نخست وزیر ژاپن به روحانی:

تغییرات مثبت در راه است

سیاسی /
شناسه خبر: 478185

گروه سیاسی/ شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن روز گذشته سفر تاریخی خود را به تهران آغاز کرد و در کاخ سعدآباد مورد استقبال رئیس جمهوری ایران قرار گرفت. آبه که به عنوان نخستین مقام عالی اجرایی ژاپن در دوره پس از انقلاب اسلامی به تهران سفر کرده است، می‌کوشد با بهره‌گیری از ظرفیت دوستانه و تاریخی تهران و توکیو برای تقویت مناسبات دوستانه دو طرف و کاستن از تنش‌های پیش روی ایران و امریکا گام مؤثری بردارد.

چه نخست وزیر ژاپن ساعاتی پیش از ترک کشورش گفت قصد دارد از ظرفیت روابط دوستانه و سنتی تهران و توکیو برای کاهش تنش‌ها در منطقه که به بالاترین حد رسیده است، استفاده کند.اگرچه آبه برای نخستین بار در قامت نخست وزیر به تهران آمده است اما این اولین سفرش به ایران نیست. او سال‌ها پیش و در بحبوحه جنگ ایران و عراق، با پدرش که به عنوان وزیر خارجه ژاپن با هدف پایان بخشیدن به جنگ میان ایران و عراق به کشورمان سفر کرده بود، همراه شده بود.
سفر آبه در شرایطی انجام می‌شود که تحولات مهم پیرامون برجام، کم کاری اروپا برای محقق کردن منافع اقتصادی ایران در چارچوب این توافق در کنار افزایش تحریم‌های اقتصادی واشنگتن حضور تاریخی نخست وزیر ژاپن در ایران را تحت تأثیر خود قرار داده است. پیش‌تر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا با سفر به  توکیو برای نخستین بار ایران را به مذاکره بدون پیش شرط دعوت کرده و با استقبال از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران، تلویحاً خواستار تلاش او برای کاستن از دامنه اختلافات میان تهران و واشنگتن شده بود. خواسته‌ای که مقام‌های دیپلماتیک ایرانی اجرای آن را بدون متوقف کردن جنگ اقتصادی امریکا و بازگشت بی چون چرا به توافق هسته‌ای با ایران امکانپذیر نمی‌دانند. چنانکه وزیر امور خارجه ایران در دیداری که روز گذشته کمی پیش از سفر آبه با همتای ژاپنی خود در تهران داشت، این موضوع را مورد توجه قرار داد و با اشاره به جنگ و تروریسم اقتصادی دولت امریکا ضد ملت ایران گفت: «جنگ اقتصادی را با ملت ما آغاز کرده‌اند و روزانه هم با تبلیغات و نفرت پراکنی‌های امریکایی‌ها مواجه هستیم.» تارو‌کونو، وزیر خارجه ژاپن هم ضمن حمایت از راهکار صلح جویانه برای کاهش تنش، خواستار استمرار در پایبندی ایران به توافق هسته‌ای شد.

