بازار متشکل ارزی بعد از عید فطر راه اندازی می‌شود

هر ایرانی یک پروفایل ارزی

اقتصادی /
شناسه خبر: 473383

گروه اقتصادی / بازار ارز در طول سال‌های اخیر تحولات بسیاری را تجربه کرده است. درحالی که در چهار دهه گذشته این بازار به صورت کاملاً سنتی به فعالیت خود ادامه داده است، در سال‌های اخیرسعی شده است تا از ابزار جدیدتری برای هدایت بازار ارز استفاده شود.

علاوه براین همواره نبود شفافیت کافی در این بازار دردسرساز بوده است، زمانی که بازار با مکانیزم‌های سنتی کار می‌کند درنتیجه معاملات نیز اعم از خرد و کلان چندان قابل رصد نیست و ضمن این که امکان هدایت بازار را از نهاد ناظر می‌گیرد، باعث ایجاد رانت خواهد شد.
برهمین اساس ایجاد سامانه سنا (سامانه نظارت ارزی)، سامانه نیما (برای خرید و فروش بخشی از ارز صادرات)، بازار متشکل ارزی که برای خرید و فروش اسکناس عمده ارز درهفته‌های آتی راه اندازی می‌شود و اخیراً پروفایل ارزی برای هر ایرانی از جمله سامانه‌های الکترونیکی هستند که برای رصد، پایش و مدیریت بازار ارز راه اندازی شده یا در حال راه اندازی است. تازه‌ترین سامانه‌ای که بانک مرکزی خبر اولیه آن را منتشر کرده ایجاد پروفایل ارزی برای هر ایرانی است.
درهمین راستا مدیر اداره نظارت ارز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از ایجاد پروفایل ارزی درباره فعالیت‌های مرتبط با ارز برای هر ایرانی خبر داد که از جمله در زمینه درمان هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
امیرحسین شکوهی روز چهارشنبه درباره ایجاد پروفایل ارزی، گفت: برای هر فرد اعم از حقیقی و حقوقی یک پروفایل ارزی برای هرگونه فعالیتی که به ارز ارتباط دارد از جمله درمان، سلامت و … ایجاد خواهد شد.
پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارش داد
مدیر اداره نظارت ارز بانک مرکزی در این ارتباط افزود: انتظار می‌رود هنگامی که فشارهای خارجی از کشور برداشته شد به اتفاق‌هایی که در سال‌های 94، 95 رخ داد، بازگشت نداشته باشیم، زیرا در کشور نقشه ارزی تدوین شده است. بانک مرکزی در ماه‌های اخیر، ساماندهی معاملات بازار ارز را با هدف رصد و کنترل معاملات و مصارف ارز در دستور کار خود قرار داده است.
هرچند هم‌اکنون تمام صرافی‌های مجاز برای خرید و فروش ارز مکلف به ثبت اطلاعات هویتی متقاضیان هستند و برای این کار کارت ملی، کارت بانکی به نام شخص و شماره تلفن همراه به نام شخص را دریافت و در سامانه ثبت می‌کنند، اما تا یکپارچگی فاصله دارد. بدین ترتیب با وجودی که هنوز اطلاعات دقیقی از پروفایل ارزی توسط بانک مرکزی منتشر نشده است، شنیده‌ها حاکی است که با راه اندازی یک سامانه جامع و فراگیر تمام ایرانی‌هایی که متقاضی ارز برای مصارف تعیین شده در قانون مانند ارز دانشجویی، مسافرتی، درمانی و... هستند دراین سامانه صاحب یک پروفایل می‌شوند و سابقه مصارف ارزی آنها در آن ثبت می‌شود. این سامانه این امکان را به نهاد ناظر بازار ارز یعنی بانک مرکزی می‌دهد تا علاوه بر اطلاع دقیق از نیاز ارزی کشور در بخش خرد و کلان از نظر شفافیت نیز اشراف کاملی بر این بازار داشته باشد.
راه اندازی بازار متشکل ارزی پس از عید فطر
پیش از آن که خبر پروفایل ارزی خبری شود، بانک مرکزی تمرکز خود را بر راه اندازی بازار متشکل ارزی که در آن معاملات عمده ارزی انجام می‌شود گذاشته بود. این بازار قرار بود که تا پایان فروردین ماه سال‌جاری راه اندازی شود ولی پیچیدگی‌های فنی و نرم افزاری باعث شد راه اندازی آن به تأخیر بیفتد.
محمود شکسته‌بند مدیرعامل بازار متشکل ارزی در گفت‌و‌گو با «ایران» درباره زمان نهایی راه اندازی این بازار گفت: پس از عید فطربازار متشکل ارزی راه اندازی خواهد شد.به گفته وی هم‌اکنون کارشناسان در حال اجرای سیستم های فنی این سامانه هستند و تلاش می‌شود تا پس از عید فطر و پایان ماه مبارک رمضان این بازار به صورت رسمی راه اندازی شود.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.