اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

در وضعیت فعلی نباید حتی یک کیلوگرم محصول کشاورزی هدر برود

در وضعیت فعلی نباید حتی یک کیلوگرم محصول کشاورزی هدر برود
اکبر فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی

امروز تامین امنیت غذایی از اولویت ویژه ای برخوردار است، اگر در وضعیت فعلی بتوانیم از هدررفت حتی یک کیلوگرم محصول کشاورزی جلوگیری به عمل آوریم در این جنگ اقتصادی نقش بسزایی ایفاء کرده ایم.

با مبارزه با علف های هرز، تغذیه مناسب و مبارزه به موقع با آفات و انواع بیماری های گیاهی می توان تولید را افزایش و از هدررفت محصولات زراعی و باغی جلوگیری کرد.

از الزامات لازم جهت محقق شدن این فرآیند، اشرافیت کامل و تسلط بی چون و چرای کارشناسان بر همه ابعاد مسائل و مشکلات حیطه کاری خود و حضور مستمر و مداوم در کنار کشاورزان و مزرعه است.

کارشناسان و مروجین پهنه باید با مشاهده علائم اولیه آفات و بیماری ها در سریع ترین زمان ممکن جهت مبارزه و مقابله با بیماری ها راهکارهای مقتضی را ارائه نمایند.

با افزایش رطوبت، بیماری زنگ گندم و انواع بیماری های قارچی در سطح مزارع شیوع پیدا می کند و باید پیش بینی های ضروری از قبل به عمل آمده و اقدامات مثمر ثمر انجام شود.

مبارزه با آفت سن گندم باید بطور مستمر ادامه یابد و افزایش سطح زیرکشت کلزا در سال 98 در آذربایجان شرقی مورد تاکید است. با توجه به مشکلات انتقال پول و تامین نهاده های دامی در شرایط تحریم کشور، افزایش کشت کلزا و استفاده از کنجاله کلزا به عنوان محصول جایگزین به جای کنجاله سویا در کشور مطرح و قرار بر این است تا سطح زیرکشت کلزا به 4 برابر افزایش و از 250 هزار هکتار به یک میلیون هکتار در کشور ارتقاء یابد.

20 درصد مزارع آبی گندم و جو امسال به کشت کلزا اختصاص خواهد یافت و توسعه گلخانه ها از اولویت های اساسی وزارت جهادکشاورزی است و بر این مبنا مقرر شده تا اعتبارات بند الف تبصره 18 قانون بودجه به توسعه گلخانه ها و در رتبه بعدی گیاهان دارویی اختصاص یابد .

ساختن سیاست عمده سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی امسال مبنی بر افزایش 5 درصدی تولید انواع محصولات کشاورزی نسبت به سال گذشته بر پایش و رصد منسجم و دقیق مزارع توسط کارشناسان امر است.

بیشتر بخوانید

http://ایرنا - توسعه گلخانه ها از اهداف بخش کشاورزی آذربایجان شرقی است

http://حقابه ارس زمین‌های کشاورزی آذربایجان شرقی را سیراب می‌کند - روزنامه جوان

کپی