توانمندسازی مناطق حاشینه نشین کردستان

استانها /
شناسه خبر: 473961

از آنجایی که بسیاری از روستاهای کردستان از زیر ساخت های مناسب بهره مند نیست، بسیاری از روستاییان به امید یافتن شغلی مناسب و کلی امید و آرزو دیگر ، روستای اجدادی خود را ترک کرده و راهی شهرهای اطراف مرکز استان شده اند .

 همین مسأله سبب شده تا 54 درصد اهالی شهر سنندج به عنوان مرکز استان در مناطق حاشینه نشین عباس‌آباد، کانی کوزله، تقتقان، حاجی‌آباد، نایسر، ننله، قشلاق، دگایران، آساوله و گریزه  زندگی کنند. البته نکته  هم اینجاست که این 54 درصد در یک‌سوم مساحت شهر سکونت دارند .
در چند دهه گذشته نبود امکانات سبب شده حدود 240 هزار نفر در 52 محله حاشیه نشین استان در سکونتگاه های غیررسمی زندگی کنند و هر روز با مشکلات زیادی  از جمله اعتیاد و بیکاری  روبه رو شوند.  درصد بالای حاشیه نشینی در  2 شهر  سنندج و مریوان سبب شده رسیدگی به این معضل از اهمیت دو چندانی برخوردار باشد زیرا اگر این پدیده مدیریت و کنترل نشود، سایر شهرهای استان نیز دچار این معظل اجتماعی می‌شود و  کنترل و مدیریت آن بسیار دشوار است. البته در سال های اخیر اقداماتی در این زمینه انجام شده اما کافی نیست و باید کار  جدی تری در این خصوص انجام شود.

حاشیه نشینی 54 درصد جمعیت استان 

---

«فرانک قدسی»، مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان در این زمینه اظهار داشت: حدود ۶۲ هزار و ۴۱۷ خانوار که معادل 54 درصد خانوارهای استان را تشکیل می دهند  در ۵۲ محله حاشیه‌نشین سکونت دارند.
10 محله حاشیه نشین زیرپوشش طرح تسهیلگری قرار گرفته است
وی حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیررسمی را از معضلات و مشکلات استان دانست و گفت : طرح توانمندسازی و توسعه محلات حاشیه‌نشین، با جدیت در کردستان در حال پیگیری است. در این راستا تاکنون 10 محله زیرپوشش طرح تسهیلگری قرار گرفته  و 9 دفتر تسهیلگری نیز در محلات مختلف حاشیه شهر از جمله غفور، حاجی آباد، تقتقان، شهدا، اسلام آباد، حسن آباد، ننله، گریزه، عباس‌آباد  نیز ایجاد شده است.

توانمند سازی خانواده ها با با استفاده از ظرفیت محلات

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان افزود: در هر دفتر، 6 کارشناس شامل روانشناس، مددکار اجتماعی، امور شهری، کارشناس اقتصادی، حقوق و جامعه‌شناسی حضور دارند تا  در رفع مشکلات این مناطق کمک کنند . این کارشناسان از طریق سرشماری در  این محلات در زمینه‌های مختلف از جمله میزان توانمندی خانواده‌ها و وضعیت اجتماعی، مشکلات برجسته را  شناسایی کرده و  برای رفع دغدغه‌ها و توانمندسازی خانواده‌ها با استفاده از ظرفیت همان محله، برنامه‌ریزی می‌کنند.
قدسی با اشاره به اینکه این دفاتر با مشارکت مردم اداره می‌شود، گفت: هدف اصلی از ایجاد دفاتر تسهیلگری، احصای آسیب‌های اجتماعی محلات حاشیه، توانمندسازی افراد و تلاش برای رفع مسایل و مشکلات این مناطق  است. در قالب این دفاتر راهکارهای علمی و اجرایی در مناطق حاشیه‌شهر ارائه می‌شود.

اشتغال از اولویت‌ها طرح های توانمند سازی

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در مناطق حاشیه‌نشین زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی ، مدارس مجهز متناسب با رشته‌های مورد نیاز و سلایق دانش‌آموزان، سالن‌های ورزشی ، پارک‌ و فضاهای تفریحی متناسب با جمعیت و فضاهای فرهنگی مناسب مانند سینما و کتابخانه... وجود ندارد لذا ساکنان این مناطق برای دریافت خدمات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به فضای داخل شهرها روی می‌آورند که در نتیجه منجر به مشکلات زیادی خواهد شد.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان با تأکید بر اینکه در بحث آسیب‌شناسی، حوزه آموزش و پرورش، بهداشت و اشتغال از اولویت‌هاست، اظهار داشت: در سال گذشته از محل اعتبارات تملک‌دارایی 5 میلیارد تومان برای تجهیز و هوشمندسازی ۱۱۸ مدرسه حاشیه شهر در  کردستان اختصاص داده شد.
وی ادامه داد:  3 میلیارد و 400 میلیون تومان اعتبار با حمایت و هماهنگی معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان به طرح‌های عمرانی شهرداری، تکمیل و توسعه و تجهیز فضای سرای محلات و پارک‌ها  اختصاص یافته است.

بیشتر بخوانید


وضعیت هشدار دهنده 11 میلیون حاشیه نشین در ایران


حاشیه نشین ها با آسیب های اجتماعی درگیر هستند

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.