اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

آثار تاریخی سقز در انتظار راه اندازی موزه

آثار تاریخی سقز  در انتظار راه اندازی موزه
شیما جهان بخش خبرنگار

با وجود آنکه قدمت 7 هزار ساله سقز آن را به یکی از شهرهای تاریخی خاورمیانه و حتی جهان تبدیل کرده، اما این شهرستان کردستان هنوز موزه ای ندارد تا بخشی از ۳۵۰ اثار باستانی شناسایی شده خود را در آن جای دهد. با وجود آنکه اشیای نفیس غار پیرمکاییل با هفت هزار سال قدمت و تپه کانی با ۶ هزار سال قدمت زینت بخش موزه های امریکا، فرانسه و سایر کشورهای جهان است اما این شهرستان موزه ای ندارد تا اشیای تاریخی آن سر از کشورهای دیگر در نیاورد.

راه اندازی نهایی موزه از مطالبات مردم سقز

---

ساخت موزه دراین شهر سالهاست که به یکی از مطالبات اصلی مردم تبدیل شده و با وجود قول های فراوان که در این زمینه داده شده تاکنون خواسته های مردم محقق نشده است. البته بنا به گفته مسئولان اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کردستان طبق تفاهم نامه ای که میان میراث فرهنگی و شهرداری سقز منعقد شده قرار است ساختمان تاریخی حمام «حاج صالح » شهرستان سقز به موزه تبدیل شود. 

دومین شهر بزرگ کردستان موزه ندارد

«سعید» یکی از جوانان سقزی در این باره گفت: برخی شهرستان های کردستان موزه دارند اما با وجود آنکه سقز دومین شهر برگ استان است تاکنون اقدام عملی در خصوص ساخت موزه در آن انجام نشده است.
وی ادامه داد: بارها اعلام شده زمین‌هایی برای ساخت موزه در نظر گرفته شده اما تاکنون هیچ کدام به نتیجه نرسیده است . بیشتر اشیای تاریخی این شهرستان مانند آثار تپه باستانی زیویه در دیگر شهرها نگه داری می شود در حالی که اگر موزه داشتیم می توانستیم با به نمایش گذاشتن این آثار گردشگران زیادی را جذب این شهر کنیم.

نمایش آثار تاریخی سقز در شهرهای دیگر

این جوان سقزی اظهار داشت: در حالی که  این شهرستان آثار تاریخی زیادی دارد اما نبود موزه باعث شده دیگر شهر ها این آثار را در موزه های خود به نمایش در آورند که این موضوع اصلا  خوشایند مردم شهرستان نیست. در واقع ما زمینه های لازم برای جذب گردشگر را داریم اما این موقعیت را در اختیار دیگر شهر ها قرار می دهیم.

 
حمام تاریخی حاج صالح موزه می شود

---

«محمد رشیدی»، معاون میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کردستان در این زمینه اظهار داشت: ساخت موزه یکی از خواسته های مردم شهرستان سقز است. در این زمینه  حمام تاریخی «حاج صالح» پس از احیا  از سوی میراث فرهنگی  در اختیار شهرداری  سقز قرار گرفته  واکنون نیز در آن به روی بازدیدکنندگان باز است. البته در حال حاضر اشیای تاریخی در این مکان قرار ندارد و به عنوان نمایشگاه آثار هنری مورد استفاده قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینکه قرار است به زودی این مکان به موزه دائمی تبدیل شود، گفت: میراث فرهنگی استان  طبق تعهدات خود این ساختمان تاریخی را به شهرداری واگذار کرده و بقیه کار به عهده آنها است. البته میراث فرهنگی نظارت های لازم در این زمینه را انجام خواهد داد.

مجوز های نمایش آثار تاریخی از سوی اداره موزه ها صادر نشده

رشیدی خاطرنشان کرد: شهرداری نیز مکاتباتی با امور موزه ها داشته،اما هنوز مجوز های لازم در خصوص نگه داری و نمایش آثار تاریخی از سوی اداره موزه ها صادر نشده است. شهرداری پیگیر این موضوع است و امیدواریم در آینده ای نزدیک این امر محقق شود.
وی با برشمردن ظرفیت های تاریخی، منطقه ای و فرهنگی سقز، افزود: این شهر یکی شهرهای گردشگر پذیر استان بوده و وجود موزه در آن ضرورتی غیر قابل انکار است؛ به همین دلیل پیگیر راه اندازی هر چه زودتر موزه هستیم.  با وجود اینکه آنچه در این زمینه بر عهده ما بوده انجام شده اما میراث فرهنگی استان همچنان  آماده همکاری برای راه اندازی موزه در سقز است.
معاون میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کردستان موزه سنندج  را تنها موزه مربوط به آثار باستانی در استان دانست وگفت: در حال حاضر 2 موزه مردم شناسی و باستان شناسی در سنندج  و یک موزه قرآنی در «نگل» وجود دارد. همچنین زمین موزه فرش بیجار نیز خریداری شده و کارهای آن در حال انجام است.

بیشتر بخوانبد

کردستان طلایه دار پاسداری از قرآن‌های تاریخی ایران

6 اثر طبیعی کردستان ملی شد

کپی