یک چهارم زمین‌های زراعی به آبیاری نوین مجهز شد

اقتصادی /
شناسه خبر: 477550

گروه اقتصادی/ مدیرکل دفتر آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در کشور 8 میلیون هکتار زمین آبی وجود دارد که 2 میلیون و 400هزار هکتار از آن به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شد. به گزارش «ایران»، رضا سرافراز مدیرکل دفتر آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و بنفشه زهرایی، دبیرکارگروه سازگاری با کم آبی در نشستی خبری در وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌های جدید مدیریت منابع آب را اعلام کردند.


الگوی کشت آماده شد
تدوین و اجرای الگوی کشت برنامه مهمی است که کارشناسان آن را یکی از اصول مهم در مدیریت منابع آبی کشور عنوان می‌کنند. تدوین برنامه الگوی کشت در دولت یازدهم در وزارت جهاد کشاورزی آغاز شد و اکنون مدیرکل دفتر آب و خاک این وزارتخانه از آماده بودن این برنامه خبر می‌دهد. اما سرافراز گفت به‌دلیل مشکلات و مسائل اقتصادی اجرای کامل این برنامه فعلاً امکانپذیر نیست.
مشکلات اجرای طرح
سرافراز با اشاره به اینکه برنامه الگوی کشت مشخص می‌کند در مناطق مختلف چه محصولاتی کشت شود و چه محصولاتی کشت نشود. افزود: به‌عنوان مثال وزارت جهاد به‌دنبال این است که تنها کشت محصول برنج در گیلان و مازندران اجرایی شود، ممنوعیت کشت برنج در سایر استان‌ها را نمی‌توانیم اجرایی کنیم و کشاورزان به محض اینکه آبی پیدا می‌کنند اقدام به کشت برنج می‌کنند. برای ممانعت از کشت برنج در استان‌های دیگر باید دستگاه‌های دیگر مانند استانداری‌ها و قوه قضائیه با وزارت جهاد همکاری کنند. مدیرکل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشت برنج در برخی استان‌ها مانند اصفهان از 25 هزار هکتار به 2 هزار هکتار کاهش یافته است و کشت جایگزین آن ارزن است، تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم کشاورزان را ترغیب به کشت‌های مناسب کنیم نیاز به حمایت بودجه ای داریم.با توجه به افزایش قیمت برنج و افزایش بارش‌ها در برخی استان‌ها ممانعت از کشت برنج در این استان‌ها به حمایت دستگاه‌های دیگر نیاز دارد.
 برنج در 17 استان کشت می‌شود
مدیرکل دفتر امور آب وزارت جهاد گفت: در حال حاضر کشت برنج در 17 استان در حال انجام است اما وزارت جهاد هیچ حمایتی از کشت برنج در سایر استان‌ها ندارد. دبیرکارگروه سازگاری با کم آبی در این خصوص گفت: ممنوعیت کشت برنج در سایر استان‌ها مصوبه دولت است و فقط دولت می‌تواند این قانون را لغو کند. وی افزود: اینکه گفته می‌شود امسال به‌خاطر افزایش بارش‌ها این مصوبه لغو شده است صحت ندارد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.