اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

فلاحت پیشه: ذوالنور عادت به قسم خوردن و دست روی قرآن گذاشتن دارد، نه من

فلاحت پیشه: ذوالنور عادت به قسم خوردن و دست روی قرآن گذاشتن دارد، نه من

این حرف‌ها و طرح این قبیل موارد، اقداماتی است که آقای ذوالنوری (کاندیدای اصولگرای کرسی ریاست کمیسیون امنیت ملی) انجام می‌دهد. او عادت به قسم و قرآن و این قبیل موارد دارد، ما اهل این کارها نیستیم/ قطعا اجازه نمی دهیم ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و مجموعه این کمیسیون به دست افراطیون بیفتد

فلاحت پیشه درباره اینکه اخیرا مطالبی مبنی بر اینکه شما دست روی قرآن گذاشته‌اید و قسم خورده‌اید که در سال جاری کاندیدای انتخابات هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی نشوید منتشر شده، گفت: این حرف‌ها و طرح این قبیل موارد، اقداماتی است که آقای ذوالنوری (کاندیدای اصولگرای کرسی ریاست کمیسیون امنیت ملی) انجام می‌دهد. او عادت به قسم و قرآن و این قبیل موارد دارد، ما اهل این کارها نیستیم

به گزارش اعتماد، بدنبال انتشار خبری مبنی بر اینکه حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در انتخابات سال آخر این کمیسون نامزد ریاست نیست، او در مصاحبه ای توضیحاتی ارائه کرد.

بخشی از مصاحبه فلاحت پیشه با روزنامه اعتماد را می خوانید:


اخیرا مطالبی مبنی بر اینکه شما دست روی قرآن گذاشته‌اید و قسم خورده‌اید که در سال جاری کاندیدای انتخابات هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی نشوید در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، این مطالب را تایید می‌کنید؟

این حرف‌ها و طرح این قبیل موارد، اقداماتی است که آقای ذوالنوری (کاندیدای اصولگرای کرسی ریاست کمیسیون امنیت ملی) انجام می‌دهد. او عادت به قسم و قرآن و این قبیل موارد دارد، ما اهل این کارها نیستیم. این مواردی که آقای ذوالنوری مطرح کرده است، درست نیست و اساسا وجود خارجی نداشته است. طرح این موارد ضمن آنکه به خودی خود امری بد است، روش بدی نیز برای تخریب دیگران محسوب می‌شود که اولین‌بار خود این آقایان طرح این موارد را باب کردند وگرنه در واقعیت چنین چیزی وجود نداشته است.

برخی اخبار نیز حاکی از اختلاف بین شما و کواکبیان بر سر کرسی ریاست کمیسیون امنیت ملی است، این موضوع را هم رد می‌کنید؟

هیچ اختلافی بین ما وجود ندارد. در دور قبل انتخابات هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی (سال گذشته)، آقایان فراکسیون امید اعلام کردند که از بنده حمایت می‌کنند و این کار را هم کردند، برای دور جدید هم قصد ما این است که با همراهی اعضای فراکسیون امید درباره انتخابات هیات رییسه کمیسیون که یکشنبه هفته آینده برگزار می‌شود، تصمیم‌گیری کنیم.

اما با این حال هر تصمیمی که اتخاذ شود، ملاک عمل خواهد بود ولی مهم این است که بدانید ما قطعا اجازه نخواهیم داد که ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و مجموعه این کمیسیون به دست افراطیون بیفتد.

البته این را هم بگویم که من در سال گذشته هم به دنبال ریاست نبودم ولی با حمایت امیدی‌ها رییس کمیسیون شدم. ما سال گذشته یک قراری گذاشتیم که این همراهی در سال آینده یعنی سال جاری هم ادامه داشته باشد. آقای کواکبیان هم سال گذشته و هم سال جاری کاندیدای ریاست بودند ولی اگر قرار باشد ریاست کمیسیون به هر دلیلی به افراطی‌ها برسد، قطعا بنده ازخودگذشتگی خواهم کرد.


