به مناسبت روز دزفول

چهارم خرداد روز ملی مقاومت و پیروزی

فرهنگی /
شناسه خبر: 473966

هشت سال دوران دفاع مقدس در ایران صحنه مقاومت، ایثار و فداکاری دلاورمردان و شیرزنانی بود که برای همیشه در ذهن تاریخ ماندگار شد. دزفول از شهرهای استان خوزستان در جنوب غربی ایران که رودخانه دز از آن عبور می‌کند، نماد پایداری در برابر موشکباران رژیم بعثی صدام در جنگ تحمیلی است. از این‌رو چهارم خردادماه به‌عنوان سالروز مقاومت مردم دزفول در تقویم رسمی کشور ثبت و دزفول به‌عنوان پایتخت مقاومت ایران نام‌گذاری شده است.

هشت سال دوران دفاع مقدس در ایران صحنه مقاومت، ایثار و فداکاری دلاورمردان و شیرزنانی بود که برای همیشه در ذهن تاریخ ماندگار شد. دزفول از شهرهای استان خوزستان در جنوب غربی ایران که رودخانه دز از آن عبور می‌کند، نماد پایداری در برابر موشکباران رژیم بعثی صدام در جنگ تحمیلی است. از این‌رو چهارم خردادماه به‌عنوان سالروز مقاومت مردم دزفول در تقویم رسمی کشور ثبت و دزفول به‌عنوان پایتخت مقاومت ایران نام‌گذاری شده است.
مردم شهیدپرور دزفول در مدت هشت سال دفاع مقدس باوجود اصابت موشک‌های بی‌شمار بر پیکره شهر، اراده دشمن را در خالی کردن شهر و درهم کوبیدن، آن را به یکی از آرزوهای دست‌نیافتنی متجاوزان مبدل کردند. در این مدت باوجود موج تبلیغی و تهدیدات گسترده رژیم بعث صدام و حامیان آنان، اهالی دزفول هرگز تسلیم ‌نشدند و هر هفته همراه رزمندگان به امامت آیت‌الله قاضی، نماز جمعه را در این شهر اقامه می‌کردند.
اولین موشک در 19 مهرماه 1359ساعت 22 و 10 دقیقه به دزفول اصابت کرد. تا این تاریخ آنها بمباران هوایی و توپ‌های دوربرد دشمن را تجربه کرده بودند اما نمی‌دانستند انفجار موشک چگونه است.
 طی 8 سال دوران دفاع مقدس شهر دزفول؛ توسط ۱۷۶ فروند انواع موشکهای ۳ متری، ۹ متری و 12 متری اسکاد، ۲ هزار و ۵۰۰ گلوله توپ و ۳۳۱ راکت هواپیما مورد اصابت قرار گرفت. بیش از ۱۹هزار واحد مسکونی و تجاری در این شهر تخریب شد، تا آنجا که آن را با نام شهر موشک‌ها یا به قول بعثی‌ها«بلد الصواریخ» یاد کرده‌اند. بخش‌های گسترده‌ای از بافت تاریخی دزفول در آن دوران آسیب دید و مردم حماسه‌ساز دزفول بیش از 2 هزار و600 شهید در راه میهن و انقلاب تقدیم کردند.
دزفول در نقطه‌ سوق‌الجیشی و استراتژیک قرار داشت و به‌عنوان گلوگاه خوزستان و کلید فتح بشمار می‌رفت، چراکه با اشغال دزفول ارتباط خوزستان با تهران و صدور نفت و گاز، فرآورده‌های صنعتی و کشاورزی قطع و درنتیجه جمهوری اسلامی ایران با سختی‌های زیادی مواجه می‌شد. نظامیان رژیم بعثی بارها اعلام کرده بودند که ما باید کاری کنیم تا مردم«دزفول» شهر را تخلیه کنند تا ما به اهدافمان برسیم، ولی هیچ‌گاه موفق نشدند. دزفول کلید فتح ایران شد و 8 سال مردانه مقاومت کرد ولی تن به ذلت نداد.
در دوران دفاع مقدس، دزفول به یک ستاد پشتیبانی و استراتژیک مهم تبدیل‌شده بود و نیروهای مردمی به‌عنوان سنگرسازان بی‌سنگر بسیاری از اقدامات پشتیبانی، آمادگی نیروها و اعزام آنها به جبهه‌ها را انجام می‌دادند. هر چه این شهر بیشتر موشکباران می‌شد مردم مقاومت بیشتری می‌کردند چون طبیعت دزفول چنین بود.
 هر بار که صدام می‌خواست شهرهای ایران را موشکباران کند سهمیه دزفول ثابت و محفوظ بود. یک روز قبل از هر موشکباران رادیوی رژیم بعثی صدام در برنامه‌ای مضحک به‌اصطلاح می‌خواست شهروندان غیرنظامی را از شهرهایی که قرار است توسط موشک یا بمب‌افکن هدف قرار دهد مطلع می‌کرد تا شهرها را ترک کنند. شهر اول همیشه دزفول بود و شهرهای بعد از آن بنا به وضعیت و موقعیت تفاوت می‌کرد. گوینده رادیو که سعی می‌کرد با صدای فارسی صحبت ‌کند، می‌گفت: الف؛ دزفول به همین دلیل امروزه تندیس«الف دزفول» در جاده‌ ساحلی و در انتهای خیابان آیت‌الله قاضی به احترام سال‌ها ایستادگی و ایثار مردم دزفول نصب شده است.
آری دشت‌های زمرد نشان، رودخانه فیروزگون همیشه خروشان، پل‌های مستحکم دزفول آغوش باز کردند، برای مردم آواز خواندند، تکیه‌گاهی برای مردم شده تا بمانند، بخوانند و ببینند پیروزی را؛ تک‌به‌تک آجرهای این شهر گواهی دادند که دزفول همیشه پای بر جای است. دشمن بعثی ۲ لشکر را مأمور فتح دزفول کرد تا خوزستان را دور بزند و درنهایت این استان را به تصرف خود درآورد و اگر مقاومت مردم دزفول نبود، خوزستان سقوط می‌کرد، عملیات فتح‌المبین وجود نداشت و مقدمه آزادسازی خرمشهر فراهم نمی‌شد.
