سرشماری ۶ هزار و ۲۰۰ قطعه فلامینگو در تالاب شادگان

استانها /
شناسه خبر: 477364

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان با اشاره به وضعیت مطلوب آبگیری تالاب شادگان گفت: با آبگیری تالاب، جمعیت فلامینگوها افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود ۷ هزار فلامینگو در تالاب شادگان سرشماری شود.

رحیم مجدمی در خصوص وضعیت آبگیری تالاب شادگان پس از سیلاب اظهار کرد: در زمان سیلاب ۹۰ درصد تالاب شادگان آبگیری شد اما اکنون سطح آب فروکش کرده و حجم آب در تالاب کاهش یافته است.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۸۰ درصد تالاب آبگیری شده و در مجموع وضعیت آبگیری تالاب شادگان مطلوب است.

مجدمی با اشاره به جمعیت فلامینگوهای حاضر در زیست‌گاه‌های تالاب شادگان تصریح کرد: در پی آبگیری تالاب شادگان، پرندگان بیشتری به تالاب آمدند و جمعیت فلامینگوها نیز افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه فلامینگوها در قسمت جنوبی تالاب شادگان و در جاهایی که آب شور وجود دارد زیست می‌کنند، گفت: اکنون فصل جوجه‌آوری فلامینگوها است و سواحل جنوبی تالاب شادگان محل جوجه‌آوری فلامینگوها است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان بیان کرد: فلامینگوها زندگی در آب شور را می‌پسندند و در جاهایی که آب شیرین است زندگی نمی‌کنند و خوریات تالاب شادگان در محدوده شادگان و آبادان محل مناسبی برای زندگی آنها است.

سرشماری ۶ هزار و ۲۰۰ قطعه فلامینگو در تالاب شادگان

وی با اشاره به تعداد فلامینگوهای سرشماری شده در تالاب شادگان، تصریح کرد: طبق سرشماری اخیر ۶ هزار و ۲۰۰ قطعه فلامینگو در تالاب شادگان سرشماری شده و پیش‌بینی می‌شود حدود ۷ هزار قطعه فلامینگو در تالاب شادگان سرشماری شود.

مجدمی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد کمی تخم فلامینگو وجود دارد، ادامه داد: تاکنون حدود ۲۰ درصد از جوجه‌ها حلقه‌گذاری شده‌اند.

وی با اشاره به مزیت حلقه‌گذاری جوجه‌ها، ادامه داد: حلقه‌گذاری جوجه‌ها موجب می‌شود متوجه شویم که این جوجه‌ها در کجا قرار دارند و بعد در کجا زندگی می‌کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان عنوان کرد: جوجه‌های فلامینگوها در فصل‌های بعد در تالاب شادگان می‌مانند اما والدین آنها به جاهای دیگر مهاجرت می‌کنند.

وی عنوان کرد: جوجه‌آوری "فلامینگو"، "کاکایی صورتی" و "سلیم خرچنگ‌خوار" از خردادماه آغاز و تا تیرماه ادامه دارد. البته کار سرشماری و حلقه‌گذاری آنها پس از جوجه‌آوری انجام می‌شود.

مجدمی گفت: در حال حاضر پرندگانی مانند کاکایی و طاوسک در برخی مناطق تالاب وجود دارند و جوجه‌آوری کرده‌اند.

خطراتی که فلامینگوها را تهدید می‌کند

وی با اشاره به خطراتی که این فلامینگوها را تهدید می‌کند، خاطرنشان کرد: تخریب زیستگاه فلامینگوها توسط انسان و عدم تأمین حق‌آبه تالاب مهم‌ترین عواملی هستند به فلامینگوها آسیب می‌رساند. همچنین وجود تیر برق و کابل‌های فشار قوی در مسیر آبادان - ماهشهر در حوزه تالاب شادگان موجب برخورد و کشته شدن فلامینگوها می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان ادامه داد: افزایش شوری آب و نبود تعادل بین آب شور و شیرین نیز از دیگر مواردی است که به فلامینگوها آسیب می‌رساند که این مشکل به دلیل عدم تأمین حق‌آبه تالاب ایجاد می‌شود و در چند سال اخیر تعداد زیادی از فلامینگوها به دلیل خشکسالی تلف شده‌اند.

وجود ماهی‌های بومی در تالاب شادگان

وی افزود: با وقوع سیلاب و آبگیری تالاب، ماهی‌ها در همه مناطق تالاب زیست می‌کنند و گونه‌های مختلف بومی مانند بنی، برزن، کپور و بیاح در تالاب شادگان وجود دارد.

معضل صیدغیرمجاز و تبعات آن برای محیط‌بانان

مجدمی با اشاره به وضعیت صید غیرمجاز در تالاب شادگان، گفت: عمده تخلف در تالاب شادگان صید ماهی با الکتروشوکر است که اکنون این مساله به معضلی تبدیل شده است.

وی بیان کرد: برخورد شدیدی با این متخلفان انجام شده و در یک ماه اخیر ۲۶ متخلف راهی زندان و برای ۲۰ نفر پرونده قضائی تشکیل شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان عنوان کرد: اکثر متخلفان شب‌هنگام با قایق و مسلح به اسلحه جنگی اقدام به صید غیرمجاز می‌کنند. یکی از مشکلات محیط‌بانان در برخورد با متخلفان این است که این متخلفان کاملاً با محیط‌بانان آشنا هستند و اطلاعات کامل از آنها دارند و گاهی با آنها درگیر می‌شوند یا مشکلاتی برای آنها ایجاد می‌کنند./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.