براثر بارش های شدید باران در روزهای پایانی سال گذشته که همراه با وزش شدید باد بود، علاوه بر جاری شدن سیلاب، رانش زمین و ریزش کوه را هم برای مردمان شرق گلستان به ویژه شهرستان مینودشت که کوهستانی نیز است به ارمغان آورد. کوهستانی بودن مینودشت و تعداد زیادی از روستاهای این شهرستان، حجم خسارت های ناشی از رانش زمین و ریزش کوه به جاده های ارتباطی، واحدهای مسکونی، زیرساخت های آب، برق، گاز و مخابرات و بخش کشاورزی را افزایش داد.

خسارت رانش ها به تعداد زیادی از واحدهای مسکونی روستایی

Результат пошуку зображень за запитом "‫روستاهای شرق گلستان رانش در‬‎"

این رانش ها به تعداد زیادی از واحدهای مسکونی روستایی در 14 روستای بخش کوهستانی خسارت وارد کرد و در برخی نقاط حتی باعث تخریب کلی خانه ها شد. قلعه قافه پایین و بالا، زندان چال، برنجوین و ترسه روستاهایی است که دچار رانش بیشتر و نسبت به بقیه روستاها خسارات زیادی دیدند.

پیدا کردن زمین با نظر کارشناسان

«محمدتقی زمانی نژاد»، مدیرکل بنیاد مسکن گلستان درگفت وگو با«ایران» با اشاره به اینکه در شرق استان 33 روستا در شهرستان هایی ازجمله مینودشت، گالیکش، علی آباد، کلاله و مراوه تپه دچار رانش شدید زمین شد، خاطرنشان کرد: از این تعداد، 30 روستا با داشتن 5 تا 6 خانوار واحدهای مسکونی شان قابل سکونت نیست،از ساکنان روستاها خواسته شده تا در روستاهایشان برای خود زمینی در مکان مناسب که خطر رانش ندارد، پیدا کنند، البته این کار باید زیر نظر کارشناسان باشد تا امنیتشان تامین شود.

واگذاری زمین های بنیاد مسکن

وی با بیان اینکه بنیاد مسکن در برخی از روستاها زمین دارد که در صورت درخواست مردم به آنها رایگان داده می شود تا خانه هایشان را بسازند،تصریح کرد: افرادی هم که در مکان مناسبی از روستا زمین داشته باشند می توانند از بنیاد مسکن پروانه ساخت بگیرند و ساخت خانه هایشان را شروع کنند.

مدیرکل بنیاد مسکن گلستان به روستای خسارت دیده «قلعه قافه» مینودشت اشاره کرد و افزود: در این روستا خانه 180 خانوار خسارت دیده که برای آنها 10 هکتار زمین کنار روستایشان و در نقاطی که خطر رانش ندارد درنظر گرفته شده تا خانه هایشان را بسازند.

در صورت همکاری نکردن روستاییان، مشکل خواهیم داشت

وی خاطرنشان کرد: اگر کسی در این روستا زمینش را به قیمت منصفانه ندهد بطور حتم کارها به مشکل برمی خورد و روند پیشرفت کند می شود؛ از طرفی دولت هم  در تنگنا قرار دارد و نمی تواند در این بخش هزینه زیادی کند. امیدواریم که اهالی روستا بتوانند صاحبان زمین های اطراف را برای فروش با قیمت منصفانه و مناسب متقاعد کنند. درصدد هستیم با جانمایی و خرید یک زمین، روستاییان خسارت دیده را که در معرض رانش قرار دارند به محیطی امن منتقل کرده و با همت بنیاد مسکن برای این افراد با کمک تسهیلاتی که دولت در نظر گرفته خانه های مقاوم بسازیم.

به گفته زمانی نژاد، روستای «برنجوین» دیگر روستای خسارت دیده در شهرستان مینودشت است که خانوار 40 واحد مسکونی آن نیاز به جابجایی دارد و در این راستا هم در تلاشیم در کنار روستا برای این افراد زمین مناسبی تهیه کنیم و با همیاری شورا و دهیاری روستا در اختیار متقاضیان قرار دهیم. هم اکنون ساخت و سازها در برخی نقاط امن روستاهای دچار رانش نیز شروع شده است.

این مقام مسئول در بنیاد مسکن گلستان درخصوص روستاییانی هم که دام داشتند و در این مورد هم خسارت دیدند، گفت: تعداد این افراد کم است شاید 2 خانوار باشند که تعداد کمی هم دام داشتند، زیرا منطقه رانش، کوهستانی است و شرایط نگهداری دام وجود ندارد.

جهاد کشاورزی تصمیم گیرنده است

مدیرکل بنیاد مسکن گلستان واگذاری زمین برای روستاییانی که زمین های کشاورزی شان در روستا بر اثر رانش تخریب شده را به عهده بنیاد مسکن نمی داند و در این مورد یادآور شد: در این رابطه جهاد کشاورزی تصمیم گیرنده است.

«مختار مهاجر»، رئیس جهاد کشاورزی گلستان نیز در این باره اظهار داشت: در نزدیک ترین جایی که زمین داشته باشیم در اختیار این افراد قرار خواهیم داد البته این کار باید با مشورت و همکاری اداره کل منابع طبیعی انجام شود زیرا قانونی در این مورد موجود است تا فرد خسارت دیده در این گونه موارد بتواند با همکاری و نظارت کارشناسان منابع طبیعی زمین مناسب تهیه کند.

به گفته رئیس جهاد کشاورزی گلستان براثر رانش زمین در این منطقه 300 هکتار زمین کشاورزی تخریب شده که با هزینه به موقع می توان آنها را آباد و برای خسارت دیدگان این حادثه اشتغال زایی کرد.

Результат пошуку зображень за запитом "‫روستاهای شرق گلستان رانش در‬‎"بیشتر بخوانید

خروج مناطق روستایی گنبد از بحران و سیل - ایران آنلاین

خسارت بارندگی رگباری به 10 روستای مراوه تپه - ایران آنلاین

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.