جنگ رسانه‌ای را چگونه می‌بازیم؟!

سیاسی /
شناسه خبر: 478491

در برجسته‌سازی وجه انسانی ماجرای کمک و امدادرسانی به ملوانان گرفتار شده دو کشتی حادثه دیده، نتوانستیم یا نخواستیم اقدام رسانه‌ای قابل توجهی انجام دهیم/ انتشار کلیپی کوتاه از حضور بهنگام نیروی دریایی ارتش و کمک به پرسنل کشتی‌های آسیب دیده در بندر جاسک می توانست چه بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهانی داشته باشد

انفجار دو کشتی در دریای عمان و  در نزدیکی بندر جاسک ایران همزمان با حضور نخست وزیر ژاپن در تهران و دیدار با رهبر معظم انقلاب، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت.
گذشته از تحلیل‌های مختلفی که در این باره انجام شد و بخصوص همزمانی این اتفاق با دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب که به نظر می‌رسد خبرسازی دقیقی برای تحت‌الشعاع قرار دادن این دیدار انجام شده، از منظر رسانه‌ای اما به نظر می‌رسد طرف ایرانی از موقعیت پیش آمده و ظرفیتی که وجود داشت، به نحو شایسته و بایسته‌ای بهره نبرد.
 

در برجسته سازی امدادرسانی به ملوانان گرفتار اقدام رسانه ای قابل توجهی نداشتیم

در حالی که ستاد فرماندهی مرکزی امریکا در منطقه «سنتکام» بلافاصله با انتشار ویدئویی بی کیفیت و پرابهام تلاش کرد انگشت اتهام را به سمت ایران ببرد، اما ما در برجسته‌سازی وجه انسانی ماجرا که کمک و امدادرسانی به ملوانان گرفتار شده دو کشتی بود، نتوانستیم یا نخواستیم اقدام رسانه‌ای قابل توجهی انجام دهیم.
 
تماس‌های خبرنگار «ایران» با روابط عمومی ارتش و نیروی دریایی ارتش برای کسب اطلاع  از کم و کیف این امدادرسانی و تشریح وضعیت ملوانان منتقل شده به بندر جاسک به در بسته خورد و مسئولان هر دو حوزه یاد شده پاسخ درخوری به ما ندادند و خود را معذور از بیان جزئیات دانستند. حال آنکه ما تنها جزئیات امدادرسانی را که یک اقدام کاملاً انسان دوستانه بود  جویا بودیم. جنگ رسانه‌ای که این روزها تکیه کلام اکثر مسئولان کشور است و همزمان از رسانه‌ها هم انتظار همآوردی در این میدان را دارند، اقتضائات خاصی دارد و از جمله اینکه مختصات و اقتضائات آن از سوی خود مسئولان هم مورد توجه قرار گیرد.
 
تصور کنید انتشار یک کلیپ کوتاه از حضور بهنگام نیروی دریایی ارتش و کمک به پرسنل کشتی‌های آسیب دیده و همچنین رسیدگی‌های انسانی به آنها در بندر جاسک چه بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهانی می‌توانست داشته باشد و چقدر می‌توانست باطل کننده اتهامات مختلف علیه کشورمان باشد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.