قالب تفاهم نامه‌ای میان استانداری، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران و سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان مبادله شد./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.