اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

همه‌پرسی جدید بر سر بریگزیت با حمایت حزب کارگر انگلیس

همه‌پرسی جدید بر سر بریگزیت با حمایت حزب کارگر انگلیس

حزب کارگر انگلیس اعلام کرد، این حزب خواهان گنجانده شدن برگزاری یک همه‌پرسی عمومی دیگر بر سر خروج از اتحادیه اروپا در لایحه مربوط به تصویب توافق پیشنهادی بریگزیت پیش از ارائه شدن این لاحیه به پارلمان و به رأی گذاشته شدن آن در میان قانونگذاران در ماه آینده میلادی است.

ترزا می، نخست وزیر انگلیس تاکنون سه بار در رأی‌گیری پارلمان بر سر توافق بریگزیت پیشنهادی خود و تصویب شدنش شکست خورده و قرار است اوایل ژوئن لایحه مربوط به تصویب توافق بریگزیت به نام "لایحه توافق خروج " مجدداً به پارلمان به منظور رای‌گیری دوباره بر سر آن داده شود.

با این حال حزب مخالف کارگر و برخی اعضای مخالف در حزب محافظه‌کار متعلق به ترزا می گفته‌اند که با این لاحیه مخالفت خواهند کرد.

کایر استارمر سخنگوی حزب کارگر به رادیو بی‌بی‌سی گفت: دولت انگلیس باید با جدیت مساله گنجاندن برگزاری یک همه‌پرسی عمومی دیگر بر سر بریگزیت در این لایحه را به منظور شکسته شدن بن‌بست در نظر بگیرد.

وی ادامه داد: ما دیگر نمی‌توانیم دایما یک هفته دیگر زمان بخریم در حالی که چند ماه است نخست وزیر این کار را انجام داده است.

این در حالی است که ترزا می علناً با برگزاری دومین همه پرسی عمومی بر سر خروج از اتحادیه اروپا مخالفت کرده است.

حدود سه سال از برگزاری همه‌پرسی بریگزیت در بریتانیا که با رای مثبت ۵۲ درصد به خروج از اتحادیه اروپا مواجه شد می‌گذرد و اکنون مشخص نیست چطور و چه زمان این کشور قرار است اتحادیه اروپا را ترک کند. در حال حاضر ضرب الاجلی تا تاریخ ۳۱ اکتبر برای بریتانیا به منظور اجرایی کردن بریگزیت تعیین شده است.

در تاریخ ۱۷ مه مذاکرات بر سر بریگزیت بین محافظه‌کاران و حزب کارگر شکست خورد. این اتفاق بعد از آن افتاد که ترزا می در تاریخ ۱۶ مه پذیرفت که اوایل ژوئن یک چارچوب زمانی برای استعفایش مطرح کند.

یک منبع خبری در دفتر نخست وزیر انگلیس گفت: لایحه توافق خروج در بردارنده مشخصه‌هایی جدید به منظور بازتاب دادن بحث‌های دولت با قانونگذاران و نگرانی این قانونگذاران خواهد بود.

استارمر در پاسخ به این که آیا اکنون احتمال گزینه خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا افزایش یافته گفت: من این را نمی‌پذیرم. هنوز پنج ماه و نیم تا ضرب الاجل باقی مانده است و من قبول نمی‌کنم که اکنون ما دیگر نمی‌توانیم با اتحادیه اروپا درباره تغییرات بیشتر در اعلامیه سیاسی مذاکره داشته باشیم. من قبول می‌کنم که مساله توافق خروج یک پیشنهاد متفاوت است.  / ایسنا

کپی