پاسخ به پرسش‌های حقوقی خوانندگان

حقوقی /
شناسه خبر: 474030
 فروش ملک مشاعی
خسروی از تهران - من و برادرم 25 سال است که یک خانه داریم که سه دانگ، سه دانگ شریک هستیم. این درحالی است که برادرم طبقه بالا سکونت دارد و من هم در طبقه پایین. اما به‌دلیل اینکه طبقه پایین پارکینگ بوده که تبدیل به مسکونی شده است به‌دلیل سقف کوتاه آن خانه‌ام تاریک است و هر چه به برادرم می‌گویم نه خانه را می‌فروشد و نه اجرت‌المثل می‌دهد.حال می‌خواهم بدانم که چگونه می‌توانم حقم را از برادرم بگیرم. 
بستگی به این دارد که آن ملک قابل افراز(قابل تقسیم شدن و تفکیک) باشد یا نباشد و برای روشن شدن این موضوع نیز باید در ابتدا با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی تقاضای افراز کنند و اگر پاسخ مثبت بود، می‌تواند سهم خودش را افراز کند و بعد از فروش ملک قدر سهم خودش را بردارد. اما اگر اداره ثبت اعلام کرد که قابل افراز نیست می‌تواند درخواست فروش مال مشاعی را دهد و کل ملک را فروخته و قدر سهم خود را برداشت کند.
تغییر کاربری ملک
امیری از ورامین -یک قطعه زمین 145 متری در ورامین خریداری کردم که 7 متر بر دارد و می‌خواستم 10 درصد زمین را تجاری کنم. اما شهرداری می‌گوید طرح تفصیلی دارد و در این زمین فقط باید مسکونی ساخته شود. این در حالی است که همه زمین‌های اطراف چند سالی است که کاربری تجاری دارند. می‌خواستم بدانم از طریق کدام کمیسیون شهرداری می‌توانم برای تجاری شدن زمینم اقدام کنم؟ زیرا کمیسیون ماده 5 برای تغییر کاربری کل زمین است اما من فقط می‌خواهم ده درصد آن را تغییر کاربری دهم. 
در کل باتوجه به اینکه زمین در محدوده شهری واقع شده و دارای طرح تفصیلی نیز می‌باشد به قطع باید براساس همان کار عمل کند. زیرا شهرداری اختیار تغییر کاربری ندارد مگر اینکه بتواند در مراحل تغییر طرح تفصیلی که یکسری فرآیندهایی از جمله نظر مشاوران راه و شهرسازی و کمیسیون‌های مختلف را دارد طی کند تا بتواند تجاری بگیرد. در واقع این ملاک نمی‌شود که در اطراف ملکی باغ یا فضای سبز یا تجاری باشد پس آن ملک هم باید تغییر کاربری دهد. تغییر کاربری در صلاحیت شهرداری نیست.
سهم از ارث
حسین ایزدی از تهران - پدرم به‌همراه شرکای خود خانه‌ای را خریداری کرده بود که سهم او از این خانه یک دانگ است و پس از فوتش فهمیدم پدرم این یک دانگ را به‌نام خواهرم کرده است. حال می‌خواستم بدانم که آیا از این یک دانگ سهمی می‌برم یا خیر و آیا با طرح شکایت می‌توانم به سهم خودم برسم یا خیر؟
صاحب ملک اگر قبل از فوتش سهمش را به‌نام دخترش کرده باشد کسی نمی‌تواند کاری انجام دهد. مگر اینکه صاحب ملک در زمان واگذاری از نظر عقلی دارای مشکل بوده باشد که آن هم باید رأی دادگاه باشد. اما لازم به ذکر است که هر فردی می‌تواند تا یک سوم از اموالش را به‌نام هر شخصی که بخواهد، کند. از یک سوم به بالاتر باید با اجازه مابقی ورثه باشد.

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.