یکی از نقاط مهم، استراتژیک و حساس شهر دزفول، پایگاه هوایی چهارم شکاری وحدتی دزفول است. پایگاه چهارم شکاری دزفول در دوران دفاع مقدس مهم‌ترین و محوری‌ترین نقش را در بین پایگاه‌های نیروی هوایی ارتش ایفا کرده است. نقش پایگاه چهارم شکاری دزفول در تغییر معادلات صحنه نبرد به نفع رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس محوری و تعیین‌کننده بود، زیرا اگر مقاومت، رشادت و ایستادگی این پایگاه بویژه در ماه‌های ابتدایی جنگ تحمیلی نبود، سرنوشت جنگ به‌گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.
پایگاه هوایی دزفول محل رشادت و دلاوری خلبانان شجاعی از جمله شهید عباس بابایی، عباس دوران، حسین لشکری و... است. این پایگاه اولین پایگاهی بود که با دشمن بعثی به مقابله پرداخت و 2 ماه پیش از آغاز رسمی جنگ، ستوان یکم خلبان غلامحسن باستانی نخستین خلبانی بود که برای دفاع از کشور و در مرز شلمچه به شهادت رسید. همچنین شهید لشکری که اولین آزاده و سیدالاسرا نیز بود از همین پایگاه به مقابله با دشمن بعثی برخاست.
دشمن پس از حمله به خاک کشورمان، پشت رود کرخه مستقر شد. فاصله محل استقرار بعثی‌ها تا پایگاه دزفول ازنظر زمینی 25 کیلومتر و ازنظر هوایی 16 کیلومتر بود. بعثی‌ها با انواع سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین پایگاه را مورد اصابت قرار می‌دادند، کارکنان فنی و اداری پایگاه نیز با وجود شرایط دشوار و سخت گلوله‌باران‌های دشمن، هواپیماهای جنگنده را آماده پرواز با انواع و اقسام مهمات می‌کردند و همیشه باند پرواز این پایگاه عملیاتی بود. بیمارستان پایگاه چهارم شکاری وحدتی دزفول یکی از مهم‌ترین و مجهزترین بیمارستان‌های نظامی نزدیک به مناطق عملیاتی جنوب غرب کشور بود و علاوه بر وسعت تجهیزات مناسب آن روزها و کادر درمانی مجرب، از امتیاز خاص فرودگاهی برای ایجاد پل هوایی نیز برخوردار بود و همین مؤلفه باعث تمایز ویژه آن در پذیرش و انتقال سریع مجروحان جنگی به مراکز درمانی امن در اقصی نقاط کشور توسط هواپیماهای ترابری و حمل مجروح نیروی هوایی شده بود. بیمارستان پایگاه هوایی دزفول علاوه بر پشتیبانی بی‌وقفه مناطق عملیاتی، وظیفه سنگین دیگری نیز برعهده داشت و آن امداد و نجات مصدومان حملات موشکی و توپخانه‌ای رژیم بعثی صدام به شهر دزفول و سایر شهرهای همجوار بود. عمل‌های جراحی حساس و خطرناکی توسط کادر پزشکی این بیمارستان انجام گرفت که از یک نمونه واقعی عمل جراحی آن، فیلم سینمایی با عنوان «انفجار در اتاق عمل» ساخته‌ شده است. ماجرای این فیلم مربوط به خارج کردن یک بمب خوشه‌ای عمل‌ نکرده از ران یک بسیجی توسط سرهنگ دکتر ناصر تابش است. مجاهدت‌های کارکنان و خلبانان پایگاه چهارم شکاری دزفول باعث شد راهبرد پیروزی برق‌آسای عراق به شکست منجر شود و این امر مقدمه‌ای شد برای انجام عملیات‌های طریق‌القدس، ثامن‌الائمه(ع) و فتح‌المبین و بیت‌المقدس.
 نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نزدیک به ۲ دهه است با برپایی نمایشگاه هوایی در پایگاه چهارم شکاری وحدتی دزفول میزبان کاروان‌های راهیان نور سراسر کشور است تا گوشه کوچکی از رشادت و دلاوری‌های تیزپروازان و کارکنان نیروی هوایی را به مردم شریف ایران اسلامی ارائه کنند. نمایشگاه هوایی راهیان نور ازجمله جاذبه‌های گردشگری دفاع مقدس در خوزستان است که همه‌ساله مورد استقبال کاروان‌های راهیان نور و گردشگران قرار می‌گیرد.
به دلیل چنین اقدامات، ایثارگری‌ها، رشادت‌ها و ایستادگی مثال‌زدنی مردم این دیار، روز چهارم خردادماه به‌نام روز دزفول و روز ملی مقاومت و پیروزی نام‌گذاری شده است.
در پایان یاد و خاطره تمامی شهدای هشت سال دفاع مقدس بویژه شهدای عزیز و گرانقدر شهر دزفول را که جانانه در برابر موشکباران و گلوله‌باران دشمن ایستادند گرامی می‌داریم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.