اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹
دگرخوان مطبوعات

از رسانه‌ها و نابرابری آموزشی تا پرسش‌هایی که غرب با آن روبه‌رو است

از رسانه‌ها و نابرابری آموزشی تا پرسش‌هایی که غرب با آن روبه‌رو است

روزنامه شرق در سرمقاله امروز خویش به قلم مهدی رحمانیان با عنوان :« رسانه‌ها و نابرابری آموزشی» نوشت: هدف این است که چشم‌ها و گوش‌ها باز و واقعیت‌های تلخِ نادیده، دیده و سخن‌های ناگفته، گفته و ناشنیده‌ها شنیده شوند.

ایران آنلاین /در یادداشت روزنامه اعتماد به قلم الیاس حضرتی با عنوان « پرسش‌هایی که غرب با آن روبه‌رو است» نوشته شده است: جوانان غربی باید بدانند که با تمامی شعارهای دموکراتیک در غرب، دست دولت‌های‌شان تا آرنج به خون آلوده است پس این تضاد را باید به گونه‌ای در مناسبات خود حل کنند. امروز غربی‌ها باید با این تفکر جوانان مواجه باشند که این تضاد در شعار و عمل نتیجه‌ای جز ناامنی برای جهان نداشته است. در واقع امنیت در خاورمیانه با حمایت تمام قد از جنایت اسراییل قابل جمع نیست. حال رهبری معظم انقلاب کار فرهنگی مناسب و درستی را با جوانان مغرب‌زمین آغاز کرده و ادامه می‌دهند. جا دارد که همه مظلومین دنیا و محرومین جهان در مقابل آن سر تعظیم فرود آورده و نامه ایشان را زبان به زبان منتقل کنند تا در بایکوت رسانه‌های خارجی به فراموشی سپرده نشود.

قانون

سرمقاله:« حمله به سخنرانی ها تخریب اصولگرایی است»؛ صادق زیبا کلام

اتفاقی که روز گذشته در جریان سخنرانی خانم منصوری افتاد و حمله عده ای با سلاح سرد به ایشان یک رشد چشمگیر در حمله به سخنرانی‌هاست و متاسفانه فضای سیاسی را به فضایی که در دوران اصلاحات توسط لباس شخصی‌ها و افراد خودسر  به وجود آمده بود نزدیک می‌کند. در آن زمان هم عده‌ای با حمله به اجتماعات، کتابفروشی‌ها،  سینماها فضایی همانند فضای فعلی کشور را به وجود آورده بودند. پیگیری این اتفاقات بر عهده وزارت کشور و نهاد های انتظامی و امنیتی است و به هیچ عنوان از این نهادها پذیرفته نیست که دلایلی را برای عدم کنترل این چنین اتفاقاتی در برنامه­‌های سیاسی بیاورند. اما در آخر  یک سوال بزرگ از بسیاری از نهاد های وابسته به اصولگرایان دارم و آن این است که چرا جلوی این اتفاقات را نمی‌گیرید و اجازه می دهید با سلاح سرد به یک انسان حمله کنند؟ اینکه 15 نفر به نام های مختلف برنامه‌های سیاسی را بر هم می‌زنند بیش از آنکه برنامه‌های سیاسی را بر هم بزند به نام اصولگرایان و اندیشه های آن ها ضربه می زند و در حقیقت حمله روز گذشته به سخنرانی خانم منصوری و اتفاقاتی از این دست تخریب چهره اصولگرایان است نه گروه‌های سیاسی دیگر.

