اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

کمک کنید تابستان را بدون خاموشی سپری کنیم

کمک کنید تابستان را بدون خاموشی سپری کنیم

وزیر نیرو با بیان اینکه پیک مصرف برق در روز گذشته حدود پنج هزار مگاوات افزایش پیدا کرد، گفت: با کمک مردم و مجموعه ای از اقدام های مورد نیاز تابستان 98 را بدون خاموشی سپری خواهیم کرد.

رضا اردکانیان یکشنبه شب در گفت و گویی تاکید کرد: امسال ساعات کار صنایع بزرگ پرمصرف در کشور به گونه‌ای تغییر خواهد کرد تا بدون ایجاد وقفه در تولید، فشار کمتری در اوج بار به شبکه وارد شود.

وی با اشاره به اینکه حدود ۲۳ هزار مگاوات از اوج بار برق کشور مربوط به سیستم‌های سرماشی است، افزود: در تمامی مناطق گرمسیری دنیا دمای آسایش بین ۲۴ تا ۲۵ درجه است، بنابراین انتظار می‌رود هموطنان نیز دمای داخل ساختمان‌های خود را به این میزان رسانده تا بخش قابل توجهی از اوج مصرف برق کشور کاهش پیدا کند.

وزیر نیرو بیان کرد: درصددیم در سالی که به عنوان رونق تولید نامگذاری شده و برق نقش تعیین کننده‌ای در چرخه تولید دارد، با کمک مردم نه تنها خاموشی نداشته باشیم بلکه وقفه‌ای در برنامه‌های تولید و توسعه کشور نیز پیش نیاید.

وی با تاکید بر اینکه برنامه‌های پیک تابستان ۹۸ از مردادماه آغاز می شود، گفت: براساس برآوردهای انجام شده کمبود هشت هزار مگاواتی تولید برق برای پیک امسال پیش‌بینی شده بود، اما بارندگی‌های مناسب سال آبی جاری موجب شده است تا در تابستان امسال حدود چهار و ۵۰۰ مگاوات کمبود تولید ناشی از کاهش سطح آب در مخازن سدهای چند منظوره و نیروگاه‌های برق آبی را نداشته باشیم.

وزیر نیرو با اشاره به رشد بالای مصرف برق در کشور، گفت: پیک مصرف روز گذشته کشور در مقایسه با اوج مصرف مدت مشابه سال گذشته حدود پنج هزار مگاوات افزایش پیدا کرده است.

اردکانیان با بیان اینکه برنامه تغییر ساعت کار ادارات برای برخی از استان ها در نظر گرفته شده است، افزود: در تابستان امسال برای کاهش مصرف برق تعداد قابل توجهی از لامپ‌های سازمان‌های دولت به سیستم‌های ال ای دی مجهز می‌شوند و میلیون‌ها کولرگازی و آبی سرویس خواهند شد.

وزیر نیرو در ادامه با اشاره به اینکه کلیات لایحه موافقت نامه تشکیل منطقه آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه اورآسیا امروز در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، اظهارداشت: پنج سال پیش کشورهای روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان اتحادیه اقتصادی اورآسیا را تشکیل دادند و ایران پس از دو سال مذاکره برای پیوستن به این اتحادیه پذیرفته شد، ولی باید مراحل قانونی آن نیز در داخل کشور طی شود.

وی یادآور شد: سال گذشته وزارت نیرو ازسوی هیات وزیران به عنوان مسئول کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه انتخاب و پیگیر مراحل قانونی تصویب لایحه موافقت نامه تشکیل منطقه آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه اورآسیا بوده است که پس از بررسی‌های مختلف در کمیسیون‌های مربوطه خانه ملت کلیات این لایحه امروز با اکثریت آرا به تصویب رسید.

اردکانیان تاکید کرد: این اقدام به معنای دسترسی ایران به بازار ۱۸۰ میلیونی این منطقه آزاد خواهد بود که درصددیم با هماهنگی بخش خصوصی بتوانیم با استفاده از تعرفه ترجیحی بیش از ۵۰۰ قلم کالای تولیدی کشور را در این بازار عرضه کنیم.

وی در پایان گفت: براساس برنامه‌ریزی های انجام شده، هفته آینده کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه با حضور تعداد قابل توجهی از شرکت‌های خصوصی، دولتی در تهران و اصفهان برگزار می شود./ایسنا

کپی