مزایای کشت گلخانه ای در تولید با کیفیت و بیشتر

استانها /
شناسه خبر: 473052

کشت در محیط های کنترل شده و گلخانه ای از مزایای زیادی نسبت به کشت در فضای آزاد و باز برخوردار است. از جمله مزایای این نوع کشت در آذربایجان شرقی، بهره وری بیش از 10 برابری آب نسبت به کشت فضای باز و عملکرد حداقل 8 برابری در واحد سطح در مقایسه با فضاهای باز است. به عنوان مثال، گوجه فرنگی در فضای باز در هر هکتار 40 تن محصول می دهد در حالی که همین محصول در همان سطح زیرکشت بیشتر از 350 تن بازدهی دارد.

در گلخانه ها میزان دمای هوا از نظر گرمایش و سرمایش به صورت کنترل شده و دقیق است و آفات و بیماری ها نیز نسبت به محیط بیرون کنترل شده و کمتر است؛ در گلخانه ها می توان محصولاتی تحت عنوان محصولات سالم و حتی ارگانیک تولید کرد.

قبل از سال 94 حدوداً 72 هکتار گلخانه در سطح آذربایجان شرقی وجود داشت، در دو سه سال اخیر با روندی که اجرایی شده این رقم به 165 هکتار افزایش یافته است، 200 هکتار نیز در مرحله اجرا قرار دارد که تا رسیدن به مرحله بهره برداری این میزان به 350 هکتار قابلیت افزایش خواهد داشت. همچنین در سال 97 حدوداً 162 هکتار جهت دریافت تسهیلات بانکی به بانک های عامل معرفی شده که پس از بررسی و ارزیابی بانک ها، نزدیک به 60 هکتار مصوب و واجد شرایط دریافت تسهیلات مالی شده است.

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.