اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

تشخیص دستکاری عکس ها به کمک هوش مصنوعی

تشخیص دستکاری عکس ها به کمک هوش مصنوعی

گروهی از پژوهشگران موفق شدند نوعی هوش مصنوعی طراحی کنند که به شکل خودکار هر نوع تغییر و دستکاری چهره شما را در کوچکترین ابعاد تشخیص می دهد. این هوش مصنوعی هیچ نیازی به همکاری انسانی ندارد.

جهان به طور فزاینده ای با مشکل پخش فیلم ها و تصاویر جعلی روبه رو است و اکنون ادوبی سیستمی را طراحی کرده که می تواند تشخیص دهد که آیا یک عکس مشخص دستکاری شده است یا خیر.

بر اساس گزارش ادوبی، الگوریتم مذکور تا 99 درصد از چهره های دستکاری شده را به درستی تشخیص داده است. این شرکت می گوید  هنوز هیچ برنامه فوری برای تبدیل این دستاورد به یک محصول تجاری ندارد، اما یکی از سخنگویان این شرکت اعلام کرده که هدف ادوبی توسعه این سیستم برای  تشخیص بهتر تصویر، ویدئو، صدا و متن است.

این شرکت در یک پست وبلاگی اعلام کرد: "در حالی که ما افتخار می کنیم که فتوشاپ و سایر ابزار خلاق ادوبی در سطح جهان به شکلی گسترده استفاده می شوند اما همزمان پیامدهای اخلاقی تکنولوژی را به رسمیت می شناسیم.محتوای جعلی یک مسئله جدی و خطرناک  است".

این تحقیق به طور خاص طراحی شده است تا نقاطی را که با ابزار Liquify فتوشاپ ساخته شده است، مشخص کند که معمولا برای تنظیم شکل چهره ها و تغییر شکل صورت استفاده می شود. ادوبی ادعا می کند جلوه های این ویژگی می تواند ظریف باشد و آن را یک نمونه ترسناک برای شناسایی تغییرات شدید و ظریف در چهره می داند. برای ایجاد این نرم افزار مهندسین یک شبکه عصبی را در یک پایگاه داده متشکل از چهره های متحرک آموزش داده اند. این تصاویر حاوی تصاویر قبل و بعد از ویرایش آنها با استفاده از Liquify بود. ریچارد ژانگ، محقق ارشد تحقیقاتی که در اجرای این کار کمک کرده است می گوید: " ما در جهانی زندگی می کنیم که در آن اعتماد به اطلاعات دیجیتالی که مصرف می کنیم روز به روز سخت تر می شود و من منتظر هستم تا بیشتر در این زمینه بررسی کنم."

محققان معتقدند این کار اولین مرحله از طراحی الگوهایی است که به مرور زمان می توانند پیچیده تر باشند. این خبر می تواند بسیار امید بخش باشد./انتخاب

کپی