فرستاده آمریکا با ادامه بحران به خارطوم می‌رود

بین الملل /
شناسه خبر: 477599

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، در خلال ادامه ناآرامی‌ها در سودان، دیپلمات ارشد آمریکایی در امور آفریقا این هفته به خارطوم سفر خواهد کرد.

 تیبور ناجی، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور آفریقا، در این سفر «درخواست توقف حملات به غیرنظامیان» را مطرح خواهد کرد.

کارمندان و کارگران در سودان از روز یک‌شنبه اعتصاباتی سراسری را شروع کرده‌اند تا شورای نظامی حاکم را وادار به پذیرش حاکمیت غیرنظامیان کنند.

وزارت خارجه آمریکا گفت که ناجی طرف‌ها را ترغیب خواهد کرد برای رسیدن به فضایی سازنده تلاش کنند تا زمینه شروع مذاکرات مجدد فراهم شود.

میانجیگری اتیوپی 

او همچنین در مورد این بحران با آبی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی که سعی داشته میان شورای نظامی و مخالفان در سودان میانجیگری کند، صحبت خواهد کرد.

خارطوم روز دوشنبه آرام بود؛ هرچند بعضی کسب و کارها شروع به بازگشایی کردند و تعدادی اتوبوس هم مشغول مسافرکشی بودند.

بیشتر فروشگاه‌ها، بازارها و بانک‌های پایتخت و چند شهر دیگر دوشنبه همچنان بسته بودند چون کارمندان به درخواست انجمن مشاغل حرفه‌ای سودان (اس پی‌ای) که اعتراضات آزادی‌خواهانه را سازمان می‌دهد، سر کار نرفتند.

اس پی‌ای پس از کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر از شرکت کنندگان در اعتراضات مسالمت‌آمیز به دست گروه شبه‌نظامی «نیروی پشتیبانی فوری» در روز سوم ژوئن برای شروع اعتصاب‌ها فراخوان داد.

اس پی‌ای در بیانیه‌ای اعلام کرد: جنبش نافرمانی مدنی یکشنبه شروع می‌شود و فقط زمانی پایان خواهد یافت که یک دولت غیرنظامی شروع به کار خود را از تلویزیون ملی اعلام کرده باشد. نافرمانی یک عمل مسالمت‌آمیز است که می‌تواند قوی‌ترین سلاح‌های جهان را به زانو درآورد.

به گزارش بی‌بی‌سی، تظاهرکنندگان در سراسر پایتخت موانع جاده‌ای ایجاد کردند. کاربران رسانه‌های اجتماعی که به اینترنت دسترسی دارند، گزارش می‌دهند که اینترنت در این کشور به دستور دولت نظامی قطع شد.  / ایسنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.