روحانی: ریشه تنش‌های منطقه به جنگ اقتصادی امریکا علیه ملت ایران بازمی‌گردد
نخست وزیر ژاپن و رئیس جمهوری کشورمان بعد از دیدار و گفت‌وگو در نشست خبری مشترکی شرکت کردند. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی شامگاه چهارشنبه پس از مذاکرات هیأت‌های عالیرتبه ایران و ژاپن در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست‌وزیر این کشور، اظهار داشت: روابط ایران و ژاپن از قدمت تاریخی برخوردار بوده و امسال شاهد نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک تهران – توکیو هستیم.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی با بیان اینکه در طول سال‌های گذشته ملاقات‌های سازنده‌ای میان مسئولان دو کشور بوده و دیدارهای خوبی با نخست‌وزیر ژاپن داشته‌ام که امروز هشتمین ملاقات برگزار می‌شود، گفت: در جلسات و ملاقات‌های امروز درخصوص روابط  دو کشور از جمله همکاری‌های مشترک و سرمایه‌گذاری ژاپن در جنوب ایران بویژه در منطقه چابهار و سواحل مکران، گفت‌وگو کردیم.
وی خاطرنشان کرد: اراده و علاقه ژاپن به ادامه خرید نفت از ایران و تلاش در راستای توسعه روابط مالی، علمی و فرهنگی دو کشور می‌تواند توسعه روابط فی‌مابین را تضمین کند.رئیس جمهوری با اشاره به اینکه علاوه بر مسائل دوجانبه، در زمینه موضوعات مربوط به ثبات، امنیت و تنش‌زدایی در منطقه نیز گفت‌وگو کردیم، خاطرنشان کرد: بسیار خوشحالیم که دو کشور برای ثبات و امنیت منطقه اهمیت فراوانی قائل هستند.
دکتر روحانی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آغازگر هیچ جنگی در منطقه حتی با امریکا نخواهد بود، اما اگر بخواهد جنگی علیه ایران آغاز شود، پاسخی قاطع به آن خواهیم داد.
رئیس جمهوری ادامه داد: نخست وزیر ژاپن نسبت به آینده خوش‌بینی قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند و در مذاکرات عنوان کردند که تغییرات مثبت در راه است.روحانی افزود: بسیار خوشحالم که نخست‌وزیر ژاپن در مذاکرات امروز(چهارشنبه) بر حمایت خود از برجام تأکید داشت و این توافق را برای منطقه و جهان حائز اهمیت دانست.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: ایران علاقه‌مند به ادامه توافق برجام است و اقداماتی که انجام می‌دهد در چارچوب بند 36 برجام خواهد بود.
روحانی با بیان اینکه ایران و ژاپن می‌توانند در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای، همکاری‌های خوبی با هم داشته باشند، گفت:‌ دو کشور به فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای معتقد بوده و با سلاح هسته‌ای مخالف هستند.
رئیس جمهوری ریشه برخی تنش‌ها در منطقه را جنگ اقتصادی امریکا علیه ایران دانست و تأکید کرد: هر گاه این جنگ متوقف شود، شاهد تحول مثبت در منطقه و جهان خواهیم بود.
وی اظهارداشت: از نخست‌وزیر ژاپن و هیأت همراه که کاملاً با حسن‌نیت و در راستای تحقق آرمان‌های مورد نظر دو کشور که همان صلح، امنیت و تنش‌زدایی است در تهران حضور دارند، تشکر می‌کنم و امیدوارم این سفر آغازی برای توسعه روابط  دو کشور و تحولات مثبت در منطقه باشد.رئیس جمهوری گفت: ژاپن کشوری مهم در منطقه است و همواره برای توسعه، صلح و امنیت منطقه گام‌های مثبتی برداشته است.
روحانی اظهارداشت: در مذاکرات امروز درباره همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله موضوع مهاجرین، مبارزه با مواد مخدر و تروریسم و همکاری در بازسازی سوریه و کمک به حل بحران یمن، گفت‌وگوهای سازنده‌ای داشتیم.
آبه شینزو نخست‌وزیر ژاپن نیز در این کنفرانس مشترک مطبوعاتی ضمن ابراز خرسندی از حضور در کشورمان در نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور و قدردانی از حسن‌استقبال جمهوری اسلامی ایران از وی و هیأت همراه، گفت: ژاپن و ایران کشورهای کهن تاریخی با فرهنگ و تمدنی کهن هستند که به آن افتخار می‌کنند و تا به امروز روابط بسیار صمیمانه و پیوسته‌ای بین دو ملت برقرار بوده و ادامه خواهد داشت.نخست‌وزیر ژاپن با اشاره به اینکه در حال حاضر در منطقه خاورمیانه تنش در حال افزایش بوده و لازم است به هر شکل که می‌شود، از بروز جنگ و تنش جلوگیری کرد، گفت: توسعه صلح و ثبات در منطقه نه تنها به نفع رونق آن، بلکه به نفع رونق جهان خواهد بود.
آبه شینزو افزود: هیچ‌کس علاقه‌مند به افزایش تنش در منطقه نیست و ژاپن با همه توان خود در این راستا تلاش خواهد کرد.
نخست وزیر ژاپن با بیان اینکه ایران از گذشته‌های دور و زمان باستان کشوری بزرگ در منطقه بوده و باقی خواهد ماند، گفت:‌ برای استقرار صلح و ثبات در خاورمیانه ضروری است تا ایران نقش سازنده خود را ایفا کند.
آبه شینزو با اشاره به اینکه دین اسلام، دین صلح و تساهل و تسامح است و همواره نسبت به تأکید اسلام نسبت به میانه‌روی و تعادل در امور علاقه‌مند بوده‌ام، افزود: احترام خاصی نسبت به فتوای رهبری ایران مبنی بر حرام دانستن سلاح کشتار جمعی از جمله سلاح هسته‌ای قائل هستم و اینکه امروز ایران همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را ادامه می‌دهد، بسیار حائز اهمیت است و امیدوارم ایران نسبت به توافق برجام هم همچون گذشته پایبندی خود را ادامه دهد.نخست وزیر ژاپن با اشاره به اینکه در مذاکرات امروز در راستای چگونگی کاهش تنش‌ها و برقراری صلح و ثبات در منطقه با رئیس‌جمهوری و مسئولان ایرانی گفت‌وگو کردیم، اظهارداشت: اراده ژاپن توسعه روابط و همکاری با ایران در بخش‌های مختلف و همکاری در زمینه کمک به سیل‌زدگان و واردات دارو به ایران است.
آبه شینزو اظهارداشت: معتقدم مسیری وسیع پیش روی همه ما قرار دارد و باید با گسترش همکاری در این مسیر تلاش کنیم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.