اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

فریدون مجلسی تحلیل کرد

دلایل سفر شینزوآبه / توکیو، ایران را مقتدر می‌خواهد/ ژاپن بعد از چین مهم‌ترین کشور آسیا است

دلایل سفر شینزوآبه /  توکیو، ایران را مقتدر می‌خواهد/ ژاپن بعد از چین مهم‌ترین کشور آسیا است

ژاپن سعی دارد برای آرامش خاورمیانه از آمریکا کمک بگیرد/ جنگ اقتصادی به شدت ادامه دارد/ میانجی‌گری‌ بین ایران و آمریکا در جهت رعایت منافع ژاپن است

فریدون مجلسی، کارشناس مسائل بین‌الملل و دیپلمات اسبق، گفت: تنش تا حد زیادی کاهش یافته و خطر انهدام و خونریزی منطقه‌ای کمرنگ شده است، اما این به معنی از بین رفتن فضای جنگی نیست. جنگ اکنون به شدت در عرصه اقتصادی ادامه دارد و این شرایط هیچ آسیبی به طرف‌های ایران نمی‌رساند، به همین دلیل روزبه‌روز عرصه را تنگ‌تر می‌کنند تا از طریق کاستن توان کلیِ ایران بتوانند تهدیدها را نسبت به نگرانی‌هایشان خنثی کنند.

سفر آبه ­شینزو در شرایطی که رابطه ایران و آمریکا در ادبیات جهانی مملو از تهدید و فشار است، حدس و گمان‌های زیادی را در پی داشته و اینکه نخست‌وزیر ژاپن تا چه مقدار می‌تواند به تلطیف فضای کنونی کمک کند سوالی است که در ادبیات نظام بین‌الملل طرح می‌شود.

فریدون مجلسی، دیپلمات اسبق، با گفتن اینکه «جنگ اکنون به شدت در عرصه اقتصادی ادامه دارد و این شرایط هیچ آسیبی به طرف‌های ایران نمی‌رساند، به همین دلیل روزبه‌روز عرصه را تنگ‌تر می‌کنند تا از طریق کاستن توان کلیِ ایران بتوانند تهدیدها را نسبت به نگرانی‌هایشان خنثی کنند.» به پرسش‌های اعتمادآنلاین پاسخ می‌گوید:

ژاپنی‌ها به شدت به منابع اولیه نیاز دارند/ مسائل خاورمیانه برای ژاپن بسیار مهم است

* اهمیت سفر آبه شینزو به تهران را چطور تحلیل می‌کنید؟

در جواب اینکه چرا سفر رئیس‌‌جمهور ژاپن به ایران مهم است باید گفت این کشور بعد از چین مهم‌ترین کشور آسیا محسوب می‌شود، به طوری که ارزشش حتی از «هند» با جمعیتی بالغ بر هشت برابر ژاپن هم بیشتر است. همچنین ژاپنی‌ها به شدت به منابع اولیه نیاز دارند و متکی به تجارت جهانی هستند و به همین دلیل به فکر رونق دادن به صادرات‌اند. با این توضیح­‌ها و در نظر گرفتن اینکه ایران بالقوه کشوری ثروتمند است، می‌توان گفت رابطه و همکاری با ایران برای ژاپنی‌ها بسیار اهمیت دارد. همچنین این را نیز باید در نظر داشت که آرامش و ثبات کل منطقه خاورمیانه برای مناسبات ژاپنی‌‌ها هم حائز اهمیت است و این حس را دارند که از به‌هم‌ریختگی و تلاطم این کنج دنیا متضرر می‌شوند. به همین دلیل، با وجود اینکه همیشه در درگیری‌های سیاسی بین‌المللی رویکردی محافظه‌کارانه دارند، مسائل خاورمیانه برایشان دارای اهمیت است و برای اینکه از چالش در این منطقه آسیب نبینند نمی‌توانند مسائل روز را به امیال احساسیِ مختص زندگی‌ خاورمیانه‌ای‌ها واگذار کنند. مخصوصاً اینکه ژاپن هم کشوری جنگ‌دیده است و هم معنی و مفهوم زندگی در آرامش و تاثیر ثبات در توسعه اقتصادی را تجربه کرده است.

ژاپن سعی دارد برای آرامش خاورمیانه از آمریکا کمک بگیرد

* رابطه با آمریکا در این بین چه سهمی دارد؟

 

آنها به آمریکا هم چنین نگاهی دارند. در حالی که آمریکایی‌ها، ژاپن را بمباران کرده‌اند اما آنها سعی دارند از آمریکا نیز برای آرامش خاورمیانه کمک بگیرند. البته قبل از آبه شینزو نمایندگانی از آلمان به ایران آمده بودند که باید ابراز امیدواری کرد این آمدن و رفتن‌ها موثر واقع شود.

 

جنگ اقتصادی به شدت ادامه دارد

* احتمال جنگ کم شده است یا...؟

بله، تنش تا حد زیادی کاهش یافته و خطر انهدام و خونریزی منطقه‌ای کمرنگ شده است، اما این به معنی از بین رفتن فضای جنگی نیست. جنگ اکنون به شدت در عرصه اقتصادی ادامه دارد و این شرایط هیچ آسیبی به طرف‌های ایران نمی‌رساند، به همین دلیل روزبه‌روز عرصه را تنگ‌تر می‌کنند تا از طریق کاستن توان کلیِ ایران بتوانند تهدیدها را نسبت به نگرانی‌هایشان خنثی کنند.

میانجی‌گری‌ بین ایران و آمریکا در جهت رعایت منافع ژاپن است

* می‌توان آبه شینزو را میانجی‌ای بین ایران و آمریکا دانست؟

 

ببینید، ممکن است در تعریف این نقش بحث‌های مختلفی طرح شود. حقیقت این است که این میانجی‌گری‌ در جهت رعایت منافع ژاپن است. به این دلیل از یک میانجی‌گری عادی بسیار مهم‌تر است، همان‌طور که میانجی‌گری کشور کوچکی مثل عمان نیز اهمیت دارد. در واقع آنها هم به فکر موقعیت خود هستند و «ایران مقتدر» را چتری حفاظتی برابر سلطه‌طلبی‌های منطقه‌‌ای عربستانی‌ها می‌دانند. با این توضیح که انگیزه‌‌های عمان ژئوپلیتیکی و سیاسی، و انگیزه‌ ژاپن اقتصادی است. به همین دلیل، دنبال این هستند که در مواقع لزوم چراغ‌سبزی هم از آمریکایی‌ها بگیرند.

 

با اقتصادی شکوفا می‌توانیم در دنیا حرف‌هایی برای گفتن داشته باشیم

* دستگاه دپیلماسی ایران باید به کدام الزام‌ها توجه نشان بدهد تا میانجی‌گریِ میانجی‌ها بتواند بر ترمیم فضای مخدوش‌شده اثرگذار باشد؟

گمان من این است که در ایران، به جز برخی از نهادها، بقیه به این نتیجه رسیده‌اند که ایران باید راه پیشرفت و اقتدار خودش را در مسیر اقتصادی بپیماید، نه در مسیر شعار. در واقع با اقتصادی شکوفا می‌توانیم در دنیا حرف‌هایی برای گفتن داشته باشیم تا در مناسبات بین‌المللی هم نقشی توأم با تاثیرگذاری داشته باشیم.

کپی