قدیمی‌ترین نسخه خطی طب سنتی کردستان توسط یک شهروند بانه‌ای به اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این شهرستان تحویل داده شد

تخمین قدمت نسخه خطی  طب سنتی در کردستان 

«سعدالله رحیمی خواه»، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بانه ضمن قدردانی از این شهروند بانه ای اظهار داشت: این نسخه خطی از نظر محتوا و قدمت بسیار ارزشمند بوده وبه عنوان قدیمی ترین نسخه خطی طب سنتی در استان شناخته شده است.

وی  ادامه داد: این نسخه خطی با نام «علاج الامراض» به زبان فارسی گذشته نگاشته شده وتاریخ دقیق آن به دلیل وارد آمدن صدمات زیاد به صفحات آن از بین رفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بانه افزود: کارشناسان از روی نوع کاغذ و شیوه نگارش این نسخه، قدمت آن را اواسط  دوران قاجارتخمین زده اند.

رحیمی خواه افزود: این اثردر سه بخش نگاشته شده که بخش اول شامل کتابت شعر از چند حدیث با خط بسیار زیبا و منحصر بفرد و بخش دوم علاج الامراض با محتوای بسیار عالی در طب سنتی است و بخش آخر با یک دعا از قرآن کریم پایان می یابد.

وی با اعلام اینکه، این نسخه به دلیل قدمت و اهمیت زنده نگه داشتن سابقه بسیار طولانی و قدیمی طب سنتی در شهرستان بانه دارای ارزش زیادی است بیان کرد: این نسخه پس از تعمیر و مرمت و نیز شناسنامه دار شدن تحویل مالک اثر داده خواهد شد.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.