ساماندهی تاسیسات برقی بازار کهنه قم

استانها /
شناسه خبر: 473611

بازار کهنه قم که یکی از بازارهای تاریخی است از سال ۸۰ تاکنون طی 5 دوره مرمت شده که این مرمت‌ها در مقیاس‌های مختلف شامل ایجاد طاق‌های فرو ریخته، سبک سازی، حذف الحاق‌ها، استحکام بخشی، سفید کاری، آجر فرش است. در این بازار کارگاه‌های صنایع دستی از جمله رنگرزی سنتی، چاقو سازی، خراطی، نجاری، منبت کاری و غیره فعال است. این بازار که قدمت آن به دوران صفویه و قاجاریه باز می‌گردد در اواخر سال ۷۶ به ثبت ملی میراث فرهنگی نیز رسید.

ساماندهی تاسیسات برقی بازار کهنه و بازار چهار سوق

Результат пошуку зображень за запитом "‫ساماندهی تاسیسات برقی بازار کهنه قم‬‎"

اما این بازار هم مانند دیگر بازارهای تاریخی کشور با خطر بالقوه آتش سوزی مواجه است، با این اوصاف تاکنون 4 میلیارد ریال از محل اعتبارات بازآفرینی ستاد بحران استان برای کف سازی و ساماندهی تاسیسات برقی بازار کهنه و بازار چهار سوق در نظر گرفته شده است.

«شاهین ایل بیگی»، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، ساماندهی تأسیسات برق بازار کهنه قم، تیمچه بازار و پاساژ حجت که دارای ارزش تاریخی هستند را به منظور جلوگیری از آتش سوزی احتمالی ضروری می داند و می افزاید: ایمن سازی نامناسب یکی از مشکلات است که بسیاری از بازارهای تاریخی کشور از جمله بازار کهنه قم را تهدید می‌کند به گونه‌ای که این بازار، تیمچه بازار و پاساژ «حجت» با خطر بالقوه آتش سوزی مواجه است.

ایل بیگی آتش سوزی بازار قدیم تبریز را زنگ هشداری می داند و تاکید می کند: باید مانع از تکرار چنین حوادثی در سایر بازارهای تاریخی کشور شد. بازار قدیمی تبریز که اواسط اردیبهشت ماه امسال دچار حریق شد، به این اثر تاریخی ارزشمند خسارت‌های سنگینی وارد کرد. در این راستا در روزهای گذشته جلسات متعددی با هیأت مدیره بازار، تیمچه، بازار کهنه و پاساژ حجت به منظور رعایت اصول ایمنی و ضرورت ایمن سازی این مکان‌های تاریخی انجام شد.

ایل بیگی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته برای بررسی کارشناسانه وضعیت ایمنی بازار کهنه قم تصریح می کند: در برخی از این مکان‌های تاریخی از جمله پاساژ حجت شاهد حجم بسیار زیاد کابل و سیم برق هستیم که به دلیل مجاورت این کابل‌ها با تیمچه ارزشمند و تاریخی بازار قم،نگرانی‌هایی در این زمینه وجود دارد. البته مشکلات و تهدیدات بالقوه بازار کهنه قم به ستاد بحران استان انعکاس داده شده و در این زمینه ۴ میلیارد ریال اعتبار برای امسال در نظر گرفته شده است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان قم، یادآور می شود: ساماندهی تأسیسات الکتریکی و مکانیکی مجموعه بازار قم، در اولویت پروژه‌های پیشنهادی امسال  استان به سازمان مرکزی بوده و با نخستین تخصیص اعتبار در حوزه بافت‌های تاریخی، ساماندهی این بازار با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید

بازار بزرگ قم ساماندهی می شود - ایران آنلاین

افزایش چشمگیر گرانفروشی در قم - ایران آنلاین

Пов’язане зображення

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.