نرخ بیکاری مردان سوئدی از زنان این کشور جلو زد!

اقتصادی /
شناسه خبر: 473646

نرخ بیکاری دانمارک در پایین ترین سطح ۱۰ سال اخیر قرار گرفت. این در حالی است که نرخ بیکاری زنان هم در این کشور از مردان پایین‌تر است.

به گزارش تریدینگ اکونومیکس، نرخ بیکاری دانمارک تا پایان ماه مارس در شرایطی به ۳.۷ درصد رسید که این نرخ از سال ۲۰۰۹ تاکنون بی سابقه بوده است. طی این مدت شمار بیکاران دانمارکی با ۶۰۰۰ نفر کاهش به ۱۰۳ هزار و ۹۰۰ نفر رسیده است. متوسط نرخ بیکاری دانمارک در بازه زمانی ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۷۱ درصد بوده است که بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده طی این مدت مربوط به اوت سال ۲۰۱۰ با ۲۰ درصد و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به می ۲۰۰۸ با ۲.۴ درصد بوده است.

نرخ بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد منطقه اسکاندیناوی یعنی سوئد نیز کاهشی بوده است و نرخ بیکاری تا پایان ماه آوریل با ۰.۶ درصد کاهش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ۶.۲ درصد رسیده است. کاهش نرخ بیکاری سوئد می‌تواند خبر خوبی برای دولت این کشور باشد که در هفته‌های اخیر به دلیل سقوط کم‌سابقه ارزش کرون در برابر دلار و یورو، شدیداً تحت انتقاد قرار گرفته است.

طی این مدت شمار افراد بیکار سوئدی با ۲۷ هزار نفر کاهش به ۳۳۹ هزار نفر رسیده است و این در حالی است که با افزایش ۹۳ هزار نفری شمار شاغلان، اکنون ۵ میلیون و ۱۳۰ هزار نفر در این کشور شاغل هستند. نکته جالب در خصوص سوئد این است که در حال حاضر نرخ بیکاری زنان در این کشور از مردان پایین‌تر است به گونه‌ای که نرخ بیکاری برای زنان ۶ درصد و برای مردان ۶.۵ درصد به ثبت رسیده است!

در همین مدت نرخ مشارکت در بازار کار با ۰.۲ درصد کاهش به ۷۳ درصد رسیده است و نرخ اشتغال با ۰.۵ درصد افزایش در سطح ۶۸.۵ درصد قرار گرفته است.

متوسط نرخ بیکاری سوئد در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۵.۹۵ درصد بوده است که بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده طی این مدت مربوط به ژوئن سال ۱۹۹۷ با ۱۰.۵ درصد و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به ژوئیه ۱۹۸۹ با ۱.۳ درصد بوده است./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.