راه اندازی اولین خانه برک ایران در مود سربیشه

استانها /
شناسه خبر: 473749

عملیات تعمیر، تجهیز و راه اندازی اولین خانه برک ایران در شهر مود از توابع شهرستان سربیشه آغاز شد.

هاشم اتفاقی، مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سربیشه گفت: راه اندازی اولین خانه برک با هدف معرفی هرچه بیشتر هنرصنعت فاخر برک بافی که دارای پیشینه زیادی در خراسان جنوبی و خصوصاً شهر مود است، دنبال شد.

وی افزود: توسعه و ترویج این هنر ارزشمند بیش از یک سال است که در دستور کار این نمایندگی قرار گرفته و خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده و حمایت مدیر کل میراث فرهنگی استان و معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی به زودی شاهد راه اندازی و افتتاح این پروژه ارزشمند خواهیم بود.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، رصنایع دستی و گردشگری سربیشه بیان کرد: هنر صنعت برک بافی بالغ بر سه سال است که در شهر مود احیا شده و در طول این مدت معدود صنعتگران پیشکسوت این رشته به تولید برک مشغول بوده‌اند اما در نظر داریم با توسعه و ترویج این هنرصنعت در سطح شهر و بخش مود گامی بلند را به سوی ثبت ملی و جهانی این هنر برداریم و در این راستا به کمک جوامع محلی نیازمندیم.

اتفاقی ادامه داد: عملیات مرمت، تعمیر و تجهیز ساختمان که قرار است به عنوان اولین خانه برک در شهر مود مورد بهره برداری قرار گیرد، از چند روز پیش آغاز شده و قرار است که این مجموعه همزمان با روز جهانی صنایع دستی که مصادف با 20 خرداد ماه است، افتتاح شود.

وی یادآور شد: در خانه برک فرآیند کامل صنعت برک بافی از مرحله فرآوری کرک تا تبدیل آن به پارچه و البسه به نمایش گذاشته و دوره‌های آموزشی برای علاقه مندان نیز در این محل برگزار خواهد شد./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.