شانس بوریس جانسون و جرمی هانت برای نشستن بر کرسی نخست‌وزیری انگلیس بیش از 8 کاندیدای دیگر است

10 مدعی خانه شماره 10

بین الملل /
شناسه خبر: 477892

10 نفر از اعضای حزب حاکم محافظه کار انگلیس برای دست یافتن به کلید خانه شماره 10 داونینگ استریت لندن و تکیه زدن بر کرسی نخست‌وزیری این کشور رسماً وارد رقابت‌های انتخاباتی شده‌اند. آنهم در شرایطی که فقط حدود 4 ماه تا مهلت قانونی برگزیت باقی مانده و هرکدام از این ده نفر که پیروز شود برای به سرانجام رساندن کار نیمه تمام ترزا می - نخست‌وزیر مستعفی انگلیس - روزهای دشوار و پرکاری را پیش رو خواهد داشت.

به گزارش فرانس 24، روز دوشنبه به وقت لندن پس از آنکه وقت قانونی اعلام کاندیداتوری برای رهبری حزب محافظه کار و نخست‌وزیری انگلیس به پایان رسید، رسانه‌ها از نهایی شدن کاندیداتوری 10 نفر از نمایندگان حزب حاکم محافظه کار خبر دادند که در بین این10نفر دو نام با شانس بالا وجود دارد؛ یکی بوریس جانسون 54 ساله، وزیر خارجه سابق انگلیس که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا هم از او حمایت تمام قد کرده است و دیگری جرمی هانت 52 ساله که در سابقه سیاسی‌اش فعالیت در پست‌های دولتی مختلف دیده می‌شود و زمانی که بوریس جانسون در جولای 2018 استعفا داد، به جای او وزیر خارجه انگلیس شد. جالب است که بوریس جانسون طرفدار دوآتشه ترک اتحادیه اروپا یعنی برگزیت است اما جرمی هانت در رفراندوم 2016 برای برگزیت به ماندن در اتحادیه اروپا رأی داد و در واقع مانند خانم می‌ مخالف برگزیت است. 8 کاندیدای دیگر نخست‌وزیری انگلیس عبارتند از: مایکل گوو 51 ساله حامی برگزیت، دومینیک راب 45 ساله، وزیر سابق برگزیت، ساجد جاوید 48 ساله که پاکستانی الاصل و بانکدار سابق است و در سال 2010 عضو پارلمان انگلیس شد و در رفراندوم برگزیت به ماندن در اتحادیه اروپا رأی داد. مت هنکوک 40 ساله، وزیر بهداشت، ندریو لیدسام 56 ساله، حامی برگزیت، روری استوارت 46 ساله، وزیر توسعه بین‌المللی و حامی ماندن در اتحادیه اروپا، استر مک وی 51 ساله مجری سابق تلویزیون و وزیر کابینه و مارک هارپر 49 ساله، یک عضو سابق حزب محافظه کار در پارلمان انگلیس که به تندرو بودن معروف است.
به گزارش بی‌بی‌سی انگلیسی، این 10 کاندیدای رهبری حزب محافظه کار انگلیس طبق مقررات داخلی حزب، باید دست کم حمایت 8 نماینده حزب محافظه کار را داشته باشند. سپس این 10 کاندیدا ابتدا در روز پنجشنبه 13 ژوئن توسط نمایندگان حزب حاکم محافظه کار محک زده می‌شوند و نمایندگان حزب حاکم به آنها رأی خواهند داد. در پایان این رأی‌گیری دو مرحله‌ای کاندیداها باید در مرحله اول دست کم 17 رأی موافق دریافت کنند و در مرحله دوم باید دست کم 33 رأی موافق کسب کنند. این روند آنقدر ادامه خواهد یافت که تنها دو کاندیدا با بالاترین آرا باقی بمانند. پس از آن، کاندیداهایی که آرای لازم در پارلمان را کسب کرده‌اند، یکسری مناظره‌های انتخاباتی در سراسر انگلیس برگزار می‌کنند و در نهایت با رأی تمام 160 هزار عضو حزب محافظه کار انگلیس نفر پیروز رهبری این حزب و نخست‌وزیر می‌شود.
بسیاری از نظرسنجی‌ها از پیشتازی بوریس جانسون -  وزیر خارجه سابق انگلیس که در ماه جولای به دلیل اختلاف نظرهای جدی با خانم می‌ بر سر برگزیت استعفا کرد - خبر می‌دهند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا هم اخیراً پیش از سفر به لندن و حتی زمانی که در انگلیس حضور داشت، حمایت خود را از جانسون اعلام کرد؛ اقدامی که از سوی بسیاری از مقامات انگلیسی مداخله جویانه توصیف شد. اما احتمالاً نخست‌وزیر شدن جانسون به مذاق اتحادیه اروپا خوش نیاید زیرا او همین حالا هم تهدید کرده اگر طرح برگزیت مورد علاقه‌اش اجرایی نشود سهم انگلیس به اتحادیه اروپا را پرداخت نخواهد کرد. جرمی هانت هم که سوابق سیاسی بسیاری دارد یکی از شانس‌های نخست‌وزیری انگلیس است اما بسیاری از تحلیلگران بر این باورند، اگر هانت نخست‌وزیر شود به سرنوشت خانم می‌ دچار خواهد شد زیرا او در سال 2018 در رفراندوم برگزیت به ماندن در اتحادیه اروپا رأی داد و احتمالاً طرح پیشنهادیش برای خروج از این اتحادیه طرح ملایمی باشد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.