اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

برگزارکنندگان اجتماعات 7 روز قبل، مجوز درخواست کنند

برگزارکنندگان اجتماعات 7 روز قبل، مجوز درخواست کنند

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها از بررسی جزئیات طرح ۲۰ ماده ای نحوه تشکیل اجتماعات و تجمعات در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

 

اصغر سلیمی روز یکشنبه در گفت وگویی درباره نشست امروز کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، افزود: جزئیات طرح نحوه تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: این طرح با 20 ماده از سوی تعدادی از نمایندگان ارائه شده بود که کلیات آن پیشتر در کمیسیون به تصویب رسیده بود و امروز مواد 4 تا 20 آن هم تصویب شد.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بر اساس این طرح قوانین مرتبط با تشکیل تجمعات و راهپمایی‌ها توسط گروه های صنفی، احزاب و تشکل ها، به شکل قانون جامع تدوین شد و وزارت کشور و فرمانداری ها مجری اجرای طرح شدند.

سلیمی با اشاره به بخشی از مفاد این طرح گفت: در بخشی از این طرح آمده برگزارکنندگان اجتماعات باید حداقل 7 روز قبل از برگزاری، فرمانداری منطقه خود را از جزئیات درخواست مجوز مطلع سازند و فرمانداران و رؤسای شورای تأمین استان و شهرستان اجازه دارند در صورت تشخیص مخل امنیت و مغایر با مبانی اسلام بودن، مانع از انجام راهپیمایی شوند.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور کشور خاطرنشان کرد: هر کدام از مسئولان مجری این قانون حق ممانعت از برگزاری تجمعات بدون دلیل قانع کننده و یا خلاف مواد قانونی را ندارند؛ درغیراین صورت به مدت یک تا 3 سال از خدمات دولتی محروم می شوند و از دیگر سو، برگزارکنندگان هم اگر بدون مجوز اقدام به تجمع و راهپیمایی کنند، 3 تا 5 ماه امکان برگزاری تجمعات را ندارند.

وی گفت: بررسی این طرح در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور پایان یافته و به اداره قوانین برای اعمال اصلاحات و سپس برای تصویب به صحن علنی مجلس می رود./ ایرنا

 

بررسی جزئیات طرح نحوه تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها در کمیسیون امور داخلی کشور

 

اصغر سلیمی ضمن تشریح جلسه امروزامروز کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها بیان کرد: در جلسه امروز جزئیات طرح نحوه تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت. این طرح دارای ۲۰ ماده است که کلیات آن قبلا در کمیسیون به تصویب رسیده بود و امروز مواد ۴ تا ۲۰ آن نیز مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

وی در ادامه اظهار کرد: در این طرح قوانین مرتبط با تشکیل تجمعات و راهپیمایی‌ها از سوی احزاب و گروه های صنفی و تشکل‌ها به شکل قانون جامع درآمد و وزارت کشور و فرمانداری ها به عنوان مجری آن موطف به اجرای آن شدند.

نماینده مردم سمیرم در مجلس با اشاره به بخشی از مواد این طرح تصریح کرد: بر اساس این طرح برگزارکنندگان اجتماعات باید حداقل هفت روز قبل از برگزاری، فرمانداری منطقه خود را از جزئیات درخواست مجوز خود مطلع سازند و فرمانداران و رؤسای شورای تأمین استان و شهرستان اجازه دارند در صورتی که راهپیمایی‌ها را مخل امنیت و مغایر با مبانی اسلام تشخیص دهند از برگزاری آن ممانعت کنند.

وی افزود: بر اساس این طرح هر کدام از مسئولان مجری این قانون اگر بدون دلیل قانع کننده و یا خلاف مواد قانونی اجازه برگزاری تجمعات را ندهند، یک تا سه سال از خدمات دولتی محروم می‌شوند و برگزارکنندگان نیز اگر بدون مجوز اقدام به تجمع و راهپیمایی کنند، سه ماه امکان برگزاری تجمعات را ندارند./ ایسنا

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.