انتخابات پارلمانی اروپا با حضور 400 میلیون شهروند قاره سبز آغاز شد

اروپا در خطر گردش به راست

بین الملل /
شناسه خبر: 473396

در حالی که سایه سنگین احزاب و گروه‎های راست افراطی باعث نگرانی و هشدار ناظران و سیاستمداران اروپایی شده و خطر فروپاشی اتحادیه اروپا از همیشه پررنگ‎تر به نظر می‎رسد، امروز 400 میلیون نفر به پای صندوق‎های رأی می‎روند تا طی چهار روز رأی‎گیری سرنوشت مهم‎ترین انتخابات اتحادیه اروپا یعنی پارلمان این اتحادیه را مشخص کنند.

این رأی‎گیری در 28 کشور عضو اتحادیه اروپا به طور سراسری و همزمان برگزار می‎شود و طی سه روز مردم فرصت دارند در میان فهرست احزاب و افراد آرای خود را به صندوق بیندازند. به گزارش گاردین، برگزاری این انتخابات در بحبوحه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و رشد نفوذ و اثر گروه‎های راست افراطی در این قاره اهمیت دو چندانی به آن بخشیده است. اگرچه بریتانیایی‎ها پیش از این به برگزیت یا خروج از اتحادیه اروپا رأی داده بودند، اما به‌دلیل آنکه هنوز نتوانسته‎اند از این اتحادیه خارج شوند در رأی‎گیری شرکت خواهند کرد. بر همین اساس 50 میلیون بریتانیایی واجد شرایط رأی خود را به صندوق می‌اندازند تا 73 نماینده خود را وارد پارلمان اروپا کنند. تعداد نمایندگانی که هر کشور می‎تواند به اتحادیه اروپا بفرستد، رابطه مستقیمی با جمعیت آن کشور اروپایی دارد. پارلمان اروپا در مجموع 751 کرسی دارد که لوکزامبورگ، مالت و قبرس هر کدام با در اختیار داشتن 6 کرسی کمترین سهم را در آن دارند و آلمان با در اختیار داشتن 96 کرسی بیشترین سهم مشارکت را دارد. جلسه‌های این پارلمان در استراسبورگ و بروکسل برگزار می‌شوند و اعضای آن طی پنج سال لایحه‎های قوانینی را که از سوی کمیسیون اروپا ارائه شده‎اند، در صورت تأیید دولت‎های اتحادیه اروپا به تصویب می‎رسانند و برای اجرایی شدن در اختیار کشورهای عضو قرار می‎دهند. اگرچه تصمیمات این پارلمان مهم است اما از آنجایی که بشدت تحت نفوذ دولت‎های اروپایی است، بعید است که قانونی در این پارلمان وضع شود که خوشایند کشورهای اروپایی نیست. اگرچه آلمان و فرانسه بزرگ‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا هستند، بیشترین نفوذ را در این پارلمان دارند اما حتی کوچک‌ترین کشور عضو این اتحادیه نیز می‌تواند در این صحنه نقشی را بر عهده داشته باشد. برای مثال ژان کلود یونکر سومین رئیس کمیسیون اروپا است که اهل لوکزامبورگ کوچک است.
به گزارش دیلی تلگراف، هم‎اکنون هشت گروه حزبی در پارلمان اروپا کرسی دارند. حزب راست میانه «مردم اروپا» با در اختیار داشتن 217 کرسی یعنی حدود 29 درصد از این پارلمان بیشترین سهم را در بر دارد. حزب چپ میانه «ائتلاف مترقی سوسیالیست‌ها و دموکرات‌ها» با 186 کرسی، حزب «ائتلاف لیبرال‌ها و دموکرات‌ها» با 68 کرسی، حزب راستگرای «استقلال پادشاهی متحد» و اجتماعی ملی فرانسه هم در مجموع با 78 کرسی از مهم‎ترین احزاب این پارلمان محسوب می‎شوند.
سایه تهدید راست‎گرایان افراطی
این دور از رقابت‎ها عرصه عرض اندام راست‎های افراطی و ملی‎گرایان است. آنها که به طور کلی با ایده اتحادیه اروپا مخالفند، در تلاش هستند راه به دل نهاد قانونگذاری آن پیدا کنند تا شاید از این طریق بتوانند حیات خود را استمرار ببخشند. به گزارش الجزیره، ملی‎گرایان و احزاب پوپولیستی راست‎گرا یکی از مهم‎ترین چالش‎های این انتخابات هستند. برخی از آنها تلاش کردند طی ماه‎های اخیر به مواضع متیو سالوینی وزیر کشور ایتالیا نزدیک شوند تا از این طریق پایه‎های خود را تقویت کنند. این احزاب که پیش از این با الهام گرفتن از برگزیت انگلیس در سودای خروج از اتحادیه اروپا بودند، این بار در فکر ایجاد یک ائتلاف اروپایی ملی‎گرایانه هستند تا ساختار این اتحادیه را از درون متحول کنند. رهبران و نمایندگان 11 حزب راست‎گرا در گردهمایی انتخاباتی سالوینی در اوایل هفته جاری در میلان جمع شدند تا با حضور مارین لوپن رهبر حزب راستی فرانسه و گریت ویلدرز رهبر حزب راست هلند قدرت خود را به رخ رقبای میانه‎رو و چپ‎گرا بکشند. این احزاب پس از انتخابات 2014 بین طبقه متوسط با محبوبیت بالایی روبه‎رو شدند. آنها اکنون در ایتالیا، اتریش، لهستان و مجارستان بر سر قدرت هستند و در کشوری مانند فرانسه نیز در کمین قبضه قدرت قرار گرفته‎اند. اگرچه این احزاب اختلاف‎هایی با یکدیگر دارند، اما درباره مسأله‎ای همچون «مهاجران» همگی بر یک طبل می‎کوبند. ملی‌گرایان، اتحادیه اروپا را مسئول موج ورود پناهجویان به اروپا در سال 2015 می‌دانند. اما فدرالیست‌ها می‌گویند، تنها همکاری می‌تواند مسأله مهاجرت را کنترل کند. نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که جناح راست افراطی ممکن است سهم خود را در پارلمان اروپا افزایش دهد اما احتمالاً به قدری نخواهد بود که به فروپاشی اتحادیه اروپا منجر شود. ضمن آنکه وضعیت احزاب راست افراطی که تا هفته پیش بسیار خوب قلمداد می‌شد، این هفته بعد از رسوایی «هانس کریستیان اشتراخه»، رهبر حزب «آزادی» اتریش که از یک خانم تاجر روس خواسته بود در انتخابات پارلمانی این کشور به نفع او کار کند، کمی متزلزل‌تر از قبل به نظر می‌رسد.
اما آنچه در این دور از رقابت‎ها برای ناظران در سراسر جهان جلب توجه می‎کند، این است که با رشد نفوذ گروه‎های راستگرا، احزاب چپ هم منفعلانه ننشسته‎اند و در تلاش هستند تا گستره حضور در میان مردم را وسعت ببخشند. میزان رشد نفوذ و محبوبیت جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس، حزب پودموس اسپانیا و ژان لوک ملنچون فرانسه بخوبی بیانگر این تلاش‎ها هستند.

