اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

معرفی کتاب

معرفی کتاب
سایر محمدی خبرنگار

«سووشون، آینه روزگار: آشنایی با جامعه‌شناسی ادبی و تحلیل جامعه‌شناختی سووشون» کتابی تحقیقی نوشته فاطمه سرمشقی است که از سوی انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد.

---
سووشون، آینه روزگار
  این کتاب که در چهار فصل تحت عنوان معرفی رویکرد جامعه‌شناختی، نقد جامعه‌شناختی سووشون، معرفی رویکرد فمینیسم و نقد فمینیستی سووشون تألیف و تدوین شده است در اصل رساله دوره کارشناسی ارشد فاطمه سرمشقی بوده که پس‌ از دفاع از این رساله در سال 1385 تا زمان انتشار در سال 1397 بارها بازنگری و بازنگاری شده است. سرمشقی نخست به معرفی نسبتاً مشروح نقد جامعه شناختی پرداخته و با طرح اجمالی مناسبات محتمل جامعه و ادبیات کوشیده است طرحی از بنیانی‌ترین مسائل این نقد به دست دهد. سپس تکوین این نقد را از نخستین تأملات پراکنده و خام تا جریان‌های جدی و گسترده سده بیستمی نشان داده است.علاوه بر این با اشاره به جریان‌های جدی و عمده از اندیشگران و فعالان برجسته این رویکرد از آن میان از سه تن به سبب اهمیت و دوران‌سازی آموزه‌هایشان با تأکید و تفصیل بیشتر سخن گفته‌ است: لوکاچ، گلدمن و باختین.
سرمشقی در مورد انتخاب رمان سووشون می‌نویسد: با این چشم‌انداز به سراغ سووشون رفتیم و کوشیدیم ربط و نسبت‌های گوناگون روایت را با جامعه بسنجیم. تلقی ما از جامعه البته محدود به شیراز و دوره‌ای معین از تاریخ نبود. خواستیم نشان دهیم که سووشون در سطوح مختلف با جامعه و تاریخ ما پیوسته است و می‌توان با توجه به لایه‌های نمادین و شبکه‌ها و اشاره‌های روایت‌ تا آنجا پیش رفت که رمان را روایتی از تاریخ اجتماعی ایران از گذشته‌های دور اساطیری تا روزگار خودمان بدانیم.
 
---
بی‌‌بازگشت
«بی‌بازگشت» رمانی از تئودور فونتانه شاعر و مهم‌ترین رمان نویس رئالیست قرن نوزدهم آلمان است که با برگردان عباس گودرزی از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شد.فونتانه بیشتر عمر خود را در برلین پایتخت پرهیاهوی رایش جدید که توسط بیسمارک تأسیس شده بود، گذراند. از این منظر برخی از بهترین‌ آثار او تصویری پرداخت شده و دقیق از حال و هوای منحصراً برلینی هستند و شخصیت‌های آنها نیز از اقشار طبقات متوسط و پایین‌دست گرفته تا اشراف پروسیایی را شامل می‌شوند. در حقیقت یکی از مهم‌ترین وظایف یک رمان نویس از دید فونتانه مطالعه احوال فرد در بستر جامعه است. 
رمان بی‌بازگشت بویژه جالب است از این جهت که تمرکز روایت آن بیشتر بر حال افراد است تا بر جامعه. رمان بی‌بازگشت داستان زوجی است به‌نام کریستین و هلموت. کریستین زنی محزون، اندیشمند و زیباست و سراپا وقف شوهر و دو فرزندش، در مقابل، همسرش، هلموت، سرخوش و لاقید است و به امور خانواده توجه چندانی ندارد و بعد از 23 سال زندگی مشترک، تنشی پنهان در روابط آنها رخنه کرده است. شوخی‌ها و لودگی‌های هلموت از یک سو و ابراز محبت‌ها و برنامه‌هایی که کریستین در سر دارد، هیچ کدام کاری از پیش نمی‌برد و به تلخکامی‌ها دامن زده می‌شود. 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.