اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی

"دیسکوی حلال" در عربستان/سرپرست جده تکذیب کرد

"دیسکوی حلال" در عربستان/سرپرست جده تکذیب کرد

انتشار خبر افتتاح قریب‌الوقوع یک دیسکو در شهر جده شبکه‌های اجتماعی در عربستان را منفجر کرد، این خبر موجب جنجال بسیار بین فعالان شبکه‌های اجتماعی شد به طوریکه فعالان نارضایتی و خشم خود را از وجود چنین مکانی در جوار مکه مکرمه اعلام کردند.

به نقل از سایت الجزیره، عربستان اخیرا بعد از تشکیل سازمان کل سرگرمی و تفریح که به برنامه‌ریزی و توسعه بخش سرگرمی در این کشور توجه دارد و راهکارها و فرصت‌های تفریحی را برای اقشار مختلف در سراسر عربستان فراهم می‌کند، شاهد فضایی باز به لحاظ اجتماعی است.

بعد از دبی و بیروت مجموعه کلوپ‌های شبانه "وایت" شعبه جدیدی در مقابل ساحل شهر جده طی امروز افتتاح می‌کند، این کلوپ قرار است ساعت ۱۰ شب تا سه صبح به روی مردم باز باشد. همچنین ورود افراد زیر ۱۸ سال به آنجا ممنوع خواهد بود. طبق اطلاعاتی که فعالان منتشر کرده‌اند، عکس برداری و فیلم برداری در این کلوپ و نیز همراه داشتن موبایل ممنوع خواهد شد و ساحل مختلط خواهد شد و افراد فقط باید با لباس خاصی در داخل ساحل حضور یابند.

در شبکه‌های اجتماعی به طور گسترده نوار ویدیویی از فرایند آماده سازی این کلوپ شبانه به همراه تصویری از آن منتشر شده و فردی که در این کلوپ کار می‌کند تشریح می‌کند، این کلوپ "کلوپ قابل احترام" برای خانوداه‌ها خواهد بود و اصطلاحا به آن "دیسکوی حلال" گفته شده و قیمت بلیط برای ورود به آنجا حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ریال سعودی خواهد بود.

فعالان شبکه‌های اجتماعی  اعلام کردند، این روزها شاهد تحولات بسیار عجیبی در عربستان هستیم که قبلا شاهد آن نبوده‌ایم و تحولات حاصله و فضای باز بی‌سابقه امری برخلاف جامعه بسته سعودی است.

فعالان شبکه‌های اجتماعی نسبت به این تحولات و اتفاقات خشم خود را ابراز داشته و مخالفت‌شان را اعلام کردند.

در مقابل سازمان کل سرگرمی عربستان و ترکی آل الشیخ رئیس آن درباره این موضوع اظهار نظری نکرده‌ است.

اما مدیر ارتباطات منطقه‌ای در شرکت "وایت" به بی‌بی‌سی عربی گفت، این کلوپ با تمام ضوابط شرعی عربستان سنخیت و مطابقت دارد و به طور موقت در قالب جشنواره سالانه جده درهایش به روی عموم باز می‌شود و آن کلوپ نیست و کافه خواهد بود.

برخی می‌گویند، آنچه سازمان سرگرمی انجام می‌دهد بدور از فضای سنتی عربستان است و این کشور همچنان سنت‌ها و آداب و رسوم خود را حفظ خواهد کرد و این کلوپ مغایر با دین و اصول و قانون اجرایی در این کشور است./ایسنا


واکنش سرپرست جده به خبر افتتاح نخستین دیسکوی حلال در عربستان

سرپرست کل جده وجود هر نوع فعالیت خلاف آداب و سنن جامعه عربستان در قالب فعالیت­‌های موسم جده را تکذیب کرد.

 «رائد أبو زناده» سرپرست کل شهر جده در واکنش به گزارش‌های موجود مبنی بر افتتاح نخستین دیسکوی حلال در عربستان در موسم فعالیت­‌های جده گفت:‌ «تمام این اخبار از فعالیت وایت کلوپ کذب محض است و مجریان و مسئولان مرتبط با برگزاری فعالیت‌­های موسم به قوانین و رسوم معمول در داخل عربستان سعودی پایبند و مقید هستند».

وی در ادامه توضیح داد که مسئولان این امر از فرزندان کشور بوده و از علایق شهروندان در تمام گروه­‌های سنی  کاملا آگاه هستند  تا از یک سو رضایت بازدیدکنندگان را جلب و از سوی دیگرصنعت گردشگری داخلی را تقویت کنند.

أبوزناده از شهروندان سعودی خواست که فیلم‌­های گمراه‌کننده در این زمینه را باور نکنند و در کسب اطلاعات دقت کامل را داشته باشند. وی از همه خواست که اخبار مربوطه را از کانال‌­های رسمی موسم جده دریافت کنند.

خبر افتتاح دیسکوی حلال در شبکه­‌های اجتماعی جنجال و سرو صدای زیادی به پا کرده است./ایلنا

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.