اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
آغاز تشویق و تنبیه مشترکان برق

درجه کولرهای گازی را تنظیم کنید

درجه کولرهای گازی را تنظیم کنید

گروه اقتصادی / تعرفه برق مشترکان پرمصرف از اول خرداد 16 درصد افزایش یافت و در همین حال کم مصرف‌ها تشویق خواهند شد. بر اساس تعرفه‌های جدید برق پس از اصلاحات صورت گرفته، برای تمام مشترکان 7 درصد از ابتدای اردیبهشت و برای پرمصرف‌ها 16 درصد از ابتدای خرداد، هزینه قبوض برق افزایش یافته است.

با احتساب این موضوع، پرمصرف‌ها از ماه جاری قبضی با 23 درصد افزایش نسبت به سال گذشته دریافت خواهند کرد که هدف از اعمال این افزایش تغییر رفتار مصرفی آنهاست. وزارت نیرو از این موضوع با جریمه پرمصرف‌ها یاد می‌کند
رضا اردکانیان وزیر نیرو می‌گوید که مصوبه‌ای که هیأت وزیران در آخرین روزهای کاری پارسال به تصویب رساند، بیشتر جنبه اصلاح رفتار مصرفی دارد.
بحران خاموشی و دغدغه‌های تابستان
براساس آخرین آمار مصرف برق کشور، از حدود 57 هزار مگاوات مصرف مشترکان در اوج تابستان، حدود 20 هزار مگاوات فقط صرف وسایل سرمایشی شده است. این موضوع در کنار کم آبی تابستان سال گذشته بحران خاموشی‌ها را رقم زد.
این بحران، همه بخش‌های کشور و به خصوص بخش‌های تولیدی را تحت تأثیر قرار داد و به همین دلیل مسئولان وزرات نیرو از همان موقع به فکر پیشگیری بحران در سال آتی افتادند و خروجی آن«برنامه 098 » بود.
به گفته محمدحسن متولی‌زاده مدیر عامل توانیر، در این طرح برنامه‌های متنوعی برای گذر از پیک تابستان دیده شده که مهمترین آنها «اصلاح تعرفه مشترکین پرمصرف» و به میزان 1500 مگاوات است. از دیگر برنامه‌های وزارت نیرو می‌توان به تغییر ساعت کار ادارات، تعویض ۱۰ میلیون لامپ فلورسنت ادارات، سرویس کولرهای آبی به تعداد پنج میلیون عدد و اجباری کردن همکاری دوساعته ایستگاه‌های CNG اشاره کرد.
اما اصلاح تعرفه‌ها به صورت تنبیه پرمصرف‌ها و تشویق خوش مصرف‌ها راهکاری است که وزارت نیرو در برنامه‌های خود قرار داده است.
البته مصوبه هیأت وزیران در این باره تغییراتی در مجلس شورای اسلامی داشت.پس از این‌که نمایندگان مجلس افزایش تعرفه برق مشترکان کم مصرف و پرمصرف‌ها از اول خرداد را قانونی ندانسته و به برخی از بندهای آن ایراداتی وارد کرده بودند، هیأت وزیران اصلاحاتی را در برخی بندهای آن انجام و مجدداً از امروز این تعرفه‌های جدید اعمال می‌شود و تعرفه برق مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت نکنند، از خرداد تا شهریور ۲۳ درصد رشد خواهد داشت.
هیات وزیران در جلسه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ به پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس جمهور و وزارت نیرو برخی از بندهای مصوبه هیأت وزیران را اصلاح و اعلام کرد که هر گونه افزایش قیمت برق مشروط بر این‌که از قیمت تمام­ شده در سال مربوط تجاوز نکند.
با این اصلاحیه مشخص شد تا از امروز تعرفه برق مشترکان عادی
۷ درصد و مشترکان پرمصرف از اول خرداد تا شهریور ماه ۱۶ درصد (در مجموع ۲۳ درصد) به شرط این‌که از قیمت تمام شده در سال بالاتر نرود اعمال شود.
راهکارهایی برای کاهش مصرف برق
راهکارهای ساده‌ای برای کاهش مصرف برق وجود دارد. اولین راهکار این است که مشترکان می‌توانند در ساعات پیک از دور آهسته کولرهای آبی استفاده کنند و درجه کولرهای گازی را در ساعات پیک در عدد ۲۴ تا ۲۶ درجه قرار دهند.
همچنین مشترکان برق همزمان از وسایل پرمصرف برقی در ساعات پیک استفاده نکنند و همچنین زمانی که محیط داخل منزل و یا محیط کار خنک شد، کولر خود را خاموش کنند.

کپی