ای کاش پلیس حقوق همه متهمان را رعایت کند

حوادث /
شناسه خبر: 474882

همه اتفاقات روز سه شنبه 7 خرداد 1398 از همان حوالی ظهر که خبر قتل میترا استاد همسر دوم شهردار سابق پایتخت در رسانه ها منتشر شد تا آخرین دقایقی که خبر و فیلم اعترافات آقای وزیر اسبق آموزش و پرورش درباره کشتن همسر جوانش در اداره آگاهی پخش شد سراسر شگفتی و حاشیه و انتقاد بود.

حقوق همه متهمان

اینکه یک انسان فرهیخته و با سواد و آرام دست به قتلی مسلحانه زده و بعد هم از صحنه فرار کرده و چند ساعت بعد هم با پای خود به اداره آگاهی رفته و تسلیم شده است همه پر از سوال و ابهام و  تعجب بود اما انچه که بیش از همه سوال برانگیز بود به خصوص برای خبرنگاران حوزه جنایی و پلیس آگاهی،  رفتار بسیار دوستانه ، محترمانه و پر از ارادت رییس پلیس آگاهی و کاراگاهان جنایی بود که بیشتر به مهمان نوازی و استقبال از یک مدیر ارشد کشور می ماند تا برخورد با متهمی که همسرش را با شلیک 5 گلوله به قتل رسانده است.
سالهاست که در قوانین مجازات اسلامی کشور به مقوله رعایت حقوق متهم توجه ویژه می شود و به پلیس و قضات تاکید شده که با متهم رفتاری انسانی داشته باشند. اما به جرات می توان گفت این موضوع بیشتر در حد یک حرف و توصیه عمل نشده باقی مانده و اغلب خبرنگاران حوزه حوادث و پلیس آگاهی با چشم خود بارها رفتار نامناسب ماموران و کارآگاهان پلیس را دیده اند که از همان بدو دستگیری چگونه به  استقبال متهم رفته و با او همانند میهمانی که از قبل منتظر حضورش بوده اند رفتار کردند. پذیرایی و دادن افطاری و گپ و گفت میان میزبان و میهمان که دیگر جای خود داشت. 
هدف از نگارش این مطلب انتقاد از رفتار محترمانه و انسانی پلیس با یک متهم به قتل نیست اما ای کاش این رعایت حقوق متهم برای همه متهمان به قتل و سرقت و کلاهبرداری و سایر جرایم از سوی پلیس اعمال می شد. نه اینکه متهمان پس از دستگیری تا هفته ها در بازداشتگاه های پلیس در بدترین شرایط نگه داری شوند و روزها رنگ حمام و غذای گرم را نبینند و از طبیعی ترین حقوق انسانی خود محروم بمانند.

---

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.