سیستان و بلوچستان دهمین استان کشور به لحاظ جمعیتی

استانها /
شناسه خبر: 472684

سیستان و بلوچستان براساس آمار سهم ۳.۵ درصدی از کل جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است.

‌مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: عدم ثبت به موقع وقایع حیاتی در زمان قانونی، سبب شده تا بیش از ۸ هزار پرونده دارای مشکلات هویتی در استان داشته باشیم که با رسیدگی به ۷ هزار پرونده از این تعداد، حدود ۳۰ هزار نفر شناسنامه دار شدند.

راحت دهمرده در جلسه شورای راهبردی جمعیت استان افزود: سیستان و بلوچستان دهمین استان کشور به لحاظ جمعیتی است.

وی گفت: براساس نتایج سرشماری سال ۹۵، جمعیت استان ۲ میلیون و ۹۱۹ هزار نفر است که ۳ و نیم درصد جمعیت کشور در سیستان و بلوچستان است.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان افزود: ۳۰ اردیبهشت به مناسبت ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم جمهوری اسلامی ایران نامگذاری شده است.

رضا راحت دهمرده بیان کرد: تولید و انتشار آمار انسانی و جمعیتی از جمله اهداف مهم اداره ثبت احوال برای تصمیم گیری مناسب در حوزه‌های مختلف است.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان تصریح کرد: ۴۸.۵ درصد جمعیت سیستان و بلوچستان در حوزه شهری و ۵۱.۵ درصد در حوزه روستایی زندگی می‌کنند که از این حیث بالاترین درصد جمعیت روستایی کشور در این استان وجود دارد.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان رتبه هفتم رشد سالانه جمعیت کشور را به خود اختصاص داده و شهرهای سراوان با ۳.۸ درصد بالاترین رشد جمعیت و سیستان با ۲ درصد کمترین رشد جمعیتی را به خود اختصاص داده است.

دهمرده در حوزه تراکم نسبی جمعیت گفت: میانگین تراکم جمعیت کشور ۴۹ نفر در هر کیلومتر مربع است که در این میان استان سیستان و بلوچستان با ۱۵ نفر در هر کیلومتر مربع در رتبه ۲۸ کشور قرار دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر نیز بارداری‌های پرخطر، مرگ و میر مادران باردار و بیماری تالاسمی را مهم‌ترین مشکلات سلامت در سیستان و بلوچستان به ویژه در جنوب استان عنوان کرد.

امینی فرد افزود: با اقدامات انجام شده، میزان مرگ و میر مادران باردار در سال گذشته از ۲۱ مورد به ۱۳ مورد کاهش یافته است، که با اطلاع رسانی در زمینه مراقبت‌های بارداری و مراجعه به خانه‌های بهداشت می‌توان این آمار را باز هم کاهش داد./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.