اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

انجیرستان های لرستان زیر گل و لای سیل دفن می شوند؟

انجیرستان های لرستان زیر گل و لای سیل  دفن می شوند؟
زهرا کشوری خبرنگار

«محمد معتمدی»، خواننده مطرح کشور هفته آینده در خیابان سئول(نمایشگاه بین‌المللی) روی صحنه می‌رود تا صدای سیل‌زدگان لرستان در خرم آباد، پلدختر، کوهدشت، معمولان و... را به گوش مسئولان و خیرین برساند.

او صدای باغدارانی خواهد بود که به گفته «فاطمه فرید» یکی از فعالان اجتماعی استان، انجیرستان هایشان بعد از گذشت 80 روز همچنان در زیر خروارها گِل مانده‌اند. به گفته فرید، درختان انجیر با‌وجود این بی‌مهری‌ها، همچنان نفس می‌کشند و زنده‌اند. او می‌گوید: «برای نجات دادن درختان انجیر هم نیاز به نیرو است و هم به دستگاه‌های خاص.» آن‌طور که فرید می‌گوید، دستگاهی که می‌تواند درختان انجیر زنده را از زیر گل‌های سمج این سیل بیرون بکشد هر روز 700 هزار تومان هزینه می‌برد. هیچ کسی در منطقه توان پرداخت یک روز آن را هم ندارد تا این سؤال پیش بیاید که آیا انجیرستان‌های لرستان زیر گل و لای سیل فروردین ماه برای همیشه دفن می‌شوند؟ فرید می‌گوید: «این هزینه را چه کسی باید بپردازد؟» هزینه‌ای که بی‌شک انجمن‌ها و خیرین از پس پرداخت آن برنمی آیند ومسئولیت مستقیم آن به دولت برمی گردد. سیل لرستان بسیاری از زمین‌های کشاورزی و روستاهای استان را پاکتراشی کرد و با خود برد. از پس آن حادثه مردمی مانده‌اند که بخشی از خانه‌ها و زمین‌های کشاورزی‌شان در بستر رودخانه‌های «کشکان»، «سیمره»، «زز» و... حل شده است. بیش از 5 هزار هکتار از باغ‌های  لرستان از جمله انجیرستان پلدختر و انارستان تنگ سیاب خسارات فراوانی دیده‌اند. رئیس جهاد کشاورزی لرستان 29 فروردین وعده داده بود که انجیرستان‌های لرستان تا 20 روز آینده پاکسازی می‌شوند، وعده‌ای که به سرانجام نرسید. فاطمه فرید که روانشناسی خوانده است، می‌گوید: «مردم سیل زده لرستان کاملاً ناامید شده‌اند و اگر فکری به حال آنها نشود، افسردگی در منطقه شیوع پیدا می‌کند.» او هم امیدوار است که کنسرت 29 خرداد سالن میلاد نمایشگاه بتواند پای خیرین و مسئولان را به مناطق سیل زده لرستان باز کند.«محمد معتمدی» به دعوت یک انجمن محلی، صدای سیل زده‌های لرستان شد. «قاسم فاضلی»، مدیر این انجمن از شناسایی هزار خانوار روستایی نیازمند سیل‌زده خبر می‌دهد و می‌گوید: «ما روی خانواده‌های روستایی تمرکز کرده‌ایم.» به گفته او، این خانوارها آسیب‌های مختلفی در این سیل دیده‌اند. فاضلی می‌گوید: «ما در این روستا‌ها به خانواده‌هایی که دارای اعضای معلول و بیمار هستند کمک می‌کنیم.»
«محمد معتمدی» نیز اعتقاد دارد که برگزاری یک کنسرت نمی‌تواند به حل مشکلات بزرگ سیل‌زده‌های لرستان منجر شود اما امیدواراست که با دعوت از مسئولان، تجار و افراد متمول در این کنسرت، بتواند کمک قابل توجهی برای بخشی از مردم سیل‌زده این استان جمع‌آوری کرد. او این کنسرت را در ادامه طرح هنر برای همه اجرا می‌کند. مهم‌ترین ویژگی این طرح کاهش قیمت بلیت کنسرت‌هاست تا شرایط را برای شهروندانی که بضاعت مالی کمتری برای حضور در برنامه‌های فرهنگی دارند، فراهم کند.

کپی