مبارزه با آفت ملخ در مزارع شهرستان آبیک

استانها /
شناسه خبر: 478048

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک گفت: عملیات مبارزه با آفات ملخ در سطح 200 هکتار از مزارع کشاورزی شهرستان آبیک با کانون یابی و کانون کوبی انجام شد.

به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، بیژن لطفی اظهار کرد: با توجه به سطح مبارزه با آفت ملخ در سال جاری پیش‌بینی می‌شود امسال نیز مانند سال گذشته مشکل خاصی در خصوص آفت ملخ در این شهرستان پیش نیاید.

وی ادامه داد: شهرستان آبیک به دلیل دارا بودن مراتع وسیع در منطقه زیاران و طالقان از مناطق اصلی کانون‌های تجمع و تخم‌ریزی انواع ملخ‌ها است و ملخ جزو آفات عمومی و بومی این شهرستان محسوب می‌شود.

لطفی تصریح کرد: با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی در اسفند سال گذشته و اوایل فروردین سال جاری برای ایجاد تراکم جمعیت این آفت؛ کار مبارزه با آن در کانون‌ها و حاشیه باغات با جدیت توسط کارشناسان فنی این مدیریت انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: در ابتدای سال‌جاری با بازدیدهای به‌موقع اعضای شبکه پایش و مراقبت در محل کانون‌های احتمالی تخم‌گذاری آفت ملخ که اغلب کانون‌ها در مناطق کوهستانی و صعب‌العبور روستاهای کوهپایه‌ای واقع‌شده؛ رصد ظهور و بررسی وضعیت تراکم جمعیت و فاز حرکتی آفت آغاز شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک با اشاره به برنامه‌ریزی، تجهیز امکانات آمادگاه آفت و کانون کوبی‌های انجام‌شده تأکید کرد: با بررسی‌های کارشناسی انجام‌شده، زمان انجام مبارزه با آفت در کانون‌های شناسایی شده تعیین و از تاریخ اواسط اردیبهشت‌ماه، مبارزه عمومی با پوره‌های ملخ در محل کانون‌های ملخ روستای توداران از توابع این شهرستان آغازشده است.

وی بیان کرد: کارشناسان این مدیریت همواره در تلاش بودند تا بر کنترل آفت در کانون‌ها و جلوگیری از بالدار شدن آفت و ریزش به مزارع و باغات نظارت دقیق داشته باشند چراکه در صورت بالدار شدن آفت، کار کنترل بسیار مشکل، هزینه‌بر و دارای حداقل کارایی خواهد بود.

لطفی افزود: گزارش‌های به‌موقع، همکاری مردم و همچنین توصیه‌های فنی کارشناسان جهاد کشاورزی در مبارزه اصولی و مؤثر با این آفت نقش بسزایی داشته است./ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.