اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

ملخ صحرایی، میهمان ناخوانده اراضی کشاورزی اصفهان

ملخ صحرایی، میهمان ناخوانده اراضی کشاورزی اصفهان
سید مسلم یگانه خبرنگار

در حالی که مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، ملخ‌های صحرایی را تهدید نمی داند، بیشتر باغ ها و مزارع کشاورزی این منطقه را این آفت فرا گرفته و باید سریعا در این خصوص اقدامات اساسی انجام شود.

Image result for ‫ion.ir  ملخ اصفهان‬‎

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان چند روز پیش اعلام کرد که ملخ صحرایی فعلا هیچ گونه تهدیدی برای استان اصفهان ندارد و پیش‌بینی های لازم و اقدامات اولیه و فوری در مبارزه با ملخ ها در سطح استان‌های جنوبی همچون هرمزگان، فارس، کرمان، خوزستان، سیستان و بلوچستان و بوشهر در حال انجام است.

زیاد بودن ملخ ها

اما ذکر این نکته ضروری است که هنگام عبور خودروها از جاده های منتهی به باغ ها و اراضی کشاورزی این استان، به علت زیاد بودن ملخ ها، آنها با شیشه خودروها برخورد کرده و حجم ملخ ها زیاد است. همچنین درخیابان های شهر نیز به وفور این نوع ملخ را می توان دید که در کف خیابان ها نشسته و با عبور هر عابری به هوا برمی خیزند.

به گفته برخی کشاورزان، به علت زیاد بودن ملخ ها در مزارع ما نمی توانیم کاری انجام دهیم و نیازاست که مسئولان امربا سمپاشی مداوم به کمک کشاورزان بیایند تا محصولاتشان دچار آفت و نابودی نشود.

درهمین حال، «حسین بهزادفر» بخشدار مرکزی شهرضا نیز گفت که ملخ‌ها که از شبه‌جزیره عربستان وارد کشور شده‌اند، به استان اصفهان و این شهرستان نیز رسیده اند.

وی با بیان این‌که آماده مقابله با هجوم ملخ‌ها هستیم، گفت: نیروی انسانی برای سمپاشی به مقدار نیاز موجود است، اما در حال به روز کردن امکانات و ادوات سمپاشی برای مقابله با ملخ‌ها هستیم.

بر اساس اعلام فائو و کارشناسان بخش کشاورزی، ملخ ‌های صحرایی آفت هایی خطرناک برای کشاورزی کشور محسوب می شوند و در صورت تداوم حضور آنان می توانند امنیت غذایی را نیز مختل کنند.

در این گزارش آمده است، ملخ های صحرایی در دو طرف دریای سرخ در تکثیر و هجوم گسترده به کشورهای شرق آفریقا و غرب آسیا هستند. برخی از گله های ملخ صحرایی در غرب آسیا اقدام به تخم گذاری کرده و در قالب گله های بسیار بزرگ به سمت کشورهایی نظیر ایران هجوم آورده اند.

افزایش هجوم ملخ ها به استان های جنوبی ایران باعث شد تا سازمان فائو، وضعیت ایران را از زرد به نارنجی تغییر دهد. این تغییر یعنی کشوری که مورد حمله قرار گرفته احتمال خسارت به محصولات کشاورزی و حتی باغ های آن زیاد است. باید به امر دیده بانی و پیش آگاهی از وضعیت ملخ صحرایی اهمیت بیشتری داده شود، چراکه اهمیت تخریب های این آفت جهانی بر هیچ کس پوشیده نیست.

بیشتر بخوانید

http://ملخ های صحرایی در راه شهرضا/ ابراز نگرانی از موج دوم ملخ ها - خبرگزاری ...

http://مسئولان ایرانی برای مقابله با هجوم ملخ‌ها برخی مناطق مرزی را سمپاشی کردند

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.