کسری بیش از یک میلیارد متر مکعبی مخازن آب در خراسان رضوی در بلند مدت بیانگر استفاده ناصحیح از منابع آب زیرزمینی استان است.

۶۲ درصد از حجم سدهای استان پرآب شده

Image result for ‫کسری مخازن آب خراسان رضوی‬‎

«محمد علایی»، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی درباره وضعیت آب استان افزود: حجم کل مخازن سدهای استان ۱.۶ میلیارد متر مکعب است که با بارندگی های خوب امسال ۶۲ درصد از حجم سدهای استان پرآب شده است.

وی تغییرات آب وهوایی، رشد نامتوازن جمعیت در استان، شور شدن آب و مصرف بیش از حد را از مهمترین دلایل مواجه با تهدیدهای آبی دانست و اظهار داشت: اگر خشکسالی های سال های گذشته ادامه داشته باشد این استان در بخش آب با چالش ها و تهدیدهای جدی مواجه خواهد شد.

علایی افزود: هم اکنون سرانه مصرف آب در مشهد ۱۹۲ لیتر در شبانه روز است که باید به ۱۸۶ لیتر کاهش یابد. همچنین مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی باید به صورت جدی مورد توجه باشد و کشاورزان به برداشت کمتر از منابع زیرزمینی قانع شوند.

وی با اشاره به عمر مفید چاه ها گفت: عمر مفید چاه ها  ۲۵ تا ۳۰ سال است اما اینک به دلیل برداشت زیاد، عمر مفید هر چاه در استان ۲ سال شده است. هم اکنون ۱۸۱ حلقه چاه بدون مجوز در استان داریم که ۱۵۱ حلقه از این تعداد مربوط به بخش کشاورزی است.

علایی اظهار داشت: برای مدیریت آب در استان طی روزهای اخیر سندی با عنوان سند "همیار آب" توسط استانداری، دانشگاه فردوسی و دستگاه های مرتبط تدوین و رونمایی شد که در این سند وظایف دستگاه های دخیل در مدیریت آب استان مشخص شده و به صورت هر حوزه آبریز و شهرستانی برای تمام دشت ها برنامه های جامع و کامل در راستای کاهش اضافه برداشت ها و به صفر رساندن کسری مخازن تا سال ۱۴۰۵ تدوین شده است.

بیشتر بخوانید

پنج سال تا بروز فاجعه عمومی آب در کشور فاصله داریم - ایران آنلاین

سدهای «دوستی» و«چاه نیمه» از بحرانی‌ترین سدهای کشور - ایران آنلاین

Image result for ‫کسری مخازن آب خراسان رضوی‬‎

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.