اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی

دبی سیل اخیر خوزستان ملاک طراحی پل های جدید این استان شد

دبی سیل اخیر خوزستان ملاک  طراحی پل های جدید این استان شد
زهره افشار خبرنگار

چند هفته از سیل ویرانگری که بیش از 21 استان را در بر گرفت و در 50 سال اخیر بی سابقه بود می گذرد ، سیل نه تنها موجب تخریب ده ها هزار واحد مسکونی شد بلکه بسیاری از زیر ساخت های عمرانی مانند پل ها و جاده را نیزبا خود برد اما این روزها استانهای درگیر با سیلاب از جمله خوزستان در تکاپو برای نوسازی واحدها و بازسازی و اصلاح زیر ساخت ها هستند .

Image result for ‫سیل خوزستان‬‎

اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که آیا زیر ساخت های عمرانی این استان ها از استانداردهای لازم و مطابق با آیین نامه های نظام مهندسی برخوردار بوده و شاید مهمتر اینکه چگونه باید بسازیم که در سیل های آتی با چنین مشکلاتی روبرو نشویم ؟ اینها سوالاتی است که با «غلامعباس بهرامی نیا» مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خورزستان مطرح کردیم و پاسخ های جالبی گرفتیم .

حدود سه هفته ازآخرین قدرت نمایی سیل در خوزستان می گذرد ، در خلال سیلاب در مجموع چه میزان از جاده های استان مسدود و دچار آبگرفتگی شد ؟

حجم سیلاب در حدی بود که 40 مسیر اصلی ، فرعی و روستایی خوزستان را مسدود کرد و با فرو کش کردن آب اولویت کاری ما این بود که دروهله اول مسیرها را بازگشایی کنیم و به زیر بار ترافیک ببریم که اینکار هنوزادامه دارد .

از این 40 مسیر چند مسیر نیاز به تغییر و چند مسیر نیاز به اصلاح دارد ؟

قطعا هیچ مسیری را عوض نمی کنیم ولی همه مسیرها نیاز به اصلاح دارند در برخی جاها احتیاج به زدن پل ، آبرو و ... داریم که در حال حاضر مطالعات ما به پایان رسیده و منتظر رسیدن بودجه هستیم .

به هر جهت برخی نقدها مطرح است که بسیاری از پل ها و راه های اصلی و فرعی خوزستان از استاندارد لازم برخوردار نبوده نظر شما چیست؟ آیا برنامه ای برای تغییر طراحی این موارد که مورد نقد هستند دارید ؟

این نقد را نمی پذیرم ما آمار رسمی در دست داریم که از 14 هزار ابنیه فنی زیر بخش راهسازی که عمدتا پل و آبرو هستند تنها 10 مورد تخریب کامل شده اند که می بینید درصد بالایی نیست ولی برای اینکه این تجربه تلخ و خسارت سنگین باز هم تکرار نشود ما از این پس ملاک بهسازی پل ها و جاده ها را دبی و سیلاب اخیردر نظر می گیریم تا سیل در حد و اندازه سیلاب اسفند 97 و فروردین 98 نتواند به بخش ما آسیب جدی بزند .

آیا هنوز مسیری در استان داریم که بازگشایی نشده باشد ؟

بله هنوز در 3 مسیر روستایی از توابع شهر های حمیدیه ،شوش و دشت آزادگان موفق به بازگشایی مسیر نشده ایم ولی امیدواریم تا دوسه روز آینده این مسیر ها نیز به زیر بار ترافیک بروند .

مجموع خسارت به ابنیه فنی و راه های استان چقدر بوده است ؟

بدنبال وقوع سیلاب بیش از یک هزار و 400 کیلومتر از راه های اصلی و فرعی استان به زیر آب رفت که در مجموع موجب خسارت 850 میلیارد تومانی به راه ها و پل ها شد .

 

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.