بــــرش

انتخابات 2019، چشم انداز هویت اتحادیه اروپا

بسیاری از سیاستمداران اروپا این دور از انتخابات پارلمان این قاره را سرنوشت ساز توصیف کرده‎اند. مانفرد ویبر، رئیس جناح دموکرات مسیحیان در پارلمان اروپا در آخرین نشست جمعی که پیش از انتخابات اروپا برگزار شد، گفت: «ما به تاریخ 26 ماه مه در برابر یک انتخاب سرنوشت ساز برای این قاره قرار داریم.» او گفت که اروپا اکنون در شرایط خوبی است و نباید در آینده تغییر کند. به گزارش دویچه وله، تغییر اتحادیه اروپا، مسأله‎ای است که راست‎گراها به آن دل بسته‎اند و میانه‎روها و چپ‎گراها نگران آن هستند. میانه‎روها خواهان شراکت جدید با آفریقا و تمرکز بیشتر بر سرمایه‌گذاری در کشورهای مبدأ مهاجرت هستند. اما برای سیاستمداران عوام‎گرای دست‎راستی فقط یک موضوع وجود دارد: انزوا، بستن مرزها و جلوگیری از ورود مهاجران به اروپا. طی سه روز آینده مردم این قاره مشخص خواهند کرد در این مسیر با کدام دسته همراهی بیشتری دارند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.