سینمای 2019

سکوی پرواز برای رایان شور

فرهنگی /
شناسه خبر: 477859

با احتساب زیادتر شدن نسخه‌های کارتونی «جنگ‌ستارگان» که بازسازی «جنگ‌های کلونی» و «مقاومت استاروارز» از آن قبیل‌اند، ساختن موسیقی‌های متن تازه برای آنها نیز به یک ضرورت تبدیل شده اما نباید فراموش کرد که هر موسیقی سرایی برای ارائه کاری جدید در این زمینه مشکلاتی اساسی دارد

 زیرا این سری فیلم‌های 9 گانه و ده‌ها اثر سینمایی، نمایشی و تلویزیونی مشتق شده از آن چنان با موزیک متن خلق شده توسط جان ویلیامز که به 42 سال پیش برمی‌گردد، عجین شده‌اند که خلق و باور و پخش هر چیزی بجز آن از این سری فیلم‌ها دور و غیرقابل انجام می‌نماید. با این حال ساخت موسیقی متن هر دو نسخه جدید «استاروارز» که کارهایی انیمیشنی با نام‌های «نیروهای سرنوشت» و «کهکشان ماجراها» هستند، به رایان شور سپرده شده و او ابتدا به ساکن ریسکی را مرتکب شده که به سختی بتوان یک درصد بالای موفقیت را برای آن قائل بود. در عین حال رایان شور خطر نکرده و برای این که احتمال توفیق‌اش را افزایش دهد، در همان سبک و روالی کارش را تنظیم و ارائه کرده که ویلیامز برای فیلم‌های اولیه از این فرانچیز بسیار موفق و دیرپا در نظر گرفته بود. برخی فیلمسازان و بخصوص سازندگان کارهای «استاروارز» ترجیح می‌دهند موسیقی‌های سروده شده توسط رایان شور مستقل باشد و خط و ربط کلی خود را طی کند اما برخی دیگر تصمیم او درباره تأسی از ملودی‌های ماندگار جان ویلیامز و ادغام آن با تم‌های دلخواه خودش را عقلایی‌تر تصور می‌کنند و معتقدند او با این کار اسباب دلسردی هواداران قدیمی این سری فیلم‌ها نشده است.
خود شور در دل سومین ماه از بهار 2019 می‌گوید: برای «نیروهای سرنوشت» به من آزادی عمل کامل داده شده بود و می‌توانستم به هر ملودی ممکنی روی بیاورم و به هر ریسکی دست بزنم. من از آن فرصت برای به پرواز درآوردن ایده‌هایم بهره گرفتم و این فیلم واقعاً برای من یک سکوی پرواز بود. با این حال وقتی به زمان تهیه «کهکشان ماجراها» رسیدیم، دیدم از اصل اتفاقات دور افتاده‌ام و دوست‌داران قدیمی جنگ ستارگان برای شنیدن آن تم‌های مشهور و کارهای جان ویلیامز اشتیاق زیادی دارند و در غیاب آن احساس دلتنگی می‌کنند. ارکسترمان را بزرگ تر کردم و به وسعت انتخاب‌هایم افزودم و دیری نپایید که به فضا و ریتم مورد نظرم رسیدم. آن جا که هم تم افسانه‌ای جان ویلیامز فضای اجرا می‌یابد و هم موسیقی انتخابی من برای «کهکشان ماجراها» مجال جاری شدن را می‌یابد.
هر چه بود، شور برای انجام مأموریت‌های سخت‌اش به صداهای دیجیتال و مدرن‌ترین روش‌های صدابرداری روی آورد و خود او در این باره می‌گوید: اضافه بر مسائل سنتی و پایه‌‌ای مثل محل استقرار سازها و این که در کدام جای اتاق‌ها نصب شوند، من باید تکنیک‌های اجرای یک کار زنده و راز موفقیت موسیقی‌های حماسی را هم در کارم لحاظ می‌کردم. این که دقیقاً در کدام نقاط و لحظات کار خود را برش کنید و چه زمانی از نو به حرکت در آیید، از نکاتی بود که ذهن مرا به خود مشغول می‌کرد. هر اپیزود از این سریال‌های کارتونی اضافه بر موسیقی‌های کلی این مجموعه تم‌هایی مختص خود را نیز می‌طلبند و موسیقی‌هایی را که احساسات و رویدادهای آن قسمت را برسانند.
منبع: Esquire

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.