پیشنهادهای علی مطهری برای تقویت اعتماد عمومی به حاکمیت

سیاست حذف نیروهای انقلاب پایان یابد

سیاسی /
شناسه خبر: 473651

نایب رئیس مجلس با اشاره به کاهش اعتماد عمومی نسبت به حاکمیت گفت: برای اینکه اعتماد برگردد، باید چند کار انجام بدهیم؛ اول اینکه شرایط را برای مردم تشریح کنیم اینکه ما در چه وضعیتی هستیم و چه فشاری از خارج به کشور وارد می‌شود. بسیاری از مردم ا فکر کرده‌اند مثل 10 سال پیش است و تحریم‌هایی بود و امروز نیز وجود دارد. ولی تحریم‌های امروز و نوع رفتار امریکا در این 40 ساله بی‌سابقه است. تمام منافذ بسته می‌شود، مثل قدیم و مثل تحریم‌های ۹۰ و ۹۱ نیست.

نایب رئیس مجلس با اشاره به کاهش اعتماد عمومی نسبت به حاکمیت پیشنهادهایی برای جبران این مهم مطرح کرد. علی مطهری در بخشی از گفت‌وگوی خود با شفقنا، گفت: برای اینکه این اعتماد برگردد، باید چند کار انجام بدهیم؛ اول اینکه شرایط امروز را بخوبی برای مردم تشریح کنیم اینکه ما در چه وضعیتی هستیم و چه فشاری از خارج به کشور وارد می‌شود. در حقیقت بسیاری از مردم این را نمی‌دانند و فکر کرده‌اند مثل 10 سال پیش است و تحریم‌هایی بود و امروز نیز وجود دارد. ولی تحریم‌های امروز و نوع رفتار امریکا در این 40 ساله بی‌سابقه است. تمام منافذ بسته می‌شود، مثل قدیم و مثل تحریم‌های ۹۰ و ۹۱ نیست. مردم باید این را بدانند که بیشترین عامل به عوامل خارجی و تحریم‌های موجود مربوط است. وی افزود: نباید به خاطر کسب قدرت و بیرون کردن رقیب از میدان تهمت زد و آبروی همدیگر را برد. امروز همه ما در خطر هستیم و به گونه‌ای نیست که اگر رقیب از میدان به در شود، به نفع طرف مقابل باشد. اگر این کشتی غرق شود، همه با هم زیر آب می‌رویم. این مسائل اخلاقی است و باید رعایت کنند.
مطهری با بیان اینکه سیاست حذف نیروهای انقلاب که همچنان ادامه دارد باید اصلاح شود، گفت: در کشور کاسه‌های داغ‌تر از آشی داریم که اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد. البته این مشکل، فرهنگ تملق و چاپلوسی را افزایش می‌دهد. افراد می‌خواهند بگویند ولایی هستند و مرتب تعریف و تمجید می‌کنند و در این مسیر افراد حر و آزاده رفته رفته به حاشیه رانده می‌شوند. این غلط است، امروز شخصیتهای زیادی داریم که به صرف همین موضوع کنار گذاشته شده‌اند و این دایره وسیعتر می‌شود و دایره انقلاب محدودتر می‌گردد، این خوب نیست. نباید کسانی را که اصل نظام را قبول دارند حذف کنیم ولی این رویه وجود دارد. آقای ‌هاشمی به آن صورت و آقای خاتمی به نوعی دیگر و آقای موسوی و کروبی در آن وضعیت و آقای احمدی‌نژاد هم مدلی دیگر و این وضعیت ادامه پیدا می‌کند و آقای روحانی نیز در شرف همین موضوع هست و این نشان می‌دهد شاید ما مشکلی در ساختار نظام داشته باشیم.
نماینده تهران در مجلس ادامه داد: گاهی به نام انقلابی گری، کارهای خلاف عقلی مرتکب می‌شویم و فکر می‌کنیم معنی انقلابی گری، یعنی روابط خود را با دنیا قطع کنیم و دیواری دور خود بکشیم و روابط  بین‌المللی نداشته باشیم. در حالی که نه اسلام چنین دستوری دارد و نه رهبران انقلاب اسلامی از ابتدا چنین نظری داشتند.
مطهری تأکید کرد: اینکه ما همه را جاسوس می‌دانیم و هر کسی ملاقاتی با یک خارجی داشت متهم به جاسوسی می‌شود و او را بازداشت می‌کنیم. به محیط زیستی‌ها جاسوس می‌گوییم. وزارت اطلاعات می‌گوید اینها جاسوس نیستند با هماهنگی ما ملاقات داشتند. بازداشت خبرنگاران و دانشجویان و این بدبینی‌ها و سختگیری‌ها به ما آسیب می‌زند. پایگاه انقلاب محکم است و نیازی به این سختگیری‌ها نیست.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.