رای منفی به اصلاحات انتخاباتی زلنسکی

بین الملل /
شناسه خبر: 473538

پارلمان اوکراین به تغییرات نظام انتخاباتی این کشور رای منفی داد.

 ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور جدید اوکراین که بدون داشتن هیچ سابقه سیاسی ماه گذشته میلادی در انتخابات این کشور پیروز شد، با وعده مبارزه با فساد و تشکیلات سیاسی روی کار آمد.

او با توجه به اینکه حزب تازه‌اش هیچ کرسی‌ در پارلمان نداشت، سریعاً این پارلمان را منحل و مقرر کرد که انتخاباتی ملی در تاریخ ۲۱ ژوئیه برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رای منفی پارلمان به طرح اصلاحات نظام انتخاباتی این کشور، نشانگر توانایی قانونگذاران برای عدم تایید دستورکار اصلاحات این رییس جمهور جدید دست‌کم تا پیش از برگزاری انتخابات ۲۱ ژوئیه است.

زلنسکی در مطلبی که در انتقاد از پارلمان اوکراین در فیسبوک منتشر کرد، نوشت: سیاستمداران پیر نظام پیر را انتخاب می‌کنند زیرا این گزینه به آنان فرصت می‌دهد که طول زندگی سیاسی خود را افزایش دهند. آنان برای در دست گرفتن پارلمان روی ارتشاء حساب می‌کنند اما مطمئنم که اشتباه می‌کنند.

آن دری پاروبی، رییس پارلمان اوکراین زلنسکی را به ایجاد بحران در نظام پارلمانی با انحلال پارلمان این کشور و اعلام انتخابات متهم کرده و گفته است، قانونگذاران تصمیم او را در دادگاه به چالش خواهند کشید.

زلنسکی برای پیش‌برد دستورکار اصلاحات خود که در کمپین انتخاباتی‌اش وعده آن را داده، به حمایت پارلمان نیاز دارد.

آرتور گاراسیموف، رهبر حزب رییس جمهور سابق اوکراین که در انتخابات ریاست جمهوری از زلنسکی شکست خود، اظهار کرد: این اصلاحات نه تنها استانداردهای دموکراتیک را تقویت نمی‌کند، بلکه آنها را تضعیف می‌کند.

قانونگذاران اوکراین همچنین از انتصاب‌های زلنسکی در پست‌های کلیدی انتقاد کرده‌اند.  / ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.