چند هفته از سیل ویرانگری که بیش از 21 استان را در بر گرفت و در 50 سال اخیر بی سابقه بود می گذرد ، سیل نه تنها موجب تخریب ده ها هزار واحد مسکونی شد بلکه بسیاری از زیر ساخت های عمرانی مانند پل ها و جاده را نیزبا خود برد اما این روزها استانهای درگیر با سیلاب از جمله خوزستان در تکاپو برای نوسازی واحدها و بازسازی و اصلاح زیر ساخت ها هستند .

Image result for ‫سیل خوزستان‬‎

اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که آیا زیر ساخت های عمرانی این استان ها از استانداردهای لازم و مطابق با آیین نامه های نظام مهندسی برخوردار بوده و شاید مهمتر اینکه چگونه باید بسازیم که در سیل های آتی با چنین مشکلاتی روبرو نشویم ؟ اینها سوالاتی است که با «غلامعباس بهرامی نیا» مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خورزستان مطرح کردیم و پاسخ های جالبی گرفتیم .

حدود سه هفته ازآخرین قدرت نمایی سیل در خوزستان می گذرد ، در خلال سیلاب در مجموع چه میزان از جاده های استان مسدود و دچار آبگرفتگی شد ؟

حجم سیلاب در حدی بود که 40 مسیر اصلی ، فرعی و روستایی خوزستان را مسدود کرد و با فرو کش کردن آب اولویت کاری ما این بود که دروهله اول مسیرها را بازگشایی کنیم و به زیر بار ترافیک ببریم که اینکار هنوزادامه دارد .

از این 40 مسیر چند مسیر نیاز به تغییر و چند مسیر نیاز به اصلاح دارد ؟

قطعا هیچ مسیری را عوض نمی کنیم ولی همه مسیرها نیاز به اصلاح دارند در برخی جاها احتیاج به زدن پل ، آبرو و ... داریم که در حال حاضر مطالعات ما به پایان رسیده و منتظر رسیدن بودجه هستیم .

به هر جهت برخی نقدها مطرح است که بسیاری از پل ها و راه های اصلی و فرعی خوزستان از استاندارد لازم برخوردار نبوده نظر شما چیست؟ آیا برنامه ای برای تغییر طراحی این موارد که مورد نقد هستند دارید ؟

این نقد را نمی پذیرم ما آمار رسمی در دست داریم که از 14 هزار ابنیه فنی زیر بخش راهسازی که عمدتا پل و آبرو هستند تنها 10 مورد تخریب کامل شده اند که می بینید درصد بالایی نیست ولی برای اینکه این تجربه تلخ و خسارت سنگین باز هم تکرار نشود ما از این پس ملاک بهسازی پل ها و جاده ها را دبی و سیلاب اخیردر نظر می گیریم تا سیل در حد و اندازه سیلاب اسفند 97 و فروردین 98 نتواند به بخش ما آسیب جدی بزند .

آیا هنوز مسیری در استان داریم که بازگشایی نشده باشد ؟

بله هنوز در 3 مسیر روستایی از توابع شهر های حمیدیه ،شوش و دشت آزادگان موفق به بازگشایی مسیر نشده ایم ولی امیدواریم تا دوسه روز آینده این مسیر ها نیز به زیر بار ترافیک بروند .

مجموع خسارت به ابنیه فنی و راه های استان چقدر بوده است ؟

بدنبال وقوع سیلاب بیش از یک هزار و 400 کیلومتر از راه های اصلی و فرعی استان به زیر آب رفت که در مجموع موجب خسارت 850 میلیارد تومانی به راه ها و پل ها شد .

 

 

 

کلمات کلیدی