ایجاد توازن در بازارعرضه و تقاضا پیاز

استانها /
شناسه خبر: 474256

فروردین ماه امسال در میان افزایش ناگهانی قیمت برخی محصولات کشاورزی، این پیاز بود که با قیمتی که حتی از کیلویی 13 هزار تومان هم فرار رفت، بیشترین افزایش قیمت را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشت اما این قیمت مدت زیادی ماندگار نشد و و حالا با نزدیک شدن به فصل گرما افت ناگهانی قیمت این محصول باعث گله مندی کشاورزان شده است.

کشاورزان خوزستانی از قیمت پیاز ناراضی اند

---

درست است که افزایش ناگهانی قیمت پیاز عرصه را بر مصرف کنندگان تنگ کرد اما آن طور که تصور می شد سود زیادی  هم نصیب کشاورزان نشد و تنها دلالان بودند که از این بازار آشفته نفع بردند. در آن زمان مصرف کنندگان ناراضی بودند و حالا  پایین آمدن قیمت ها اشک کشاورزان را در آورده است.
در این میان کشاورزان خوزستانی که امسال حدود 4 هکتار از اراضی خود را به کشت پیاز اختصاص داده اند می گویند:  اگر روند کاهش قیمت پیاز به این شکل ادامه داشته باشد برداشت محصول برایمان به صرفه نیست و  بهتر است محصول در دل خاک بماند.

مدیریت در خصوص عرضه پیاز ضعیف است

حیدری یکی از  کشاورزان دزفولی که سال هاست در زمینش به کشت پیاز می‌پردازد در این زمینه می‌گوید:  این که می بینیم محصولی را  که با سختی زیاد به عمل آورده ایم  به راحتی از بین می رود برایمان سخت است.
وی از  نبود توازن در خصوص قیمت پیاز  گلایه می کند و می افزاید:  قیمت پیاز خیلی پایین آمده و این باعث ضرر کشاورزان شده است. تنها درآمد ما از کشاورزی است .  در  چنین شرایطی خرید پیاز با قیمت هر کیلو یک هزار تا یکهزار و ۵۰۰  برای کشاورزان قابل قبول نیست.

با قیمت فعلی متضرر می شویم

ساجدی  دیگر کشاورز  خوزستانی  نیز می‌گوید: با قیمت فعلی ، نه تنها اصل سرمایه ما باز نمی‌گردد، بلکه متضرر هم می‌شویم. حاضر نیستم محصولی که با زحمت  به عمل آورده ام را به قیمت پایین بفروشم. 
این کشاورز ادامه می دهد. تا همین الان هم متضرر شده ایم. اگر بخواهیم  هزینه های برداشت را هم در نظر بگیریم بهتر است اصلا محصول روی زمین بماند.

اختصاص 4 هزار هکتار از اراضی خوزستان به کشت پیاز

---

«محمد قاسمی نژاد» معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در این زمینه می گوید: امسال 4 هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرهای شمالی استان با تولید حدود ۱۸۰ هزار تن محصول، به کشت پیاز اختصاص یافت.
وی ادامه می دهد: معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی در خصوص کاشت محصولات پیاز، سیب زمینی و گوجه برای هر استان سهمی را با توجه به توان و ظرفیت آن مشخص می‌کند؛ با توجه به ظرفیتی که خوزستان از آن برخوردار بود سهم کاشت 4 هزار و ۵۰۰ هکتار پیاز برای  خوزستان در نظر گرفته شد.
قاسمی نژاد  با تأکید بر اینکه  سازمان جهاد کشاورزی استان سهم هر شهرستان را برای کاشت تعیین کرده است، می افزاید:   طبق برنامه ریزهای انجام شده، کشت پیاز  با توجه به نیاز بازار و انجام شده است.

