اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

برگزارکنندگان اجتماعات 7 روز قبل، مجوز درخواست کنند

برگزارکنندگان اجتماعات 7 روز قبل، مجوز درخواست کنند

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها از بررسی جزئیات طرح ۲۰ ماده ای نحوه تشکیل اجتماعات و تجمعات در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

 

اصغر سلیمی روز یکشنبه در گفت وگویی درباره نشست امروز کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، افزود: جزئیات طرح نحوه تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: این طرح با 20 ماده از سوی تعدادی از نمایندگان ارائه شده بود که کلیات آن پیشتر در کمیسیون به تصویب رسیده بود و امروز مواد 4 تا 20 آن هم تصویب شد.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بر اساس این طرح قوانین مرتبط با تشکیل تجمعات و راهپمایی‌ها توسط گروه های صنفی، احزاب و تشکل ها، به شکل قانون جامع تدوین شد و وزارت کشور و فرمانداری ها مجری اجرای طرح شدند.

سلیمی با اشاره به بخشی از مفاد این طرح گفت: در بخشی از این طرح آمده برگزارکنندگان اجتماعات باید حداقل 7 روز قبل از برگزاری، فرمانداری منطقه خود را از جزئیات درخواست مجوز مطلع سازند و فرمانداران و رؤسای شورای تأمین استان و شهرستان اجازه دارند در صورت تشخیص مخل امنیت و مغایر با مبانی اسلام بودن، مانع از انجام راهپیمایی شوند.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور کشور خاطرنشان کرد: هر کدام از مسئولان مجری این قانون حق ممانعت از برگزاری تجمعات بدون دلیل قانع کننده و یا خلاف مواد قانونی را ندارند؛ درغیراین صورت به مدت یک تا 3 سال از خدمات دولتی محروم می شوند و از دیگر سو، برگزارکنندگان هم اگر بدون مجوز اقدام به تجمع و راهپیمایی کنند، 3 تا 5 ماه امکان برگزاری تجمعات را ندارند.

وی گفت: بررسی این طرح در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور پایان یافته و به اداره قوانین برای اعمال اصلاحات و سپس برای تصویب به صحن علنی مجلس می رود./ ایرنا

 

بررسی جزئیات طرح نحوه تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها در کمیسیون امور داخلی کشور

 

اصغر سلیمی ضمن تشریح جلسه امروزامروز کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها بیان کرد: در جلسه امروز جزئیات طرح نحوه تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت. این طرح دارای ۲۰ ماده است که کلیات آن قبلا در کمیسیون به تصویب رسیده بود و امروز مواد ۴ تا ۲۰ آن نیز مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

وی در ادامه اظهار کرد: در این طرح قوانین مرتبط با تشکیل تجمعات و راهپیمایی‌ها از سوی احزاب و گروه های صنفی و تشکل‌ها به شکل قانون جامع درآمد و وزارت کشور و فرمانداری ها به عنوان مجری آن موطف به اجرای آن شدند.

نماینده مردم سمیرم در مجلس با اشاره به بخشی از مواد این طرح تصریح کرد: بر اساس این طرح برگزارکنندگان اجتماعات باید حداقل هفت روز قبل از برگزاری، فرمانداری منطقه خود را از جزئیات درخواست مجوز خود مطلع سازند و فرمانداران و رؤسای شورای تأمین استان و شهرستان اجازه دارند در صورتی که راهپیمایی‌ها را مخل امنیت و مغایر با مبانی اسلام تشخیص دهند از برگزاری آن ممانعت کنند.

وی افزود: بر اساس این طرح هر کدام از مسئولان مجری این قانون اگر بدون دلیل قانع کننده و یا خلاف مواد قانونی اجازه برگزاری تجمعات را ندهند، یک تا سه سال از خدمات دولتی محروم می‌شوند و برگزارکنندگان نیز اگر بدون مجوز اقدام به تجمع و راهپیمایی کنند، سه ماه امکان برگزاری تجمعات را ندارند./ ایسنا

 

کپی