سرپرست مرکز امور حقوقی بین المللی به «ایران» خبر داد

لایحه دولت در شکایت از تحریم های آمریکا به دیوان لاهه تسلیم شد

سیاسی /
شناسه خبر: 473664

دولت جمهوری اسلامی ایران لایحه تفصیلی خود علیه تحریم های غیر قانونی دولت ایالات متحده را به دیوان بین المللی دادگستری در لاهه تسلیم کرد.

قنبری جهرمی سرپرست مرکز امور حقوقی بین المللی، دولت جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با « ایران» خبر داد :   دولت جمهوری اسلامی ایران امروز جمعه سوم خرداد 1398 لایحه تفصیلی خود مربوط به شکایت از تحریم های غیرقانونی ایالات متحده را به دیوان بین المللی دادگستری در لاهه تسلیم کرد. این لایحه مشتمل بر 7 جلد ادله و مستندات و بالغ بر حدود 3000 صفحه است که دلایل نقض معاهده 1955 توسط ایالات متحده به علت وضع مجدد تحریم‌ها علیه کشورمان و همچنین آثار زیانبار تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده بر اقتصاد و تجارت و زندگی روزمره مردم ایران را تشریح می‌کند

وی افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 25 تیر 1397 در پی تصمیم رئیس جمهور آمریکا به خروج از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های آن کشور علیه ایران به علت نقض معاهده 1955 بین دو کشور توسط آمریکا نزد دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت نمود. بر اساس تصمیم فوق ایالات متحده کلیه تحریم‌های آن دولت علیه ایران را، که به موجب برجام رفع شده بودند، مجدداً به مورد اجرا گذاشت. مطابق شکایت کشورمان تحریم‌های ایالات متحده مغایر با تعهدات متعدد آن دولت به موجب معاهده 1955 از جمله تعهد به رفتار عادلانه و منصفانه با اتباع و شرکت‌های ایرانی، عدم ایجاد محدودیت بر پرداخت و نقل و انتقالات مالی و بانکی، آزادی واردات، صادرات و حمل و نقل کالا و آزادی تجارت و کشتیرانی می باشد. درخواست ایران از دیوان بین‌المللی دادگستری در این پرونده شامل محکومیت ایالات متحده به نقض معاهده 1955 دو کشور و الزام آن دولت به توقف این اقدامات مغایر با حقوق بین‌الملل و همچنین جبران خسارات وارده به ایران است.

قنبری جهرمی ادامه داد: همزمان با ارائه دادخواست فوق و با توجه به فوریت امر، دولت ایران با استناد به ماده 41 اساسنامه دیوان درخواست صدور دستور موقت مبنی بر جلوگیری از اعمال مجدد تحریم ها توسط ایالات متحده تا رسیدگی نهایی را نیز به دیوان تقدیم کرد. در پی این درخواست، رئیس دیوان بین‌المللی دادگستری ابتدا طی نامه مورخ 1 مرداد 1397  با قید فوریت به ایالات متحده اعلام کرد که از هرگونه اقدامی که منجر به تشدید اوضاع گردد خودداری کند و سپس طرفین را برای ارائه دفاعیات خود نزد دیوان در خصوص درخواست دستور موقت ایران دعوت کرد. پس از برگزاری جلسات استماع، دیوان در تاریخ  11 مهر 1397 ایالات متحده را ملزم نمود تا از ایجاد هرگونه مانع بر سر راه واردات آزاد دارو و تجهیزات درمانی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی و همچنین قطعات و تجهیزات و خدمات مرتبط لازم برای امنیت هوانوردی به ایران خودداری کند. اما ایالات متحده نه تنها این موانع را برطرف نکرده بلکه با وضع تحریم های بیشتر علیه کشورمان این دستور دیوان را نیز نادیده گرفته است.

به گفته سرپرست مرکز امور حقوقی بین المللی با ثبت لایحه تفصیلی دولت نزد دیوان، اکنون ایالات متحده  طبق برنامه تعیین شده از سوی دیوان تا تاریخ 20 دی 1398 فرصت دارد که پاسخ خود را به شکایت ایران ارائه کند. شایان ذکر است که لایحه تفصیلی دولت با مسئولیت و دخالت مستقیم مرکز امور حقوقی بین‌المللی و با همکاری وکلا و کارشناسان مجرب داخلی و خارجی پس از حدود 7 ماه فعالیت مستمر و با همکاری تعدادی از دستگاهها و شرکتهای دولتی و بانکها تهیه گردیده است.

 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.