رئیسی: رسانه‌ها را همکار خود در اجرای عدالت می‌بینیم/ نقد منصفانه می‌تواند در جهت کمک به دستگاه قضایی موثر باشد/ محبیان: مردم باید قبل از دیدن عدالت رفتار و کردار کسی که عدالت را انجام می‌دهد مصداق عدالت ببینند/ متقیان: افزایش ظرفیت انتقاد پذیری را هم بپذیرید که کار رسانه انعکاس افکار جامعه است

عصر سه شنبه نمایندگان رسانه های جمعی میهمان رئیس قوه قضائیه بودند. آیت الله رئیسی در این دیدار تاکید کرد که رسانه‌ها را همکار خود در اجرای عدالت می‌بینیم و  نقد منصفانه می‌تواند در جهت کمک به دستگاه قضایی موثر باشد. وی همچنین تصریح کرد که  در مورد آن‌هایی که نسبت به دستگاه قضایی حرفی زده‌اند و احیانا کیفرخواستی در همین مورد صادر شده گذشت می‌کنیم. در این دیدار نمایندگان رسانه ها نیز نقطه نظرات خود را با رئیس دستگاه قضا بیان کردند که عمدتا انتقاد از برخوردهای قضایی و امنیتی با رسانه ها بود. در ادامه بخش هایی از سخنان فعالان رسانه‌ای در محضر رئیس دستگاه قضا و خطاب به آیت الله رئیسی آمده است:

فعالان رسانه ای به رئیس دستگاه قضا چه گفتند؟ 

امیر محبیان مدیر خبرگزاری آریا: آزادی بدون عدالت نمی‌شود و عدالت استثناپذیر نیست و عدالت باید برای همه صورت بگیرد عدالت نباید پیرو سیاست باشد و سیاست باید پیرو عدالت باشد. مردم باید قبل از دیدن عدالت رفتار و کردار کسی که عدالت را انجام می‌دهد مصداق عدالت ببینند
سید ضیاء هاشمی مدیر خبرگزاری ایرنا:  در کشور ما حفظ آبرو خیلی مهم است و نتیجه اصلی سرمایه اجتماعی حفظ آبرو است...در فرآیند برخی از بازداشت‌ها در همین روز‌ها ابهام وجود دارد این ابهامات سبب شایعات و توسعه آن می‌شود بنابراین شفاف سازی روند‌ها به ویژه در حوزه دستگیری‌ها و جلب اعتماد بیشتر به قوه قضاییه کمک می‌کند.

حمید رسایی مدیر مسئول هفته نامه ۹ دی : متاسفانه در دوره قبل رسانه‌ها با سختگیری‌های خاصی مواجه می‌شدند و کسانی که به قوه قضاییه نقد داشتند که البته اختصاص به قوه قضاییه هم نداشت با برخورد‌های سختی مواجه می‌شدند و لذا شروع شما شروع خوبی است و‌ای کاش شکایاتی که قوه قضاییه از رسانه‌ها دارد را بررسی بفرمایید و یا حتی به عنوان مدعی العموم بررسی شود.
متقیان مدیر عامل  خبرگزاری ایسنا: ما پرونده‌های زیادی در دادگاه داشتیم و قرار بود یک هیئت حل اختلاف خانوادگی درست شود و اگر به صلح انجامید پرونده به دادگاه نرود...افزایش ظرفیت انتقاد پذیری را هم بپذیرید که کار رسانه انعکاس افکار جامعه است.
پیام تیرانداز از خبرگزاری فارس: مشاهدات ما این است که بخشی از بدنه قوه قضاییه به جای این که خود را مدافع انقلاب و مردم بداند در واقع مدافع مدیریت قوه قضاییه است و دوستان رسانه‌ای من احتمالاً این موضوع را تایید خواهند کرد... نقد شنیدن که جزء شخصیت شماست به قوه قضاییه تسری پیدا کند تا مردم نتایج آن را ببینند.
آخوندی از روزنامه وطن امروز: می‌خواهم تا کانال ارتباطی میان رسانه‌ها و قوه قضاییه ایجاد شود تا اگر مطالبی وجود داشت عرض کنم.
کرمی مدیر مسئول همشهری: انتظار داریم که میان جرم سیاسی و جرائم امنیتی تفکیک قائل شوید. هیچ کس مخالف برخورد با مجرم نیست، ولی این باید در مسیر عدالت قرار گیرد. دو سال است که فعالان محیط زیست در زندان هستند و اطلاع رسانی نمی‌شود و یک نهاد امنیتی می‌گوید این‌ها مجرم هستند و نهاد دیگر می‌گوید نیستند.
شکوری، مدیر کل اخبار داخلی صدا و سیما:  در آمریکا که من مدتی حضور داشتم جلسه دادگاه را با رضایت طرفین ضبط و اقدام به انتشار آن می‌کردند؛ این امر باعث می‌شد تا مخاطبین متوجه شوند که در موارد مشابه باید چه اقداماتی انجام دهند و در نتیجه بازارگرمی کارچاق کن‌ها و وکلایی که می‌خواستند مردم را سرکیسه کنند کساد می‌شد.
گنجی، مدیر مسئول روزنامه جوان:  یکی از چیز‌هایی که ما رسانه‌ای‌ها خیلی به آن نیاز داریم آرامش قضایی است... مقام معظم رهبری می‌فرمایند قوه قضاییه باید پرچمدار آزادی‌های سیاسی وا جتماعی باشد، این فرمایش حضرت آقا بسیار هوشمندانه است؛ اما ما تاکنون دستور العملی در این رابطه ندیده‌ایم؛ برای مثال آقایی که می‌خواهد در مشهد سخنرانی کند چرا دادستان مشهد جلوی او را می‌گیرد و همین آقا فردا سخنانی را که می خواست در مشهد بزند و در شیراز و جا‌های دیگر می‌گوید.
حسین عبدالهی، مدیر مسئول روزنامه آرمان: ابلاغ‌های شورای امنیت ملی را اصلا به ما نشان نمی‌دهند، اما از ما شکایت می‌کنند  و می گویند خلاف مصوبه شورای عالی امنیت ملی عمل کردید. ما هنوز راجع به رئیس جمهور دولت اصلاحات مشکل داریم که بالاخره وی منع رسانه‌ای دارد یا خیر؟ آیا علیه این آقا نوشتن، مشکلی ندارد، اما له او اگر بنویسیم مورد پیگرد قرار می‌گیریم؟ این تناقص و تبعیضی است که صورت می‌گیرد.
مظفری، مدیر مسئول روزنامه آفتاب یزد: دستور فرمایید تا در مراجعات مدیر مسئول رسانه‌ها به دادسرا‌ها شخصیت آن‌ها لحاظ شود؛ به هر ترتیب با مدیر مسئولی که ۲۰ الی ۳۰ سال سابقه کار دارد و دارای دفتر و کارمند است باید به گونه‌ای برخورد شود که با التزام قضیه او در دادسرا حل شود.
جعفر محمدی، مدیر سایت عصر ایران:  اگر یک تاریخ پژوه بخواهد در مورد رسانه‌های ایران طی سال‌های اخیر تحقیق کند احتمالا این تصور برای او ایجاد می‌شود که در رأس قوه قضاییه یک فرد معصوم حضور داشته است چرا که هیچ انتقادی از این قوه در رسانه‌ها پیدا نمی‌کند.گارد قوه قضاییه باید باز شود و نقد پذیری در دستگاه قضایی باید احیا شود.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.