بهار

گفت و گو / ناصر هادیان : شورای حکام پی‌ام‌دی را مختومه می‌کند

در حال حاضر تفکری که در غرب وجود دارد این است که نباید خیلی هم به پی‌ام‌دی یا گذشته برنامه هسته‌ای پرداخته شود و این مسئله کش پیدا کند چراکه توافق شکل گرفته و اجرای آن منافع بیشتری را متوجه تمام طرف‌ها می‌کند. آن‌ها معتقدند آگاهی بیشتر درمورد گذشته برنامه هسته‌ای ایران خوب است؛ چراکه دست کم گذشته می‌تواند راهنمایی برای آینده باشد اما درمجموع تکیه کشورها باید بر آینده باشد نه گذشته. اما کسانی که در غرب هستند و مترصد فرصتی هستند که این توافق را با مشکل روبه‌رو کنند و مانع اجرای آن شوند، در پی گزارش آمانو فضای سنگینی را در غرب ایجاد خواهند کرد مبنی بر اینکه ایران در گذشته اهدافی را در برنامه هسته‌ای خود دنبال می‌کرده و غرب نباید برجام را ادامه دهد و اگر ایران در گذشته نیت ساخت سلاح را داشته در آینده نیز این نیت را خواهد داشت. پس از انتشار گزارش آقای آمانو، آن‌ها سروصدای زیادی را به راه خواهند انداخت اما مسئله این است که همه طرف‌ها از همه مسائل آگاه بوده‌اند؛ گروه 1+5 که با ایران مذاکره کرد از گذشته برنامه هسته‌ای ایران آگاه بوده و ما هم با آگاهی کامل از گذشته برنامه خود پای میز مذاکره نشستیم؛ بنابراین توافقی که شکل گرفت براساس آگاهی بود. دوطرف به‌خوبی می‌دانستند که برای مذاکره درمورد چه چیز پای میز نشسته‌‌‌اند. با توجه به سرمایه‌گذاری‌هایی که دوطرف روی این توافق داشتند، حال دراین مرحله اقدامی در جهت برهم‌زدن آن صورت نخواهند داد.

شرق

سرمقاله:« رسانه‌ها و نابرابری آموزشی»؛ مهدی رحمانیان

چشمانِ نگران ایران‌زمین و دل‌های پرجوش و سرشار از همت و حمیت و اندیشه توسعه‌خواه و پرفروغ از عدالت‌طلبی و اخلاق‌مداری جوانان عزیز ایران اسلامی در دبیرخانه دائمی کنفرانس توسعه و عدالت آموزشی، با دو سال تلاش و تکاپوی ناایستا، دیدگان زیادی را به بخشی از مسائل و مصائب نازیبا و ناموجه جامعه؛ یعنی فقر و نابرابری آموزشی گشود؛ چه آنجا که با اعداد و ارقامی هرچند تقریبی، برآوردی از بازماندگان از آموزش همگانی، مدارس غیراستاندارد، کمبودهای کلاس، مدرسه، معلم و تجهیزات نشان می‌دهد و چه آنجا که بازماندگی از مدرسه را زیر فشار سخت زندگی و ناتوانی خانوارهای روستایی و شهری برای تأمین هزینه‌های تحصیل به رخ می‌کشاند و چه آن‌گاه که کار در خیابان، مزرعه، کارخانه و کوره‌پزخانه امان و فرصت آموزش و فراگرفتن را از بخشی از فرزندان این مرزوبوم می‌ستاند و چه هنگامی که نامهربانی معلم و مدرسه یا حادثه‌ای طبیعی یا رخدادی از سر بی‌تدبیری، مدرسه‌رفتن و آموختن را سخت و گاهی حتی غیرممکن می‌کند و چه در مناطقی از این سرزمین که هموار‌نبودن راه آموختن با زبان مادری و با الزام به آموزش‌های قالبی یکسان، آموختن را دشوار و کم‌ثمر و کوتاه می‌کند؛ همه جلوه‌ها و چهره‌هایی از خروج و بلکه اخراج کودکان این مرزوبوم از نظام آموزش‌وپرورش و بیگانه‌سازی و به‌حاشیه‌راندن آنها در نظام اقتصادی و اجتماعی است و بدون هیچ تردید و تأملی، همه ما در این بیگانه‌سازی و محرومیت و هم در پیامدهای بلندمدت و بین‌نسلی آن شریک و مسئولیم ... از فضای رسانه‌ها می‌توان به عنوان یک فضای گفت‌وگو استفاده کرد نه به عنوان فضایی برای تبلیغات رسمی دستگاه‌ها و دولت و فضا‌هایی که تصمیم‌های ابلاغ‌شده را به‌صورت تزریقی اعمال می‌کند. هدف این است که عرصه عمومی وسیع‌تر شود، صداهای ناشنیده به گوش برسد، مشارکت همگانی بیشتر شود و نظاره‌گرهای این حوزه به مشارکت‌کننده‌ها تبدیل شوند. چشم‌ها و گوش‌ها باز و واقعیت‌های تلخِ نادیده، دیده و سخن‌های ناگفته، گفته و ناشنیده‌ها شنیده شوند.

