گسترش حضور بخش خصوصی در صادرات نفتی

جزئیات شیوه جدید عرضه نفت در بورس انرژی اعلام شد

اقتصادی /
شناسه خبر: 471925

بورس انرژی این هفته میزبان ۲ میلیون بشکه نفت خام سبک صادراتی است که شرایط عرضه آن متفاوت از دوره‌های قبل است. حداقل حجم خرید از 35 هزار بشکه به یک هزار بشکه کاهش یافته است. بخش خصوصی می‌تواند این یک هزار بشکه را بخرد و صادر کند. مقصد، بازار بین‌الملل بدون هیچ محدودیتی است و نوع حمل هم می‌تواند زمینی باشد.

استقبال بخش خصوصی
این ویژگی‌های عرضه جدید با استقبال بخش خصوصی همراه است. به‌طوری که رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران می‌گوید: «یکی از مشکلاتی که باعث می‌شد بخش خصوصی از عرضه نفت خام صادراتی در بورس انرژی استقبال چندانی نکند، به شیوه حمل و میزان حداقل خرید باز می‌گشت. اما اکنون با شیوه نامه جدیدی که وزیر نفت ابلاغ کرده، از زبان بخش خصوصی شنیده‌ام که آنها دوباره ترغیب شده‌اند تا نفت را از بورس بخرند و صادر کنند.»

پدیدار در گفت‌و‌گو با خبرنگار « ایران » ادامه می‌دهد: «وقتی حداقل حجم خرید 35 هزار بشکه بود و حمل نیز از روش دریایی باید انجام می‌شد، بخش خصوصی با یک بحران جدی برخورد می‌کرد. اینکه باید یک بازار نسبتاً بزرگ پیدا می‌کرد، حداقل 20 محموله می‌خرید تا کشتی نفتکش آماده حمل شود و در نهایت صادرات نفت خام از مسیر بورس آن هم در دوران تحریم تحقق می‌یافت. اما با شیوه نامه جدید بخش خصوصی می‌تواند با دغدغه کمتری صادرات نفت خام انجام دهد. پیدا کردن مشتری برای محموله‌های کوچک‌تر کار آسان تری است.»

این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه مقصد این محموله‌های کوچک می‌تواند کشورهای آسیایی و آفریقایی باشد، توضیح می‌دهد: «این بازار اکنون وجود دارد اما کوچک است. بخش خصوصی می‌تواند آن را توسعه ببخشد و با استفاده از ظرفیت‌های خود بخشی از فشار ناشی از تحریم‌ها را از دوش دولت بردارد.»

فروش قوت گرفت
پدیدار به تقویت بازار منطقه به کمک بخش خصوصی بسیار امیدوار است و می‌گوید: «این بار برخلاف دفعات قبلی نفت خام سبک صادراتی در بورس انرژی فروش خواهد رفت. البته اگر مشکلی در نحوه عرضه رخ ندهد. چرا که هم بخش خصوصی مایل به انجام این کار است و هم بازار منطقه آماده دریافت نفت خام ایران است.

ما 15 کشور در همسایگی خود داریم که از این تعداد فقط 5 کشور دارای منابع نفتی هستند. اینها نیازمند انرژی‌اند و ما می‌توانیم به این نیاز پاسخ دهیم. ضمن آنکه 12 کشور شمالی قاره آفریقا نیز می‌توانند مشتری نفت خام ایران از مسیر بورس و حمل زمینی باشند.»

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه بخش خصوصی برای دفع موانع نقل و انتقال مالی نیز راهکارهایی طراحی کرده است، گفت: «تنها مانع در تجارت بخش خصوصی مربوط به این موضوع است. در مسائل بین‌المللی مشکلات را مدیریت می‌کنیم اما در داخل نیز باید نسبت به زمان پرداخت 80 درصد باقیمانده، تصمیمات جدیدی اتخاذ شود که کار را آسان‌تر کند. با اندکی تغییرات تعبیه راهکارهای قانونی برای بهبود شرایط می‌تواند صورت گیرد.»

نفت خام سبک صادراتی در رینگ بین‌الملل بورس انرژی در چند عرضه اخیر بی‌مشتری مانده است و مجموع نفت خام سبک فروخته شده در بورس انرژی به حدود یک میلیون بشکه می‌رسد.همچنین 70 هزار بشکه نفت خام سنگین صادراتی در بورس انرژی فروش رفته است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.