پیاز تولید استان خوزستان باید به درستی توزیع شود

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه تاکنون حدود ۲۰ درصد محصول از زمین‌ها کشاورزی تحت کشت پیاز شهرهای استان برداشت شده است، می‌افزاید: پیاز خوزستان به سایر استان‌ها هم صادر می‌شود و این کاهش قیمت به دلیل برداشت محصول از سطح مزارع استان ما و بوشهر است.
قاسمی نژاد تأکید می‌کند:  اگر  پیاز تولید استان به درستی توزیع شود باید بخشی به دست مصرف کننده برسد ، بخشی در انبارهای خشک و سرد نگهداری شود و بخشی هم وارد صنایع تبدیلی شود.  در این صورت تعادل در بازار برقرار می شود اما صنایع تبدلی   پیاز در خوزستان وجود ندارند و نیاز جذب سرمایه گذار در این زمینه به شدت احساس می‌شود.

توازن در بازار برقرار شود

این مقام مسئول در خصوص علت نبود وجود توازن بین عرضه و تقاضا، می گوید: در صورتی که کشاورزان خوزستانی حاضر به برداشت محصول پیاز خود به دلیل کاهش قیمت نباشند، در چند ماه آینده باز هم شاهد افزایش قیمت آن در بازار خواهیم بود از این رو در برنامه ریزی های صورت گرفته باید سهم صادرات را تعیین و طبق آن وارد عمل شد تا شاهد ایجاد توازن بین عرضه و تقاضا باشیم.
«علی کرمی»، معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی دزفول  نیز  در خصوص کاهش قیمت این محصول می گوید: تغییرات قیمت پیاز از زمستان سال گذشته شروع شد اما با شروع برداشت  این محصول در استان به ویژه در شهرهای شمالی، شاهد افت قابل توجه قیمت آن بوده ایم.
وی  با اشاره به اینکه پیش از آغاز برداشت پیاز از مزارع خوزستان، قیمت  این محصول تا کیلویی ۱۳ هزار تومان هم رسید، می افزاید: نرخ پیاز  در روز های ابتدایی برداشت  کیلویی 7 هزار تومان بود و اما در حال حاضر هر کیلو بین یک هزار تا یک هزار و ۵۰۰ تومان از کشاورز خریداری می‌شود. در صورتی که صادرات این محصول از سر گرفته شود، تا حدودی شاهد ایجاد تعادل در قیمت آن خواهیم بود.

پیشنهاد آزاد شدن صادرات پیاز را به وزارت جهاد کشاورزی داده یم

«عزت الله صادقی»، جانشین رئیس سازمان جهاد کشاورزی در ستاد تنظیم بازار در خصوص علت اصلی نوسان قیمت محصولات در کشور می‌گوید: وقتی صادرات آزاد باشد، شاهد خروج بی رویه محصولات و اجناس خواهیم بود. باید قبول کرد مشکل اصلی کشور ما این است که  قیمت تمام شده محصولات با توجه تفاوت قیمت محصولات و کالاها در کشورهای همسایه، به دست می آید.
صادقی می‌افزاید: با توجه به اینکه قیمتی که کشورهای همسایه برای پیاز ایران پرداخت می‌کنند چند برابر قیمت این محصول در کشور است، تولیدکنندگان تمایل به صادرات پیدا می‌کنند. اگر جلوی صادرات گرفته شود، شاهد کاهش افت قیمت خواهیم بود.
وی بر این باور است وقتی تفاوت قیمت در بازار داخل و خارج کشور زیاد باشد، حساسیت و انگیزه برای خروج کالا در قالب قاچاق ایجاد می‌شود.  وقتی کشاورزان به دلیل قیمت پایین، حاضر به فروش نباشند، پای دلالان و قاچاقچیان به موضوع باز می‌شود از این رو پیشنهاد آزاد شدن صادرات پیاز را به وزارت جهاد کشاورزی داده یم و این پیشنهاد در صورت تأیید، در ستاد تنظیم بازار کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید

پیاز، رکوردار گرانی در فروردین ماه

پیاز و گوجه فرنگی در صدر بیشترین رشد قیمتی

پیاز در عمده فروشی7 هزار تومان در سطح شهر 15 هزار تومان

علت گرانی پیاز مشخص شد

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.