رونق کشت تابستانه در خوزستان

استانها /
شناسه خبر: 477905

امسال کشت تابستانه در خوزستان با وجود ذخایر مطمئن آب در سدهای مهم استان، محدودیتی ندارد.

شالیکاران هم برای تامین آب مشکلی ندارند

Image result for ‫کشت تابستانه خوزستان‬‎

«کیخسرو چنگلوایی»، رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان با بیان اینکه کشاورزان شالیکار نیز برای تامین آب مشکلی نخواهند داشت، افزود: در سال های گذشته بخصوص در سال زراعی گذشته که استان با خشکسالی شدیدی رو به رو بود، محدودیت و ممنوعیت برای برخی کشت ها وجود داشت ولی امسال هرآنچه شبکه های آبرسانی توان و گنجایش داشته باشند آب به سمت مزارع هدایت می شود.

وی با اشاره به اینکه اراضی که دچارآبگرفتگی شده بجز ۱۰ هزار هکتار از آب خارج شده اند، پیش بینی کرد، در چند هفته آینده با بسیج امکانات، موتورپمپ های قوی و بازسازی شبکه های فرعی آبرسانی بتوان از هر نظر اراضی کشاورزی را برای کشت تابستانه مهیا کرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان افزود: امسالی به لحاظ سطح کشت تابستانه در استان که به ۵۰۰ هزار هکتار می رسد سالی استثنایی خواهد بود و به طور قطع سطح تولیدات محصولات تابستانه نظیر برنج، حبوبات، ذرت دانه ای و علوفه ای، دانه های روغنی به خصوصی کنجد به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

وی با اشاره به روند پرداخت غرامت به کشاورزانی که در سیلاب اخیر خسارات زیادی را متحمل شدند، افزود: بخشی از غرامت ها پرداخت شده ولی درهفته های آینده روند پرداخت خسارات شتاب می گیرد که این خود در فراهم کردن نهاده های کشاورزی برای کشت تابستانه بسیار مهم و تعیین کننده است.

چنگلوایی پیش بینی کرد، با تامین آب مورد نیازکشت تابستانه وپاییزه، مجموع تولیدات کشاورزی خوزستان برای نخستین بار از مرز ۱۶ میلیون تن عبور کند.

«داریوش بهارلویی»، مدیربرنامه ریزی منابع آب سازمان آب وبرق خوزستان هم انجام کشت تابستانه را اولویت برنامه ریزی سدهای استان عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه مخازن سدهای استان تقریبا پرشده محدودیت خاصی در تأمین مصارف معمول و نرمال مناطق مختلف وجود ندارد.

بهارلویی خاطرنشان کرد: اولویت همیشگی در برنامه ریزی منابع آب سدهای خوزستان تأمین آب شرب، کشاورزی و مصارف محیطی زیستی بوده و بعد از آن سایر مصارف مد نظر قرار می‌گیرد که در سال آبی جاری با توجه به تکمیل شدن ظرفیت سدها، تأمین نیازهای مختلف در صورت مصرف صحیح و به اندازه با مشکلی مواجه نخواهد شد.

وی با اشاره به تنظیم میزان خروجی آب متناسب با شرایط و مصارف در همه حوضه‌ها گفت: در حال حاضر دبی خروجی سد دز ۴۰۰ متر مکعب درثانیه، سد گتوند علیا ۶۰۰ مترمکعب در ثانیه و سد مارون ۷۰ متر مکعب در ثانیه است و این حجم آورد آب برای ازسرگیری کشت تابستانه در خوزستان مناسب است ولی در صورت نیاز بیشتر، رهاسازی آب سدها افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید

کشت تابستانه خوزستان منتظر بارش‌های مناسب - ایران آنلاین

آماده سازی اراضی سیلزده خوزستان برای کشت تابستانه - ایران آنلاین

Image result for ‫کشت تابستانه خوزستان‬‎

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.