رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: مسئله آب با وجود محدودیت‌زا بودن آن بسیار اهمیت دارد و باید به این نکته توجه داشت که کرمان با سرانه ۲ هزار و ۱۰۰ مترمکعب پس از خوزستان دومین استان پرمصرف آب است اما گردش مالی فعلی از مصرف آب در استان حدود ۵ میلیارد دلار است در حالی که می‌تواند به ۲۰ میلیارد دلار برسد.

"سیدمهدی طبیب‌زاده" در نشست با رؤسا و دبیران کمیسیون‌های اتاق کرمان افزود: در این راستا معاونت کسب و کار یا مرکز کسب و کار را در اتاق کرمان ایجاد می‌کنیم به طوری که تمامی مشکلات فعالان اقتصادی به این مرکز ارسال و سپس به تناسب موضوع به کمیسیون‌های مختلف ارجاع داده می‌شود. وی تصریح کرد: در ادامه برای پیگیری مسائل مربوط به کمیسیون‌ها، در هیأت رئیسه فردی تعیین، موضوعات مطرح و پیگیری می‌شوند و سپس توسط اتاق اجرا خواهد شد.

طبیب زاده، با اشاره به اجرایی شدن کمتر از ۲۰ درصد قانون بهبود فضای کسب و کار در شش سال گذشته، اظهار کرد: به نظر می‌آید اکنون اراده جدی برای اجرای این قانون در کشور به وجود آمده تا بخش مهمی از مشکلات برطرف شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با تاکید بر تدوین نقشه راه چهار ساله هر کمیسیون بیان کرد: همچنین کمیسیون‌ها می‌توانند از تشکیل مثلث دولت، بخش خصوصی و دانشگاه در اتاق، کمک بگیرند تا مسائل را با کمک دانشگاه‌ها پیگیری کنند.

وی چند موضوع مهم و اولویت بندی آنها را در دوره نهم فعالیت هیأت نمایندگان مورد تاکید قرار داد و افزود: مسئله آب با وجود محدودیت‌زا بودن آن بسیار اهمیت دارد و باید به این نکته توجه داشت که کرمان با سرانه ۲ هزار و ۱۰۰ مترمکعب پس از خوزستان دومین استان پرمصرف آب است اما گردش مالی فعلی از مصرف آب در استان حدود ۵ میلیارد دلار است در حالی که می‌تواند به ۲۰ میلیارد دلار برسد.

طبیب زاده در ادامه انرژی را دومین موضوع مهم عنوان کرد و گفت: اندیشکده انرژی راه‌اندازی و نقشه راه انرژی کرمان تدوین شده که این دو مهم می‌تواند به فعالیت‌ها در این حوزه کمک کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه باید به توسعه گردشگری، فرش و صنایع دستی با وجود قابلیت بسیار و نیاز به سرمایه‌گذاری اندک در این حوزه‌ها پرداخت، اظهار کرد: در صنعت نیز باید فعالیت‌های صنعتی متناسب با نیاز استان باشد و در بخش معدن ارزش افزوده لازم و نهضت فناوری و فرآوری ایجاد شود.

وی همچنین صادرات را راهکار اصلی برای رونق تولید دانست و بیان کرد: متأسفانه در کشور باور جدی به صادرات وجود ندارند و به همین دلیل مشکلات بسیاری در حوزه گمرکات، حمل و نقل، ویزا و… را شاهد هستیم که کمیسیون بازرگانی باید به این موارد توجه داشته باشد.

طبیب زاده پرداختن به بهره‌وری با توجه به اینکه ۳۰ درصد از رشد اقتصادی استان باید از این طریق تأمین شود را بسیار مهم دانست و گفت: در این رابطه مرکز رقابت‌پذیری را راه‌اندازی کردیم و در این دوره باید بیشتر و وسیع‌تر به آن بپردازیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان پرداختن به کسب و کارهای نوین، IT و ICT را مورد تاکید قرار داد و گفت: یکی از راه‌های نجات اقتصاد کشور در شرایط نامناسب فضای کسب و کار، توجه جدی به کسب و کارهای نوین است.

وی در پایان همراهی، هماهنگی و همکاری با دادگستری که منجر به تشکیل کمیته حمایت قضائی از فعالان اقتصادی شد و همچنین شورای گفت و گو را دو جایگاه مهم برای رفع موانع رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار عنوان و خاطر نشان کرد: اصلاح قوانین، آئین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها باید از طریق شورای گفت و گو محقق شود./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.