کیهان

سرمقاله :« جایی نرو تا طناب بیاورم !»؛ حسین شریعتمداری

حالا به گنده‌گویی‌ها و لاف‌های گزاف مدعیان اصلاحات که این روزها بر زبان و قلم دارند توجه کنید! می‌گویند؛ «جبهه اصلاحات نباید از اعتدال جدا شود»!  و توضیح  نمی‌دهند، مگر می‌تواند جدا شود؟! حکایت کسی است که پسرش درون چاه افتاده بود و به او می‌گفت؛ جایی نرو تا طناب بیاورم و نجاتت بدهم! و پسر به طعنه جواب داده بود، مگر می‌توانم جای دیگری بروم؟! ... شرایط کنونی مدعیان اصلاحات با شرح مستندی که گذشت، به مراتب بدتر و دست آنها، بارها خالی‌تر از هنگامی است که وارد انتخابات 92 شدند ... ادعای پیوند آنان با بخشی از اصولگرایان فقط به فقط - تاکید می شود فقط به فقط - برای کسب وجهه از اصولگرایان است. به بیان دیگر، قصد دارند دست خالی از دستاورد مدعیان اصلاحات (اعم از اصلاحاتی‌ها و کارگزارانی‌ها و اعتدالی‌ها)  در انتخابات پیش‌روی را با گره زدن خود به اصولگرایان، پُر و پیمان نشان بدهند! و از این رهگذر برای خود کسب وجهه و آبرو کنند. و اما، اکنون نوبت اصولگرایان - به معنی واقعی کلمه و نه این یا آن سلیقه - است که به مدعیان اصلاحات اجازه ندهند با اعلام نزدیکی به اصولگرایان، بدنامی بارها تجربه شده خود را به اصولگرایان نیز نسبت بدهند.

شهروندان

سرمقاله:« وضعیت محله هرندی معرف چیست؟»

مدتی است که محله هرندی یا همان دروازه غار سابق در جنوب شهر تهران موضوع بحث، مجادله و خبر قرار گرفت ... معتادان را نمی‌توان از آنجا یا هر جای دیگر بیرون کرد بدون اینکه برای آنها طرح یا برنامه‌ روشنی داشت ... ریشه‌یابی این مشکل که چرا مردم را در برابر مشکلات قرار می‌دهیم و نهادهای متولی امور قادر به انجام وظایف خود نیستند، بسیار مهم‌تر از ریشه‌یابی معضل اعتیاد و کارتن‌خواب است. درواقع می‌توان مدعی شد که وضعیت محله هرندی، نمادی از ناهماهنگی میان نهادهای رسمی و فقدان برنامه برای حل مشکلات اجتماعی است ... بیانیه دیروز آقای شهردار برای جلب مشارکت مردم جهت حل مشکل این منطقه خیلی دیر صادر شده است و به نظر می‌رسد که بیشتر ناشی از استیصال مدیریت شهری است و نه از روی پذیرش حقوق شهروندان در اداره محله خودشان.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.