اخیرا انتقادات بسیاری به شخص شما و نوع موضع‌گیری‌های‌تان مطرح شد، این موضوع را چطور ارزیابی می‌کنید؟

ما تاوان حضور در عرصه سیاست خارجی آن هم بدون ملاحظات معمول و جلوگیری از حاکمیت تفکر افراطی در این عرصه را پس می‌دهیم. قابل انکار نیست که برخی افراد سعی کردند کشور را به درون کمینگاهی بفرستند که مثلث واشنگتن، ریاض و تل‌آویو آن را شکل داده بودند ولی اقداماتی صورت گرفته است که اهداف آنها محقق نشد.

در شرایط کنونی هر فردی که دانسته یا ندانسته کشور را به سمت جنگ حرکت دهد، قطعا در زمین دشمن بازی می‌کند به همین دلیل و برای جلوگیری از حاکمیت چنین تفکری در کمیسیون امنیت ملی با افرادی که مواضع معتدلی دارند همراهی خواهیم کرد.

ناراحتی ستون پنجم دشمن یا کاسبان تحریم از کاهش قیمت ارز

وی با بیان اینکه کنترل قیمت ارز در شرایط کنونی واقعی است، ادامه داد: کاهش نرخ دلار پیام خوبی به آمریکایی ها داد، مبنی بر اینکه ایرانی ها با سیاست های ضد تحریمی خود می توانند اقدامی انجام دهند که کشورشان وارد بحران نشود.

کنترل قیمت ارز در شرایط کنونی واقعی است 

به گزارش خانه ملت؛ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیسات خارجی مجلس، گفت: برخی از جریانات سیاسی و رسانه ای حاضرند که فشار بر مردم حفظ شود و دولت نتواند قیمت ارز را کنترل کند به همین دلیل می گویند که دولت نرخ را مصنوعی پایین نگه داشته است.

حشمت‌الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به روند کاهشی قیمت دلار، گفت: برخی این تحلیل را مطرح می کنند که دولت قیمت ارز را به صورت مصنوعی پایین نگه داشته است برای اینکه به مردم اعلام کند که فعالیت های سیاسی نتیجه داده است که برای این نوع تحلیل متاسفم.

برخی می‌خواهند فشار بر مردم حفظ شود

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی، افزود: برخی از جریانات سیاسی و رسانه ای حاضرند که فشار بر مردم حفظ شود و دولت نتواند قیمت ارز را کنترل کند.
کنترل قیمت ارز در شرایط کنونی واقعی است
وی با بیان اینکه کنترل قیمت ارز در شرایط کنونی واقعی است، ادامه داد: کاهش نرخ دلار پیام خوبی به آمریکایی ها داد، مبنی بر اینکه ایرانی ها با سیاست های ضد تحریمی خود می توانند اقدامی انجام دهند که کشورشان وارد بحران نشود.

سفر شینزو آبه به ایران سفری چند ماموریتی

فلاحت پیشه تاکید کرد: به صورت طبیعی رفت و آمدهای سیاسی بر روی قیمت ارز تاثیر دارد و نشان می دهد که دیپلماسی در فضای مناسبات ایران حتی با آمریکا قالب است.
سفر نخست وزیر ژاپن به ایران سفری چند ماموریتی است
وی با بیان اینکه معنای دیپلماسی لزوما مذاکره نیست، افزود: دیپلماسی به معنای این است که فضای روابط چالشی نمی شود و حفظ این وضعیت به سود کشور بوده و سبب می شود که به مرحله بازگشت از تحریم ها حرکت کنیم.
این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: آن دسته از جریاناتی که از کاهش قیمت ارز و شرایط کنونی ناراضی هستند، هر ظاهری هم که داشته باشند، کاسبان تحریم و ستون پنجم دشمن هستند.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سفر نخست وزیر ژاپن به ایران سفری چند ماموریتی است که ژاپنی ها سعی می کنند به عنوان نوعی سفر میانجی گرایانه از آن یاد کنند، تصریح کرد: انتظار ما این است سفر دو جانبه شود، البته این موضوع اولین و آخرین سفر مقامات بلندمرتبه خارجی به ایران نخواهد بود، چراکه کشورهای مختلفی هستند که دوست آمریکا هستند اما بر سر برجام با آمریکا مشکل دارند و سعی می کنند که روابط و دیپلماسی را با ایران تقویت کنند.

کپی