اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

ماراتن بارش در استان ها تا مهر ادامه دارد

ماراتن بارش در استان ها تا مهر ادامه دارد
زهره افشار خبرنگار

امسال بارش در استان کوهستانی لرستان کولاک کرد و توانست نام این استان را در صدر پر بارش ترین استان ها قرار دهد؛ در سال آبی جاری تاکنون لرستان بیش از 970 میلیمتر بارش داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 434 درصد رشد داشته است .

 

گزارش مرکز ملی خشکسالی نشان می دهد، میزان بارش در لرستان به حدی بوده که 88 در صد از میانگین بلند مدت این استان نیز فراتر رفته و کارشناسان بر این باورند که میزان بارش در سرزمین آبشارها در سال آبی جاری از یک هزار میلیمتر نیز بیشتر خواهد شد .

جالب است بدانید که میانگین بارش در کشور معادل 250 میلیمتر است و این بدان معناست که امسال در لرستان حدود چهار برابر میانگین کشور بارش آمده است .

گیلان در سال آبی جاری در رده دوم استان های پر بارش قرار گرفته ولی به عنوان یک استان ساحلی دریای خزر نتوانسته گوی سبقت را از لرستان برباید . در این مدت گیلان بارش 862 میلیمتری را به ثبت رسانده و آمار نشان می دهد میزان بارش آن نسبت به مدت مشابه سال قبل 514 درصد رشد داشته است .

در همین حال ایلام نیزبا  862 میلیمتر بارش در کنار گیلان و در رده دوم استان های پر بارش ایستاده است . اما از چهارمحال و بختیاری باید به عنوان سومین استان پر بارش با 820 میلیمتر نام برد این استان در مدت مشابه سال قبل تنها 244 میلیمتر بارش داشته است .

کم بارش ترین استان ها

اگربخواهیم به کم بارش ترین استان ها اشاره کنیم باید از سیستان و بلو چستان نام ببریم در این استان در سال زراعی جاری تاکنون 116.8بارش آمده که درست است 29 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است اما تنها 13 درصد از میانگین بلند مدت بیشتر است .

یزد نیز امسال در رده دومین استان کم بارش کشوربا 122 میلیمتر  قرار گرفته و پس از آن استان سمنان با 145 میلیمتر است .

در استان تهران نیزدر سال آبی جاری تاکنون 315 میلیمتر بارش آمده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد 70 درصدی روبرو بوده است .

کپی